Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 22-03-05, 09:46   #31
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default

....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	imag025_966.jpg
Views:	217
Size:	26.8 KB
ID:	21566  
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 22-03-05, 10:11   #32
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"D_M_X\"
Si opelul vectra al unui bun prieten ...Vectra 2000 cu suspensie sport .Am ramas impresionat placut de stabilitatea acestei masini ...pur si simplu se lipeste pe shosea.....si desi este din 90 nu se simte anul .....trage f bine si atinge 220 fara prea mari probleme
cumva a fost la bucuresti pe 18 martie in piata constitutiei ? daca nu ma insel stateam langa el si nu stiam ca-i fratele meu SFI

chiar ma uitam la masina , era joasa, arata bine, desii erau pasageri in spate ma asteptam sa se ridice masina cand au coborat ... dar din pacate nu s-a ridicat decat 1-2mm cred. atunci m-a pus pe ganduri...
__________________
ex. Astra Bertone TURBO
ex. Reno 5 GT TURBO
ex. Opel Calibra 2.0 16v
DnI is offline   Reply With Quote
Old 22-03-05, 10:37   #33
VectraDTI

Stage 2
 
VectraDTI's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 60
Default

Legat de tabla, intr-adevar a fost o problema, care s-a rezolvat insa incepand cu 1999, cand procesul de tratare chimica a fost remediat.
Dar de la masina saracului pana la Opel e distanta luuuunga.
1. Opelurile au ca si optiuni standard multe lucruri la care VW-urile sau BMW-urile nici nu viseaza (ABS,4 airbag, Geamuri+Oglinzi electrice,etc. - STANDARD).
2. 1.9 cDTI ar trebui sa spuna multe lucruri la multi TDI-isti, cu cate I-uri rosii vor ei.
3. 2.5 V6, 3.2 V6 si 3.6 V6 sunt motoare la care viseaza multe VW-uri si BMW-uri; Haideti sa vedem care este cel mai tare motor benzina ded Pajero si care este cel de Frontera.
4. Testele AutoBild, ADAC si AutoM.und S. intre Astra H si Golf V au facut diferentiarea clara a celor doua (o sa vin si cu linkuri) si detronarea pozitiei VW de catre Opel.
5. Sa ne uitam un pic la performantele Asta si Vectra OPC comparate cu pretul si performantele Golf GTI si Passat.
(am facut mai mult comparat Astra/Golf si Vectra/Passat pentru ca sunt ceele mai exemplificative).
6. Speedster-ul acopera un segment pe care VW & Audi & Skoda nu il au.
7. Opel facea SUV-uri si Offroad-uri (Frontera & Monterey) cand VW, Audi si altele nici nu stiau ce sunt astea.
8. Manta, Monza si pe urma Calibra erau masini pe care putini si le puteau permite la vremea lor (Calira 4x4 Turbo ajungea la un pret de 45k $) si in plus nu aveau concurenta pe segmentul lor decat de la Porsche (928/944/968/chiar 911 daca sunt un pic tupeist)
...daca v-am provocat mai pot continua cu exemple.
__________________
320 Coupe AC Schnitzer
VectraDTI is offline   Reply With Quote
Old 22-03-05, 11:55   #34
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default

Fericitul posesor al unui Opel Manta B, probabil unul din cele mai reusite masine care poarta marca Opel pe ea...Opel Power!!!
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 22-03-05, 17:16   #35
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default

D_M_X , am si eu nevoie de ceva informatii de la tine, te rog...

nu de alta dar am un vecin cu espero si il cam bate gandu`

in afara de motor si cutie ai mai schimbat ceva major ?
baga ceva detalii te rog... ca tot suntem la CLUB OPEL
DnI is offline   Reply With Quote
Old 23-03-05, 08:53   #36
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default

DNI vectra aia da a fost pe 18...era singura neagra si cu nr de cta.Vecinului tau ai trebuie....motor,calculator si cabalaraie,cutie F16 (este de gsi)sau F20 (calibra eu deasta am si cu asta fac diferenta) , pompa de benzina sa fie de calibra rezervorulmergecel de vectra.Daca nu schimba pompa de benzina mai mult de 180 nu o sa mearga si o sa aiba si probleme pe acceleratie.Dupa aceea trebuiesc schimbate franele...puse de calibra si puntea spate inlocuitacu una decalibra(intra perfect) sau daca nu in locul tamburilor motate discuri de frana de la calibra.Schimbate telescoapele...cele de astra merg perfect(eu am avut si de bmw pe spate) puse unele semi sport sau sport depinde cum vrea el. Motorul de sfi intra perfect doar lacablaje si legaturi trebuie sa aiba grija cum le fac cei care al monteaza
Si in cele din urma si cel mai important lucru TREBUIE SA INTAREASCA LONJEROANELE caci altfel o sa-i cedeze ...mai devreme sau mai tarziu
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 23-03-05, 08:57   #37
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default

Masina aia (opel vectra)trage exceptional de bine diferenta cu el am facut-o pe a3a cand am inceput sa plec de langa el Eu vreau s-o vand pe a mea si s-o iau pe vectra
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 23-03-05, 11:10   #38
Hazbulatov

Stage 4
 
Hazbulatov's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 181
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"HolySoul\"
Quote:
Originally Posted by \"Hazbulatov\"
OK OPEL, am si eu un kadett model gsi (motorul este de 1.6l) motorul este f bun la opel si statzi linistitzi in privintza tablei ca fiecare mashina are buba ei, uitatziva la bmw la rotzile din spate spre exemplu asa ca eu sunt mandru de opelashu meu
bine ai venit printre noi !
Ne dai detalii despre masinutza ta ?
Mie unu imi plak si kadett ... o fost una dintre masinile ce mi-am dorit-o mai demult .. :P

uite aici poze ale mashini https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=4281 asa arata dar trebuie vopsita, pt ca ex-ul proprietr a vopsit-o iarna
Motor 1.6L, 75 cp kitt exterior Mattig, rotile: fatza 195/50/R15, spate 205/50/R15, cam atat, v-a tzin la curesnt cu modificarile sau reparatziile care le fac pe parcurs
__________________
I said no to drugs but they whouldn't listen.
Hazbulatov is offline   Reply With Quote
Old 23-03-05, 17:08   #39
VPR`u

Stage 3
 
VPR`u's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 120
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

bai DMX, s-a simtit diferenta la a 3a cand ai inceput sa pleci incet de langa mine dar specifica si faptul ca discul meu de ambreaj este impachetat!
__________________
Curva ramane curva si la a-10`a reincarnare...
VPR`u is offline   Reply With Quote
Old 24-03-05, 07:18   #40
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default

Atunci specifica ca si u ai plecat inaintea mea si eu am avut de recuperat juma de masina ....
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 24-03-05, 08:48   #41
dogarel

Stage 5
 
dogarel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 563
Default

OT:
Bine mah nea DMX si matale voiai sa ma pui pe mine sa ma dau cu VPR?
Adica rushinica sigura nu?
dogarel is offline   Reply With Quote
Old 24-03-05, 09:40   #42
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default

D_M_X, intelevu...

mai multa ma interesa parte din fata ce tine de motor... jegu ala de 1.8 de pe espero ii consuma 14% si nici nu fuge macar.

motor, ecu, cablaraie si cutia, astea din start se schimba... la articulatia fata ai schimbat ceva ? planetare, fuzete, discuri !?

mersi...
DnI is offline   Reply With Quote
Old 24-03-05, 11:52   #43
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default

Franele trebuiesc automat schimbate ptr ca cele de espero nu fac fatza si sfatul meu e sa schimbe si puntea spate mah DNI
Mai Andrei si eu am ramas uimit cand am vazut ca se tine langa mine si daca schimba placa si discu are toate shansele sa ma faca ptr ca are si suspensie sport si se tine altfelpe shosea(ce dreac u vroiai sa pui 90 de cp cu 150? ce dreaq
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 24-03-05, 18:15   #44
VPR`u

Stage 3
 
VPR`u's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 120
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

bine mai nea DMX.... nu mai zic nimik ptr ca esty fratioru SFI mai mare .... ne vedem pe strazi
VPR`u is offline   Reply With Quote
Old 25-03-05, 08:14   #45
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default

Las ma ca pleci la munte sa-ti racoresti creieru ala batut de valuri(stii u ce zic) si cand te intorci o dam din nou si-ti schimbi si ambreiajul ala belit
D_M_X is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -