Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 20-03-13, 19:58   #1
mariod

Stage 4
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 242
Default Arcuri + amortizoare Vectra A

Salutare.
A venit vremea sa schimb arcurile + amortizoarele.
Dupa cum stiti toti, masina este o barca.
Daca ii pun amortizoare + arcuri sport se va intari sau fara barile acelea puse la flanse nu are niciun efect?
Daca iau amortizoare + arcuri normal se va simti vreo diferenta?
__________________
Vectra A C20NE '94
mariod is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 20:50   #2
mariod

Stage 4
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 242
Default Re: Arcuri + amortizoare Vectra A

Ta-technix, monroe, sachs, kyb, meyle, flennor, starline. Ultimele doua sunt ok?
mariod is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 23:41   #3
krvan

Stage 3
 
krvan's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 90
Default Re: Arcuri + amortizoare Vectra A

Salut! In primul rand depinde ce drop vrei la suspensie si cand spun asta ma refer la 40/40 , 60/40 ,etc. Intreb pentru ca daca vrei -60 pe fata,va trebui neaparat sa scurtezi tija amortizorului(daca nu limitezi cursa amortizorului,cand vei ridica masina pe cric iti va "cadea" arcul),sau sa achizitionezi un set de arcuri cu tot cu amortizoare sport.
Daca nu vrei mai mult de 40,poti monta fara probleme arcurile impreuna cu amortizoarele stock. Masina se va comporta mai bine pe viraje si se va intari,dar nesemnificativ,din punctul meu de vedere...
Te sfatuiesc sa achizitionezi un set de arcuri noi,iar amortizoarele le poti reconditiona si intari la Nea Condescu(cine il cunoaste iti poate confirma ca omu face treaba buna). Nu contest calitatea vreunui brand enumerat de tine pentru a nu crea controverse,dar se stie "calitatea" acestora luand in considerare si "drumurile" noastre.
Daca doresti mai multe detalii lasa mi un pm si iti pot da numarul de telefon al domnului Condescu+alte detalii! Bafta!
krvan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -