Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 16-06-12, 20:23   #1
daniel balosu

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 2
Default probleme ralanti/ ajutor!!!

salutare! va rog ajutati-ma cu un sfat, ceva...
tocmai mi-am cumparat un vectra b, 1.8, din 1999. sunt foarte incantat de masina. mi-am dorit de mult un astfel de model...in fine, sa revin la probleme. turatia maotorului fluctueaza la ralanti. cand o scot pe liber scade turatia maotorului pana incepe sa vibreze motorul. face chestia asta de 2-3 ori apoi se stabilizeaza...care sa fie problema si cum as pute sa o rezolv cat mai ieftin. multumesc!!!!
daniel balosu is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 21:43   #2
mcsimus

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 22
Default Re: probleme ralanti/ ajutor!!!

Quote:
Originally Posted by daniel balosu View Post
salutare! va rog ajutati-ma cu un sfat, ceva...
tocmai mi-am cumparat un vectra b, 1.8, din 1999. sunt foarte incantat de masina. mi-am dorit de mult un astfel de model...in fine, sa revin la probleme. turatia maotorului fluctueaza la ralanti. cand o scot pe liber scade turatia maotorului pana incepe sa vibreze motorul. face chestia asta de 2-3 ori apoi se stabilizeaza...care sa fie problema si cum as pute sa o rezolv cat mai ieftin. multumesc!!!!
Salut! Se poate sa fie senzorul de turatie...iar daca ai noroc sa fie doar senzorul de vina,il gasesti pe la dezmebrari,iar nou undeva pe la 150-200 ron.
mcsimus is offline   Reply With Quote
Old 22-06-12, 14:35   #3
daniel balosu

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 2
Default Re: probleme ralanti/ ajutor!!!

mersi mult!!!!
daniel balosu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -