Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 21-04-12, 01:20   #1
.Loveall.

Stage 1
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 20
Default Martorul check engine se aprinde

Salutare all.Ma confrunt cu o prblema mai delicata la masina mea,poate ma puteti ajuta voi cu niste sfaturi pana sa ajung la electrician.Am un opel vectra 1.6i din 1992 pe benzina si gpl.Mentionez faptul ca gpl l-am montat de curand pe masina.Dar pana sa instalez gpl pe masina,a inceput sa se comporte ciudat masina in sensul ca prima data mi sa aprins martorul acela galben in bord in care indica o eroare X.Dupa care a lua-to la rand,pe computerul de bord imi afiseaza F,adica failure,cd playerul nu mai functioneaza deloc,iar butonul de avarie sufletu nu mai merge nici el + ca nu mai imi merge nici inchiderea deloc.Trebuie sa incui fiecare usa in parte.M-am gandit ca orice om normal sa ma uit la panou de sigurante,sa vad in ce stare sunt sigurantele.Intr-un tarziu am gasit locul cu pricina unde mi-a ars 2 sigurante.Mi-e frica s-o mai bag si pe a 3 ca mi-o arde si pe aia.Acum in locul unde este siguranta respectiva scrie o cifra 8.Eu am bagat siguranta de 20.O fi avand ceva?Ideea este ca daca bag siguranta acolo in locu ala imi merge si cd playeru si avaria.Dar nu pt mult timp ca mi-o arde la loc si se aproinde galben in bord.Acum sincer sa va spun mi-e frica sa nu iau foc pe drum,sa nu cumva sa mearga ceva in scurt pe acolo.Cei care mi-au montat GPL in schimb mi-au garantat ca nu de acolo e problema.Cu toate ca in ziua in care mi-au montat GPL imediat s-a aprins martorul in bord.Dar problemele acestea cu inchiderea,casetofonu,avarie mi le-a facut pana sa ma duc sa instalez GPL.Nu stiu ce sa fac,cert este ca mi-e frica sa nu iau foc pe drum,ca asa am auzit.Va rog ajutati-ma cu niste sfaturi cei care stiti
.Loveall. is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -