Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-11, 21:24   #1
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Nevoie de sfat la motor 1.6szr

Am o problema cu galeria de evacuare la un 1.6 szr:vreau sa schimb garnitura de la galerie ptr ca da fum pe langa;problema este cum scot bujiile sa am mai mult spatiu de manevra ptr ca suruburile de prindere a galeriei sunt incredibil de ruginite.Bujiile sunt incastrate in niste cilindri din aluminiu (cred) si sunt curios daca aceia sunt pe filet sau nu?
O alta dilema ar fi daca stie cineva cam care ar fi raporturile de distanta la culbutori ptr admisie si evacuare,deoarece as vrea sa ii reglez si pe acestia.

Va rog nu imi recomandati sa merg la un service ca nu am cum, masina fiind in bucati momentant,sau in ultima instanta macar daca stiti vreun meserias bun de opel din zona Ploiesti.

Va multumesc anticipat si astept cu interes orice sugestie.
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 03:16   #2
valyd11

Stage 2
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 71
Default Re: Nevoie de sfat la motor 1.6szr

Sunt infiletate in bloc tuburile... Ai grija sa nu le indoi cand le desfaci...
valyd11 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 23:15   #3
IF-88-MDL

Stage 2
 
IF-88-MDL's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 63
Default Re: Nevoie de sfat la motor 1.6szr

Quote:
Originally Posted by valyd11 View Post
Sunt infiletate in bloc tuburile... Ai grija sa nu le indoi cand le desfaci...
cand a zis de tuburi de aluminiu sunt sigur ca se referea la fise,ele nu sunt puse acolo prin infiletare,tragi de ele si ies,dar nu trage de fir ci de cilindru ala de aluminiu ca sa nu rupi firul.
bujiile sunt infiletate,alea le scoti cu o cheie de bujii.
iti recomand sa dai cu spray de rugina pe prezoanele alea de la galeria de admisie pt ca sunt foarte ruginite si se pot rupe!si-ti mai recomand intai sa cumperi alte prezoane si apoi sa te apuci de treaba.

Numai bune,MDL
IF-88-MDL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -