Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-11, 02:24   #1
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Smile Ajutor Frane Bertone T pe Astra F gsi

Vreau sa ma ajutati si pe mine cu ceva informatii ,vreau sa stiu ce trebuie modificat pentru a putea monta pe astra f gsi 4x100 jante pe 15 ,un set de etrieri si discuri de 308 mm de pe bertone turbo in 5 prezoane ca altfel nu exista pe turbo.

Ma gandesc ca imi trebuie distantiere pentru etrier ca sa ajunga de la prinderea de pe jamba la distanta necesara pentru a intra pe disc unde trebuie si discului aici e mai complicat trebuie sa ii fac gauri 4x100 pentru a-l putea prinde pe jamba mea .

Ce spuneti e posibil ? si indicat?

Multumesc ,astept pareri
__________________
Astra Gsi C20LET'93 / 6 speed manual /black
Omega Combi x20xev GPL
Golf MK5 GTI '08/ DSG /red - SOLD
X5 4.6IS V8 /2003/estorie blue
e46 Touring 320 d 150cp/2002/M pack/emolared 2
Vw MK6 R APR stage 2 + 2.0 TFSI 4 motion/ DSG/Silver
alinWRC is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 08:03   #2
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Ajutor Frane Bertone T pe Astra F gsi

Cu etrierul e asa cum zici tu,asta daca de fabrica etrierul respectiv nu este facut ca sa lucreze cu discuri de 308mm cat vrei tu,daca asa sunt facuti etrierii atunci s-ar putea sa nu ai nevoie de distantier.Legat de discuri,de ce nu cauti discuri cu prindere 4x100 si de diametrul respectiv?Pe la noi nu stiu daca sunt dar in Anglia am vazut sigur,parerea mea e ca e mai ok asa decat sa te pui sa gauresti discuri si alte minuni de genul asta.Daca folosesti discuri asa mari doar jante de 17" vei putea pune minim
__________________
VECTRA A TURBO 4X4 C20LET POWER
DACIA 1310 TURBO INJECTION CONVERTED

DVR'S GARAGE- https://www.facebook.com/profile.php?id=100009200577468
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 08:49   #3
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Ajutor Frane Bertone T pe Astra F gsi

iti multumesc pentru raspuns ,etrierul e pentru 308mm e posibil sa mearga ,iar dc vreau sa fac discrul asa e pentru ca sunt conditionat de timp ,eu stau in tara 3 zile ,in care pot duce discurile la strugar sa ii faca gaurile, daca as gasi in ro dej ar fi ceva ,cu jantele ma asteptam ,oricum urmeaza sa trec pe 17".in rest pompa de servi nu trebuie schimbata?
alinWRC is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 14:03   #4
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Ajutor Frane Bertone T pe Astra F gsi

Pompa nu neaparat,daca ai alta pompa atunci poti sa o montezi si aceea dar nu e obligatoriu.Daca etrierii sunt pt discurile alea atunci mai mult ca sigur nu va mai trebui sa faci adaptor intre etrier si fuzeta
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 14:50   #5
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Ajutor Frane Bertone T pe Astra F gsi

da etrierii sunt pentru discurile alea doar ca sunt dupa fuzete de astra g bertone t .. si nu stiu daca se prind la fel de fuzetele mele .iar discurile m-am uitat acum pe site-uri in uk si gaurite pentru 4x100 au folosit si ei pentru ca cele facute deja sunt scumpe fiind doar un set de upgrade pe la 750 de $ ,iar janta minima este 16' ,mersi pentru interesul de a ajuta
alinWRC is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 16:54   #6
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Ajutor Frane Bertone T pe Astra F gsi

discutia e cam degeaba daca vrei sa pastrezi jantele;
dupa cum a scris cineva mai sus, n-o sa poti folosi jante pe 15, posibil nici pe 16;
gauri in discuri nu-ti recomand, eventual flanse adaptoare, daca vrei neaparat 4 gauri
dar si mai bine ar fi sa cauti nistye jante frumoase in 5 gauri si ai rezolvat toate problemele.
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 20:45   #7
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Ajutor Frane Bertone T pe Astra F gsi

nu vreau sa le pastrez vreau sa trec la 17'' ,stiu ca cu 15'' nu intra disc de 308mm,deci aici se rezolva ca sa trec pe 5 prezoane ,trebuie sa ia si alte fuzete de v6 sau let ,daca nu gresesc si nici nu prea tin neaparat sa trec pe 5 prezoane,din cate am citit pe site-uri din uk ,multi au facut asa au regaurit discurile pe 4x100 din cate am inteles suportului de etrier nu ii trebuie adaptor ,deci singura treaba e gaurirea discului si avut grija la centrarea sa pentru ca difera diametrul interior,dar un strungar rezolva asta si scap mult mai ieftin zic eu ,asa sa caut fuzete alti bani ,nu se stie rulmentii cum sunt poate trebuie schimbati ,ai mei sunt buni ,plus ca am in plan jante pe 17 4x100 le-am gasit deja . nu zic ca e rau ce zici tu Radu dar eu sunt foarte presat de timp ,o sa fiu in tara 4 zile in care trebuie sa fac asta si plus altele pe la masina ,pentru ca o aduc aici unde sunt acum...
alinWRC is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -