Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 14-12-10, 09:40   #1
BlaKy

Stage 1
 
BlaKy's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 18
Default Ambreiaj Astra G 1.6 16V

Salut, Am o Astra G 1.6 16V, motor z16xep.
Acum un an cand am fost la revizie la opel mi-au spus ca trebuie sa am grija la ambreiaj ca tine foarte sus si este tare si asta este un semn ca "e pe terminate".

In ultima luna am observat ca la turatii mari si nu numai, motorul se accelereaza in gol. Daca schimb repede viteza si calc acceleratia ma trezesc ca motorul a ajuns in 4000 turatii dar masina nu accelereaza si se aude ca si cum ar fi scoasa din viteza. Banuiesc ca s-a dus ambreiajul.

Intrebari:
1. Chiar este de la ambreiaj?
2. Daca da, imi recomandati sa schimb tot kitul de ambreiaj sau sa incerc sa schimb doar ce este stricat?
3. Am aflat ca la reprezentanta m-ar costa ~ 4.000 lei cu tot cu manopera. Imi recomandati un alt service, mai ieftin si poate si o marca de ambreiaj, nu neaparat GM?

Multumesc mult de ajutor.
BlaKy is offline   Reply With Quote
Old 17-12-10, 17:51   #2
87.SPD

Stage 2
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 42
Default Re: Ambreiaj Astra G 1.6 16V

Quote:
Originally Posted by BlaKy View Post
Salut, Am o Astra G 1.6 16V, motor z16xep.
Acum un an cand am fost la revizie la opel mi-au spus ca trebuie sa am grija la ambreiaj ca tine foarte sus si este tare si asta este un semn ca "e pe terminate".

In ultima luna am observat ca la turatii mari si nu numai, motorul se accelereaza in gol. Daca schimb repede viteza si calc acceleratia ma trezesc ca motorul a ajuns in 4000 turatii dar masina nu accelereaza si se aude ca si cum ar fi scoasa din viteza. Banuiesc ca s-a dus ambreiajul.

Intrebari:
1. Chiar este de la ambreiaj?
2. Daca da, imi recomandati sa schimb tot kitul de ambreiaj sau sa incerc sa schimb doar ce este stricat?
3. Am aflat ca la reprezentanta m-ar costa ~ 4.000 lei cu tot cu manopera. Imi recomandati un alt service, mai ieftin si poate si o marca de ambreiaj, nu neaparat GM?

Multumesc mult de ajutor.
Din ce spui tu, eu cred ca este discul dus. In acest caz, scapi ieftin !
87.SPD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -