Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-09, 19:23   #1
GxGxG

Stage 3
 
GxGxG's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 150
Member of:
[LANCIA]
Question Probleme opel Zafira 2.0 DTI

Salutare
Am si eu o problema cu un Opel Zafira. Masina este a socrului meu si de cand a cumparat`o numai belele a avut cu ea
sa incep cu inceputul
prima data i s`a spart o bujie (solutia: schimbat bujia plus piston plus camasa la respectivul piston)
cand am luat`o din service masina nu mai tragea (parca nu mai functiona turbina) `mesterii` din service au zis ca nu au idee de ce nu mai trage....am gasit un baiat care i`a schimbat 2 furtune de la vacuum intre ele si ...minune mergea masina ca inainte
pe urma a observat ca ii baga ulei in vasul de expansiune (am inteles ca ar fi o problema frecventa la tipul asta de motor si ca ar fi o piesa numita `termoflot`) maine ma duc la un mecanic sa se uite la ea
ideea este ca masina iar nu mai trage cum tragea (si nimeni nu a schimbat furtunele de la vacuum) ...ce ma intriga este ca pe tester nu da nici o eroare
are cineva o idee ce ar putea fi? ma gandeam ca poate a mai patit cineva asa ceva.
masina este din noiembrie 2004 si are 150.000 km
multumesc anticipat
__________________
EX: Oltcit TRS,
EX: Dacia "Ochioasa", Oo=oO
EX: VW Transporter T3
Ex: Lancia Dedra 1.6 MPI ....90 HP

Now: Opel Astra caravan 2.0 DTI 16 V
GxGxG is offline   Reply With Quote
Old 28-07-09, 20:18   #2
GxGxG

Stage 3
 
GxGxG's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 150
Member of:
[LANCIA]
Default Re: Probleme opel Zafira 2.0 DTI

Chiar v`am dat inchisea cu problema asta?
Am aflat azi ca nu este de la termoflot, cica ar fi chiuloasa sau blocul motor fisurate undeva pt ca imi da si gaze in vazul de expansiune
GxGxG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -