Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-09, 17:11   #1
wsn_asf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 630
Lightbulb Clapeta Recircularea aerului,merge continuu

De ieri am auzit un zgomot la ventilatorul de aer din momentul cand puneam contactul.Am desfacut torpedoul si am observat ca acea clapeta de la recirculare in momentul cand ajunge in capat scapa pica un pic,ajunge iar in capat iar pica si face asta intr-una.Motorasul care o actioneaza nu se opreste din mers,ar trebui sa se opreasca banuiesc STIE CAREVA CEVA?Momentan am lasat-o pe aer de afara si am scos mufa. ????????????????????????????????????
__________________
wsn_asf is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 11:02   #2
HackerDario

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 3
Default Re: Clapeta Recircularea aerului,merge continuu

Salut... Si eu am aceiasi problema.... si deocamdata nu am reusit sa rezolv nimic.... Am scos si eu mufa... Tu ai rezolvat ceva???
HackerDario is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 12:22   #3
wsn_asf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 630
Lightbulb Re: Clapeta Recircularea aerului,merge continuu

Da am reparat-o dar cu destul de mult chin.Am desfacut aproape toate suruburile care tin motorasul si mecanismul de recirculare si clapeta tot nu vroia sa iasa,apoi am dat jos si plasticul de sub parbriz si am desfacut holsuruburile mari care sustin recircularea si pe acolo am avut acces mai mare la clapeta.Am reusit sa o scot,am constatat ca stutul care iese din motoras era ok insa clapeta sus era crapata pe lungime.Am facut 2 chingi de sarma am pilit un pic din plastic sa nu iasa in afara sarma aia am turnat si Picatura sa fiu sigur si apoi chinuiete si monteaza la loc in spatiul ala foarte ingust.Daca vrei sa te apuci vezi ca iti trebuie cheie de 5,5 tubulara yo a trebuit sa apelez la un prieten.Mult succes!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC02583.JPG
Views:	1071
Size:	342.0 KB
ID:	1070722   Click image for larger version

Name:	DSC02584.JPG
Views:	1183
Size:	347.3 KB
ID:	1070723  
wsn_asf is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 22:40   #4
HackerDario

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 3
Default Re: Clapeta Recircularea aerului,merge continuu

motorasul tau are parghie??? al nostru se prinde direct pe clapeta..... am incercat sa tin motorasul cu mana si nu s-a oprit... esti sigur k el nu se opreste deloc??? oricum multumesc...
HackerDario is offline   Reply With Quote
Old 05-09-09, 19:44   #5
wsn_asf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 630
Lightbulb Re: Clapeta Recircularea aerului,merge continuu

Quote:
Originally Posted by HackerDario View Post
motorasul tau are parghie??? al nostru se prinde direct pe clapeta..... am incercat sa tin motorasul cu mana si nu s-a oprit... esti sigur k el nu se opreste deloc??? oricum multumesc...
Al meu e fara parghie,adica fara sfertu ala de cerc care comuta(aer de afara sau aer dinauntru) la mine e o clapeta pur si simplu care merge inainte si inapoi.Motorasu nu se opreste niciodata in sensul ca ramane cu tensiune mereu in el,ceea ce il opreste este cursa clapetei la sistemul care il am eu(banuiesc si tu) iar la celalat sistem cu parghie are o piedica acolo.Si eu am incercat sa il tin cu mana si cu destula forta l-am oprit insa cand i-am dat drumul a inceput sa se invarta la loc.NPC
wsn_asf is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 12:32   #6
CT-11-NEB

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 27
Default Re: Clapeta Recircularea aerului,merge continuu

Da frate si eu am aceeasi problema la un bertone din 2003 cu A/C. O am de cateva luni bune si nici pana acum nu am rezolvat.
Stie careva care este problema?
CT-11-NEB is offline   Reply With Quote
Old 06-09-09, 12:35   #7
wsn_asf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 630
Lightbulb Re: Clapeta Recircularea aerului,merge continuu

Quote:
Originally Posted by CT-11-NEB View Post
Da frate si eu am aceeasi problema la un bertone din 2003 cu A/C. O am de cateva luni bune si nici pana acum nu am rezolvat.
Stie careva care este problema?
Daca ti se invarte mtorasul mereu nu ai ce face decat sa desfaci si sa vezi de ce,daca nu il blochezi pe aer de afara si scoti mufa.
wsn_asf is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 10:37   #8
CT-11-NEB

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 27
Default Re: Clapeta Recircularea aerului,merge continuu

Exact asa am si facut, acum este blcocat pe afara, insa vreau sa si rezolv cumva problema asta. Nu stie nimeni cum se poate remedia?
CT-11-NEB is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 12:03   #9
wsn_asf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 630
Lightbulb Re: Clapeta Recircularea aerului,merge continuu

Quote:
Originally Posted by CT-11-NEB View Post
Exact asa am si facut, acum este blcocat pe afara, insa vreau sa si rezolv cumva problema asta. Nu stie nimeni cum se poate remedia?
Yo am zis ca am remediat-o,probabil si la tine ceva a cedat ori stutul de plastic ori teava aia de plastic din capatul clapetei.Scoate clapeta si vezi sau te uiti atent cu o lanterna.daca nu vrei toata bataia asta de cap te duci si iti cumperi ce iti trebuie desi probabil toti o sa incerce sa iti vanda tot ansamblul ala de acolo si o sa te usuce de bani.
wsn_asf is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 13:42   #10
CT-11-NEB

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 27
Default Re: Clapeta Recircularea aerului,merge continuu

mie efectiv mi-a rupt clapeta, prinderea ei. Insa daca iau alta noua probabil va intampina aceeasi problema, fiindca motorasul ala nu se opreste din invartit. Cum rezolv treaba asta cu invartitul incontinuu ? Cand trebuie sa se opreasca el? Eu l-am desfacut si pe motoras, si din cate am vazut, el nu are vreun mecanism care sa-l opreasca, impulsul d oprire trebuie sa vina electric.
Ai idee?
CT-11-NEB is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 20:00   #11
wsn_asf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 630
Lightbulb Re: Clapeta Recircularea aerului,merge continuu

Quote:
Originally Posted by CT-11-NEB View Post
mie efectiv mi-a rupt clapeta, prinderea ei. Insa daca iau alta noua probabil va intampina aceeasi problema, fiindca motorasul ala nu se opreste din invartit. Cum rezolv treaba asta cu invartitul incontinuu ? Cand trebuie sa se opreasca el? Eu l-am desfacut si pe motoras, si din cate am vazut, el nu are vreun mecanism care sa-l opreasca, impulsul d oprire trebuie sa vina electric.
Ai idee?
din cate am citit prin alte parti motorasul nu se opreste,are tensiune continua in el.Facuse un baiat,probabil se pricepea sau era elctrician,un sistem care dupa ceva timp taia alimentarea la motoras.Incearca la un elctrician.Daca iei una noua e posibil sa se rupa sau e posibil sa nu,clapeta aia e un plastic prost deoarece pare foarte casabil si cedeaza
wsn_asf is offline   Reply With Quote
Old 22-09-09, 10:22   #12
HackerDario

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 3
Default Re: Clapeta Recircularea aerului,merge continuu

Multumesc frumos... mi-a fost de mare ajutor informatia data... scuze de intarziere... dar am fost plecat.... multumesc oricum....
HackerDario is offline   Reply With Quote
Old 22-09-09, 11:02   #13
wsn_asf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 630
Lightbulb Re: Clapeta Recircularea aerului,merge continuu

Quote:
Originally Posted by HackerDario View Post
Multumesc frumos... mi-a fost de mare ajutor informatia data... scuze de intarziere... dar am fost plecat.... multumesc oricum....
Pentru nimic,sper ca ai rezolvat problema!
wsn_asf is offline   Reply With Quote
Old 23-09-09, 12:03   #14
burli

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 3
Default Re: Clapeta Recircularea aerului,merge continuu

Am un opel astra H din 2005 AC automat si am gasit axul de la clapeta rupt.Am apasat butonul de recirculare si axul motorasului se roteste mai mult de o cursa cit i-ar trebui clapetei sa se inchida(cam o rotatie-ei ii trebuie cam 180 grade) dupa care se opreste.Cred ca se duce mai mult ptr a o tine in tensiune.
Intrebarea mea este cum ai dat plasticul de sub parbriz? ai dem si stergatoarele si cum?Am demontat si eu tot ventilatorul si mi-am dat seama ca trebuie sa dem si plasticul dar nu stiu ce-l tine.Daca ma puteti ajuta.Multumesc
burli is offline   Reply With Quote
Old 23-09-09, 13:42   #15
wsn_asf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 630
Lightbulb Re: Clapeta Recircularea aerului,merge continuu

Astra H nu am desfacut dar la mine la G se dau stergatoarele jos si chederu ala de la capota de sus si plasticu nu are nici un surub nimic.Apoi e o aparatoare de plastic(sa nu curga apa in gura de aerisire) care tot asa are locul ei acolo si nu are suruburi se desface usor.Sunt 4 holsuruburi cu filet mare care tine tot ansamblu motorasului de recirculare care mai trebuiesc desfacute sa ai acces pe dinafara.Sper sa nu fie modificat prea mult la H sistemu.Multa bafta!
wsn_asf is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -