Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 11-07-08, 15:29   #1
AureG88

Stage 3
 
AureG88's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 164
Member of:
[FORD]
Default Pareri Focus 2.0 TDCI...

Salut! Vreau sa cumpar un Ford Focus 2 cu motor diesel. Din ce am cautat in Ro second-hand cea mai buna oferta am gasit-o la Romcar motors. Ei au de vanzare 2 focusuri rulate dar cel care ma intereseaza pe mine este din 2005, motor 2.0 TDCi de 136 cai, 320 nm sai 340 cu overboost, echipare Ghia, culoare argintiu metalizat...si 35.000 km la bord si garantie inca 1 an si ceva. Intrebarea mea este daca voi credeti ca se merita aproape 14.000e masina asta???.
Am fost sa o vad si este impecabila pot sa spun inafara de faptul ca era putin prafuita pt ca nu o mai folosise nimeni de ceva timp.
As vrea sa mai aflu si ce parere are altcineva de acest motor. Ce hibe sau ce "probleme" are.
__________________
Drive safe!...but never slow!!!
AureG88 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-08, 16:56   #2
AureG88

Stage 3
 
AureG88's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 164
Member of:
[FORD]
Default Re: Pareri Focus 2.0 TDCI...

Rog un moderator sa stearga threadul. Oricum vad ca nu a raspuns nimeni O sa postez la "Masina mea" noua achizitie la timpul potrivit.
AureG88 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-08, 00:16   #3
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Pareri Focus 2.0 TDCI...

Threadul poate ramane deschis, poate cineva se va "ivi" de ceva asemanator sau se poate extinde discutia la acest tip de Focus cu aceasta motorizare, asadar cu o intarziere am sa iti raspund:
NU as lua Focus diesel in primul rand ci pe benzina, iar ca raspuns merita, este o masina buna insa atrentie mare cu motorina, a se citi nu baga euro 5 in ea si de la Petrom ca o sa ai mari probleme, pretul in varinata GHIA pentru motorul ala era undeva la 20k, asadar eu zic ca merita ..... nu stiu daca deja ai cumparat-o
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 30-07-08, 00:29   #4
AureG88

Stage 3
 
AureG88's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 164
Member of:
[FORD]
Default Re: Pareri Focus 2.0 TDCI...

Am cumparat o masina...dar nu masina de care spuneam la inceput. Este tot un FF2 2.0 TDCI GHIA dar mai nou...si mai altfel un pic Ce motorina ma sfatuiesti sa bag? OMV Sprint Diesel cum este? Nu am vrut masina cu motor pe benzina aspirat pt. ca stiu de la Andrei ( cel cu ST170) ca un 2L este destul de gurmand mai ales la un mers mai apasat...si nici rezervele de cuplu nu sunt excelente. Asadar, dupa ce am condus un 2.0 TDCI am luat decizia de a achizitiona unul...o sa vad pe parcurs daca a fost o decizie buna. Masina nu am luat-o inca..sper sa o am in parcare sap. aceasta. Dupa aceea o sa fac un thread cu pareri si impresii despre motor si masina...

Last edited by AureG88; 30-07-08 at 00:32.
AureG88 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -