Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Ford (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford.html)
-   -   Pareri Focus 2.0 TDCI... (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford/84049-pareri-focus-2-0-tdci.html)

AureG88 11-07-08 15:29

Pareri Focus 2.0 TDCI...
 
Salut! Vreau sa cumpar un Ford Focus 2 cu motor diesel. Din ce am cautat in Ro second-hand cea mai buna oferta am gasit-o la Romcar motors. Ei au de vanzare 2 focusuri rulate dar cel care ma intereseaza pe mine este din 2005, motor 2.0 TDCi de 136 cai, 320 nm sai 340 cu overboost, echipare Ghia, culoare argintiu metalizat...si 35.000 km la bord si garantie inca 1 an si ceva. Intrebarea mea este daca voi credeti ca se merita aproape 14.000e masina asta???.
Am fost sa o vad si este impecabila pot sa spun inafara de faptul ca era putin prafuita pt ca nu o mai folosise nimeni de ceva timp.
As vrea sa mai aflu si ce parere are altcineva de acest motor. Ce hibe sau ce "probleme" are.

AureG88 29-07-08 16:56

Re: Pareri Focus 2.0 TDCI...
 
Rog un moderator sa stearga threadul. Oricum vad ca nu a raspuns nimeni:lol: O sa postez la "Masina mea" noua achizitie la timpul potrivit.

NWZeu 30-07-08 00:16

Re: Pareri Focus 2.0 TDCI...
 
Threadul poate ramane deschis, poate cineva se va "ivi" de ceva asemanator sau se poate extinde discutia la acest tip de Focus cu aceasta motorizare, asadar cu o intarziere am sa iti raspund:
NU as lua Focus diesel in primul rand ci pe benzina, iar ca raspuns merita, este o masina buna insa atrentie mare cu motorina, a se citi nu baga euro 5 in ea si de la Petrom ca o sa ai mari probleme, pretul in varinata GHIA pentru motorul ala era undeva la 20k, asadar eu zic ca merita ..... nu stiu daca deja ai cumparat-o

AureG88 30-07-08 00:29

Re: Pareri Focus 2.0 TDCI...
 
Am cumparat o masina...dar nu masina de care spuneam la inceput. Este tot un FF2 2.0 TDCI GHIA dar mai nou...si mai altfel un pic:D Ce motorina ma sfatuiesti sa bag? OMV Sprint Diesel cum este? Nu am vrut masina cu motor pe benzina aspirat pt. ca stiu de la Andrei ( cel cu ST170) ca un 2L este destul de gurmand mai ales la un mers mai apasat...si nici rezervele de cuplu nu sunt excelente. Asadar, dupa ce am condus un 2.0 TDCI am luat decizia de a achizitiona unul...o sa vad pe parcurs daca a fost o decizie buna. Masina nu am luat-o inca..sper sa o am in parcare sap. aceasta. Dupa aceea o sa fac un thread cu pareri si impresii despre motor si masina...


All times are GMT +2. The time now is 22:22.

- Copyright 2026 4Tuning