Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 10-10-16, 09:13   #1
gr84gut

Stock
 
Join Date: Oct 2016
Posts: 1
Default Huruit in mers Ford Fiesta

Salutare tuturor,
Am cumparat de curand o masina Ford Fiesta si in urma cu aprox. 3 sapt am auzit un huruit, la inceput aproape insesizabil, iar odata cu km parcursi din ce in ce mai puternic.
Mentionez ca acest huruit incepe sa se auda cam dupa 3,4 km parcursi.
In prima faza am crezut ca este rulmentul de la roata fata din dreapta. Am mers la service sa imi faca o constatare si asta a fost si parerea lor si am hotarat sa schimb ambii rulmenti. Zis si facut.
Dupa schimbarea rulmentilor, acelasi huruit. M-am intors in service si mi-au spus ca daca nu este rulmentul de la roata trebuie sa fie rulmentul intermediar care este atasat de planetara din ce mi-au spus ei. L-am schimbat si pe ala, dar uruitul persista.
Astazi am constatat ca uruitul dispare in momentul in care calc ambreiajul.
mentionez: masina intra in viteze fara probleme, nu sunt alte sunete cand calc ambreiajul, cand schimb vitezele, etc. Acest sunet se aude doar cand masina ruleaza, cand calc ambreiajul sunetul dispare cumplet iar cand ambreiajul revine in pozitie normala (sus), sunetul revine.
Va rog ajutati-ma, daca stiti despre ce ar putea fi vorba, pentru ca se pare ca cei din service sunt mai incompetenti ca mine, oricum am sa schimb serviceul!!!
gr84gut is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -