Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-16, 17:53   #1
raduicalaurentiu

Stock
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 2
Exclamation ford focus 1.8 tddi

buna ziua,doresc ca imi achizitionez un ford focus 2001,motor 1.8 tddi,ce parere aveti de acest model,cei care detineti aceasta masina,ce probleme ati avut cu ea?daca ii trage motorul,sa poti sa intri fara frica in depasiri si daca puteti sa imi spuneti un consum aproximativ,multumesc anticipat!

Last edited by raduicalaurentiu; 07-01-16 at 18:00.
raduicalaurentiu is offline   Reply With Quote
Old 07-01-16, 17:54   #2
raduicalaurentiu

Stock
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 2
Question Re: ford focus 1.8 tddi

am uitat sa specific anul,ford focus an 2001
raduicalaurentiu is offline   Reply With Quote
Old 07-01-16, 19:25   #3
Aiwa

Stage 2
 
Aiwa's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 58
Default Re: ford focus 1.8 tddi

Quote:
Originally Posted by raduicalaurentiu View Post
buna ziua,doresc ca imi achizitionez un ford focus 2001,motor 1.8 tddi,ce parere aveti de acest model,cei care detineti aceasta masina,ce probleme ati avut cu ea?daca ii trage motorul,sa poti sa intri fara frica in depasiri si daca puteti sa imi spuneti un consum aproximativ,multumesc anticipat!
Conduc un Focus de 4 ani jumate, model 2001(break), motor 1.8 tddi 55kw.E masina personala si ma folosesc de ea in fiecare zi. Nu am ce reprosa acestei masini. Am cumparat-o cu 183.000 de km la bord si nu am investit nimic serios in ea. Consumabile, arc fata, bielete antiruliu pe fata. Urmeaza sa schimb bujiile incandescente , un etrier pe spate si cam atat.
Dupa parerea mea este o masina extraordinara. Sta foarte bine pe drum, consum decent daca ai rabdare dupa ea, spatiu decent pentru clasa ei, iar piese de schimb gasesti peste tot.
E usor de intretinut si nu e pretentioasa la motorina (vorbesc de tddi).
Are un aspect modern chiar daca e de acuma 18 ani.
Ar fi probleme cu rugina la usi si in spate la roata de rezerva. Problema mai grava e la usi ca odata ce intra rugina, nu mai scapi de ea.Am tot retusat zonele respective, dar inevitabil a intrat sub vopsea.
Consumu: In afara am avut sub 5%, dar am avut si 7%.
In oras cel mai mic l-am scos la 7-7,5%, dar am depasit si 10%.
Motorizarea: eu am varianta de 75 de cai. Nu te astepta la depasiri riscante. Trebuie sa planuiesti putin depasirile si atunci poti sa intri fara frica. O data ce te obisnuiesti cu ea o sa vezi ca in cele mai multe situatii iti ajung aia 75 de cai. La drum intins o tin in 120-140 lejer. Din ce am mai citit si eu, motorul e spartan. De varianta de 90 de cai nu stiu. Nu am condus.
Din punctul meu de vedere, merita. Nu m-a lasat niciodata in drum, si si-a dovedit fiabilitatea. Nu as da tractoru meu pe niciun alt tractor
Aiwa is offline   Reply With Quote
Old 10-01-16, 22:22   #4
Tis-ul

Stage 5
 
Tis-ul's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 1,150
Default Re: ford focus 1.8 tddi

La fel de bun e si cel de 90 de cai.
Am unul in familie de 10 ani (tot 2001, tot break).

Singurele probleme pe care le-a avut a fost un alternator si rugina la praguri si aripile fata.
__________________
Tis-ul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -