Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 20-11-10, 14:06   #1
Kaoma

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3
Default Probleme la Ford escord 1,6 16v 88cai

Dau la automat si nu mai vrea sa porneasca ,benzina vine,dar cred ca nu mai deschid injectoarele

Ma poate ajuta cineva URGENT!!!!
Kaoma is offline   Reply With Quote
Old 29-11-10, 23:57   #2
mad_mike

Stage 5
 
mad_mike's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 416
Member of:
[Oltcit]
[FORD]
[MERCEDES]
Default Re: Probleme la Ford escord 1,6 16v 88cai

da-ne mai multe detalii despre anul masinii, ce i-ai facut inainte sa nu iti mai porneasca.
Incearca pentru inceput:
1-scoate-i borna, las-o 5 min scoasa si incearca dupa asta sa o pornesti.
2-scoate-i o fisa de la bujie, baga o surubelnita in fisa si tine-o aproape de o masa si vezi daca iti da scanteie.
3-Imobilizatorul.
4-Filtre/bujii
5-Sigurante,releul pompei de benzina,releul de control al motorului
6-Pompa de benzina
7-Aer fals
8-Debitmetru
9-regulator de presiune,debit de benzina
Ce ti-am enumerat eu mai sus pot fi toate cauzele sau niciuna, dar in ordinea enumerata le incerci pe toate si tot ce observi scrie aici ca sa te putem ajuta.
__________________
Mercedes w210 e230 elegance
Ford ESCORT CLX 1.8 16v EX
Oltcit Club 11 RT 1.1 EX
mad_mike is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 07:53   #3
Kaoma

Stock
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 3
Default Re: Probleme la Ford escord 1,6 16v 88cai

Mersi pt info,dar am rezolvat-o de atunci.
Kaoma is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 18:31   #4
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Probleme la Ford escord 1,6 16v 88cai

Pai daca tot ai rezolvat, poate si descrii problema/solutia ..... poate se mai lovi cineva de ceva asemanator!
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 09:51   #5
savumihai24

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 7
Default Re: Probleme la Ford escord 1,6 16v 88cai

Salut am si eu o problema mi s-a rupt cureaua de distributie si am stricat si chiuloasa am luat alta sh am duso la curatat planat toate cele am montat o pe masina am facut distributia cica este la punct scanteieste benzineste dar nu porneste va rog daca ma puteti ajuta cu vreun sfat ceva .MULTUMESC FORD ESCORT 1997/1.6,16 V ZETEC
savumihai24 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 18:00   #6
ady smen

Stage 3
 
ady smen's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 143
Default Re: Probleme la Ford escord 1,6 16v 88cai

Quote:
Originally Posted by savumihai24 View Post
Salut am si eu o problema mi s-a rupt cureaua de distributie si am stricat si chiuloasa am luat alta sh am duso la curatat planat toate cele am montat o pe masina am facut distributia cica este la punct scanteieste benzineste dar nu porneste va rog daca ma puteti ajuta cu vreun sfat ceva .MULTUMESC FORD ESCORT 1997/1.6,16 V ZETEC
sal eu zic sa mai verifici o data distributia daca e la punct ca asta e o mare problema daca nu e deaia poate nu porneste
ady smen is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 07:31   #7
savumihai24

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 7
Default Re: Probleme la Ford escord 1,6 16v 88cai

Salut adi am dato cred ca de vreo 10 ori este pusa la punct dar nu vrea sa porneasca pana la urma am traso a pornit dar nu sta la relanti nu mai stiu ce sa-i fac.
savumihai24 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -