Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Ford (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford.html)
-   -   Probleme la Ford escord 1,6 16v 88cai (https://forum.4tuning.ro/325-discutii-ford/221771-probleme-ford-escord-1-6-16v-88cai.html)

Kaoma 20-11-10 14:06

Probleme la Ford escord 1,6 16v 88cai
 
Dau la automat si nu mai vrea sa porneasca ,benzina vine,dar cred ca nu mai deschid injectoarele:cry:

Ma poate ajuta cineva URGENT!!!!

mad_mike 29-11-10 23:57

Re: Probleme la Ford escord 1,6 16v 88cai
 
da-ne mai multe detalii despre anul masinii, ce i-ai facut inainte sa nu iti mai porneasca.
Incearca pentru inceput:
1-scoate-i borna, las-o 5 min scoasa si incearca dupa asta sa o pornesti.
2-scoate-i o fisa de la bujie, baga o surubelnita in fisa si tine-o aproape de o masa si vezi daca iti da scanteie.
3-Imobilizatorul.
4-Filtre/bujii
5-Sigurante,releul pompei de benzina,releul de control al motorului
6-Pompa de benzina
7-Aer fals
8-Debitmetru
9-regulator de presiune,debit de benzina
Ce ti-am enumerat eu mai sus pot fi toate cauzele sau niciuna, dar in ordinea enumerata le incerci pe toate si tot ce observi scrie aici ca sa te putem ajuta.

Kaoma 07-12-10 07:53

Re: Probleme la Ford escord 1,6 16v 88cai
 
Mersi pt info,dar am rezolvat-o de atunci.

NWZeu 07-12-10 18:31

Re: Probleme la Ford escord 1,6 16v 88cai
 
Pai daca tot ai rezolvat, poate si descrii problema/solutia ..... poate se mai lovi cineva de ceva asemanator!

savumihai24 19-03-13 09:51

Re: Probleme la Ford escord 1,6 16v 88cai
 
Salut am si eu o problema mi s-a rupt cureaua de distributie si am stricat si chiuloasa am luat alta sh am duso la curatat planat toate cele am montat o pe masina am facut distributia cica este la punct scanteieste benzineste dar nu porneste va rog daca ma puteti ajuta cu vreun sfat ceva .MULTUMESC FORD ESCORT 1997/1.6,16 V ZETEC

ady smen 19-03-13 18:00

Re: Probleme la Ford escord 1,6 16v 88cai
 
Quote:

Originally Posted by savumihai24 (Post 5405684)
Salut am si eu o problema mi s-a rupt cureaua de distributie si am stricat si chiuloasa am luat alta sh am duso la curatat planat toate cele am montat o pe masina am facut distributia cica este la punct scanteieste benzineste dar nu porneste va rog daca ma puteti ajuta cu vreun sfat ceva .MULTUMESC FORD ESCORT 1997/1.6,16 V ZETEC

sal eu zic sa mai verifici o data distributia daca e la punct ca asta e o mare problema daca nu e deaia poate nu porneste

savumihai24 20-03-13 07:31

Re: Probleme la Ford escord 1,6 16v 88cai
 
Salut adi am dato cred ca de vreo 10 ori este pusa la punct dar nu vrea sa porneasca pana la urma am traso a pornit dar nu sta la relanti nu mai stiu ce sa-i fac.


All times are GMT +2. The time now is 14:40.

- Copyright 2026 4Tuning