22-01-11, 12:44
|
#1
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of: [Moderators] [AfterDark Racing] [DAEWOO] [FORD] [BMW]
|
Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
Pe un topic de prezentare s-a pornit o discutie de tip VERSUS, daca tot ati alimentat-o v-am facut un loc de "joaca", acum sa vedem argumentele PRO si CONTRA ......
Asadar ...... BMW M3 (e46, e92 etc)sau Mustang Shelby GT500 (dupa 2005)... sa inceapa "dansul" !!!
Last edited by NWZeu; 24-01-11 at 17:42.
|
|
|
22-01-11, 12:44
|
#2
|
Stock
Join Date: Jan 2011
Posts: 7
|
Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
Quote:
Originally Posted by robertirod
HA HA HA, Hai ca m-ai facut sa rad de dimineata ...... Am vrut sa iasa salam, dar a iesit parizer. Si-a primit-o, cu varf si-ndesat. Ii e suficient. Bine ca "stricaciunea" de sofer nu a atins motorul, pagubele au fost oarecum......"mici" (piesele costa foarte mult , de unde dracu' le aduc ei, importatorul si dealerul Ford). Au schimbat, nu indreptat, aripa fata stanga, un suport motor, bascula completa stanga, bara fata, masca frana stanga, janta si cauciucul stang care erau rupte de la impact, contraaripa stanga, deci nimic foarte grav. E capoasa masina. Si hai sa-ti mai spun una, care a aparut zilele trecute...........
Cati bani crezi ca au cerut pentru a-mi schimba colantele, restul decat cele de pe bara si aripa stanga ? Stii, din cauza jetului de la spalatorii, le-a mai ciupit, colo un pic, dincolo un pic si am zis, hai sa le schimb toate daca tot le schimba pe cele de pe aripa si bara, care sunt pe casco ? Nu vei crede ......., 96.000.000 + TVA. M-am cacat pe mine, nu-mi venea sa cred. Le-am zis sa nu le mai puna, sa mi le opreasca de model pe cele noi de pe bara si aripa, am vorbit cu cei de la "colantari", reclama din dreapta de pe pagina asta, si ma costa toata masina, cat crezi ? 120 Euro + TVA. ???????? Ce mai e de zis ?
|
salut. nu stiu din ce povesti scoti preturile astea? cum sa platesti vama 1.5 miliarde? aia poate era valoarea la care s-a calculat vama. pentru masinile import usa e vama 30% si tva 19% la vremea la care ai luat tu masina. deci daca ea a fost 45 000 euro in usa (desi nu stiu cum s-a ajuns la banii astia, cand un shelby gt 500 costa 50 000$ MSRP la ei), atunci vama si tva ar fi trebuit sa platesti 54.7% din valoarea ei, adica 24 000 euro. pretul corect pt mustang gt 500 adus in ro este 50 000$ masina + 5000$ transportul (singura in container) + 30%vama si 19% tva + taxa inmatriculare care era vreo 9000 euro (un prieten si-a adus un corvette z06 cu motor de 7 litri si a platit 9mii eur taxa.) deci vrei 12500usd. total = circa 95 000 usd ... hai pune 100 de mii. adica 70 000 euro cu tot cu inmatriculare.
Iar service`ul... cum sa coste 10 mii de euro un ambreiaj?! ca sa nu mai zic de 115milioane niste abtibilduri, eu unul nu pot crede asa ceva.
Fara sa fiu rautacios, dar la banii astia iti luai un M3 nou nout de care te bucurai linistit fara problema cu ambreiajul.
Iar referitor la mustanguri, sunt frumoase pe afara, interiorul e urat fata de masinile europene, iar la comportament pe drum virajat, un 335i (sa nu zic m3) de la ploiesti la brasov nu te mai vede in spate pe serpentine.
Masinile americane sunt facute pentru autostrada (drum drept), ceea ce noi nu avem (A1 si A2, cu gropile aferente nu se pot numi autostrazi).
Sper sa nu mai ai probleme pe viitor, ca nu doresc raul nimanui.
|
|
|
22-01-11, 14:25
|
#3
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of: [FORD]
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500
Quote:
Originally Posted by didier_021
...........................................
Fara sa fiu rautacios, dar la banii astia iti luai un M3 nou nout de care te bucurai linistit fara problema cu ambreiajul.
Iar referitor la mustanguri, sunt frumoase pe afara, interiorul e urat fata de masinile europene, iar la comportament pe drum virajat, un 335i (sa nu zic m3) de la ploiesti la brasov nu te mai vede in spate pe serpentine
|
CULMEA  si INCREDIBIL  dar sunt foarte multi oameni pe lumea asta care ar refuza BMW chiar daca ar fi gratuit, si ar prefera sa dea bani grei pe un musclecar american... 
Si eu as alege sa dau bani pe un Mustang nu pe BMW.........
Last edited by NWZeu; 23-01-11 at 12:02.
|
|
|
22-01-11, 20:21
|
#4
|
Stock
Join Date: Jan 2011
Posts: 7
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500
Quote:
Originally Posted by capricosti
   da,da, BMW,masina suprema   
Pai nu la toti le place bmw, astea sunt masini de manelisti, pe cand Mustangul este pentru barbati adevarati  .
CULMEA  si INCREDIBIL  dar sunt foarte multi oameni pe lumea asta care ar refuza BMW chiar daca ar fi gratuit, si ar prefera sa dea bani grei pe un musclecar american... 
Si eu as alege sa dau bani pe un Mustang nu pe BMW.........
|
oi avea tu ford, dar handlingul superior al unui m3 fata de shelby e incontestabil. si eu am zis ce se putea face cu banii. iar scanurile alea de la vama nu sunt clare. in fine, fiecare spune ce vrea si fiecare crede ce vrea. abtibilduri de 120 de mil si ambreiaj de 10 mii de euro nici la ferrari la reprezentanta nu gasesti.
Last edited by NWZeu; 23-01-11 at 12:03.
|
|
|
22-01-11, 21:29
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2007
Posts: 870
Member of: [PEUGEOT]
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500
De ce?Este posibil...reprezentantele isi iau rau lumea in cap,si nu doar in cazul asta,sunt multe alte marci la care preturile de reprezentanta(Romania) te pun in genunchi.
Ca nu e prost ala care cere,ci ala care da...e alta treaba!
Totusi este foarte aiurea ca o masina sa manace atatia bani...degeaba  .
__________________
|
|
|
23-01-11, 21:03
|
#6
|
|
Ford Driver
 Stage 4
Join Date: Aug 2007
Posts: 170
Member of: [FORD]
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500
Quote:
Originally Posted by didier_021
oi avea tu ford, dar handlingul superior al unui m3 fata de shelby e incontestabil. si eu am zis ce se putea face cu banii. iar scanurile alea de la vama nu sunt clare. in fine, fiecare spune ce vrea si fiecare crede ce vrea. abtibilduri de 120 de mil si ambreiaj de 10 mii de euro nici la ferrari la reprezentanta nu gasesti.
|
Amice, poate ai dreptate atunci cand faci comparatie intre un Mustang GT sau Mustang Shelby 2008/2009 si M3 e46/e90 insa daca te-ai uita la testele comparative dintre Mustang GT 2010 si BMW M3 e90 2009/2010 ai vedea ca Mustang-ul este 'o idee' peste M3.
Si ca sa nu ma intelegi gresit, iubesc tot ceea ce inseamna M de la BMW, dar cand vine vorba de un Muscle Car American..nu mi-ar lua prea mult sa ma gandesc ce as alege
|
|
|
24-01-11, 05:28
|
#7
|
|
Opel Driver
 Stage 5
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of: [Opel] [VW] [Nissan] [Honda]
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500
Quote:
Originally Posted by SLV3
Amice, poate ai dreptate atunci cand faci comparatie intre un Mustang GT sau Mustang Shelby 2008/2009 si M3 e46/e90 insa daca te-ai uita la testele comparative dintre Mustang GT 2010 si BMW M3 e90 2009/2010 ai vedea ca Mustang-ul este 'o idee' peste M3.
Si ca sa nu ma intelegi gresit, iubesc tot ceea ce inseamna M de la BMW, dar cand vine vorba de un Muscle Car American..nu mi-ar lua prea mult sa ma gandesc ce as alege 
|
Corect, a cam castigat teren Fordul fata de BMW la comparatia asta, si cel comparat era (cum ziceai si tu) doar un GT, nu un Shelby(are rost sa mai spun ca ar fi fost jale?)
|
|
|
24-01-11, 16:44
|
#8
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500
|
|
|
24-01-11, 16:45
|
#9
|
Stock
Join Date: Jan 2011
Posts: 7
|
lol. shelby gt500 2008 a scos pe circuitul top gear timp mai slab decat impreza wrx sti. si nu are rost sa intram in polemici vis a vis de tehnologie (suspensie de tren, motor cu 2 supape pe cilintru si altele)
ziceam de cele de la data respectiva.
actualul gt500 arata bestial, mai ales in culoarea baby blue.
ideea e ca nu merita sa iei o masina din usa, tinand cont ca poti avea probleme grave dupa ce platesti o caruta de bani.
Quote:
Originally Posted by UNLORD
|
dupa cum se observa s-a apropiat, dar nu l-a batut pe m3.
tinand cont ca m3 e de generatie 2007.
m3 gts cred ca face pipi pe noul shelby, ca sa nu zic o comparatie cu m3 ce va urma sa apara in 2012.
eu va inteleg ca sunteti fani ford, ca aveti masini facute de ei, dar nici macar inginerii lor nu au avut curajul sa spuna ca fac masini mai bune decat M`urile de la BMW. eu am mers cu mustang si in afara de acceleratia in linie dreapta, nu impresioneaza la nimic. calitatea materialelor din interior e de 2 lei, designul e nasol.
Soferul tipului din poveste de ce credeti ca s-a urcat pe fantani, ca era o masina atat de manevrabila? Din contra, muscle carului daca ii arati o curba se sperie.
Last edited by NWZeu; 24-01-11 at 17:43.
|
|
|
24-01-11, 17:10
|
#10
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500
Quote:
Originally Posted by didier_021
dupa cum se observa s-a apropiat, dar nu l-a batut pe m3.
tinand cont ca m3 e de generatie 2007.
m3 gts cred ca face pipi pe noul shelby, ca sa nu zic o comparatie cu m3 ce va urma sa apara in 2012.
eu va inteleg ca sunteti fani ford, ca aveti masini facute de ei, dar nici macar inginerii lor nu au avut curajul sa spuna ca fac masini mai bune decat M`urile de la BMW. eu am mers cu mustang si in afara de acceleratia in linie dreapta, nu impresioneaza la nimic. calitatea materialelor din interior e de 2 lei, designul e nasol.
Soferul tipului din poveste de ce credeti ca s-a urcat pe fantani, ca era o masina atat de manevrabila? Din contra, muscle carului daca ii arati o curba se sperie.
|
Eu sunt admirator BMW (conduc M3 E46) si iti dau dreptate legat de modelele anterioare de Mustang, dar modelul 2011 este f. reusit si spune multe despre potentialul celor de la Ford. Despre pret, nu mai vb ... ca e chiar bagatela la ce ofera ... Daca o sa o tina tot asa, iar urmatorul model Mustang (dupa cum spun cei de la Ford) va fi un pic mai mic si mai usor, va avea punte independenta, etc, atunci lucrurile poate vor arata altfel. Oricum evolutia se simte la Ford, uite si in testul asta:
http://www.caranddriver.com/features...p_2011-feature
|
|
|
24-01-11, 17:30
|
#11
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of: [Moderators] [AfterDark Racing] [DAEWOO] [FORD] [BMW]
|
Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
Quote:
Originally Posted by SLV3
Amice, poate ai dreptate atunci cand faci comparatie intre un Mustang GT sau Mustang Shelby 2008/2009 si M3 e46/e90 insa daca te-ai uita la testele comparative dintre Mustang GT 2010 si BMW M3 e90 2009/2010 ai vedea ca Mustang-ul este 'o idee' peste M3.
Si ca sa nu ma intelegi gresit, iubesc tot ceea ce inseamna M de la BMW, dar cand vine vorba de un Muscle Car American..nu mi-ar lua prea mult sa ma gandesc ce as alege 
|
BMW e90 e saloon ... iar ideea aia ... e pur comerciala din punctul meu de vedere. Sa amestecam un coupe sportiv american cu o berlina cu valente sportive, e usor "delicat"!
Quote:
Originally Posted by didier_021
lol. shelby gt500 2008 a scos pe circuitul top gear timp mai slab decat impreza wrx sti. si nu are rost sa intram in polemici vis a vis de tehnologie (suspensie de tren, motor cu 2 supape pe cilintru si altele)
|
Si daca are 2 valve per cilindru ..... ce? Reprezinta o solutie constructiva mai ieftina si mai fiabila, care daca da rezultate ... de ce nu, e filozofia lor de o gramada ani iar vechile metehne dispar greu.
Quote:
|
ideea e ca nu merita sa iei o masina din usa, tinand cont ca poti avea probleme grave dupa ce platesti o caruta de bani.
|
Depinde de masina, unele merita, unii sunt pasionati de un model comercializat exclusiv pe aceea piata si lista poate continua.
Quote:
|
m3 gts cred ca face ... pe noul shelby, ca sa nu zic o comparatie cu m3 ce va urma sa apara in 2012.
|
Exagerat si pueril .... si cei de la Tata in 2018 vor face un supercar muuult peste Veyron ...... oare????? (partea asta e un pamflet ... fara exagerat si pueril care e pe bune  )
Quote:
|
Soferul tipului din poveste de ce credeti ca s-a urcat pe fantani, ca era o masina atat de manevrabila? Din contra, muscle carului daca ii arati o curba se sperie.
|
Serios ???? ..... legile fizicii sunt egal valabile ... daca incerci sa le incalci sau sa le disconsderi ... copacul sau o fantana pot fii adversari redutabili
"Didier", ne spui si noua ce masina conduci/detii, eventual varsta?
Quote:
Originally Posted by capricosti
Nu toata lumea vrea perfectiune tehnica nemteasca, unii prefera muscle car-uri americane pt ca arata mai bestial si au mai multa personalitate decat un M3 care arata la fel de comun ca restul BMW-eurilor seria 3......;
|
Usurel ca poate te pripesti ... asta cu alegi perfectiunea sau "restul" nu suna bine  ... sunt masini cu filozofii diferite, concepute si realizate la fel de diferit. Ambele au avantaje si dezavantaje si cel mai important ... "trasaturi distincte", asa ca totul (parerea mea) se rezuma la:
1 - ce vrei sa faci cu masina
2 - cat esti dispus sa dai pe ea
3 - esti pasionat de marca sau de model anume
3 - preferi echilibru, o finete "brutala" si echilibru
4 - preferi aerul macho, masina ce da senzatii tari, brutala
5 - 3 sau 4 cred ca au caracterizat bine cele 2 "specii"
Last edited by NWZeu; 24-01-11 at 18:05.
|
|
|
24-01-11, 17:35
|
#12
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of: [FORD]
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500
Quote:
Originally Posted by didier_021
................
eu va inteleg ca sunteti fani ford,............
..................... eu am mers cu mustang si in afara de acceleratia in linie dreapta, nu impresioneaza la nimic........
.................. muscle carului daca ii arati o curba se sperie.
|
Ma, tu nu pricepi ca nu toata lumea vrea bemewe ? Chiar crezi ca toti cad in nas cand apare un m3 la orizont ? Nu toata lumea vrea perfectiune tehnica nemteasca, unii prefera muscle car-uri americane pt ca arata mai bestial si au mai multa personalitate decat un M3 care arata la fel de comun ca restul BMW-eurilor seria 3......; chiar si nemtii dau o gramada de euroi pe Mustang, Camaro sau Challanger. Cum am mai zis, sunt oameni care nu vor bmw si pace....
 Uite cum facem : cand o sa avem bani destui noi o sa ne luam Mustang, tu o sa-ti iei M3 model 2012, si atunci o sa ne intalnim sa facem o tura de la Ploiesti la Brasov si sa vedem care ajunge mai repede !  
|
|
|
24-01-11, 18:06
|
#13
|
Stock
Join Date: Jan 2011
Posts: 7
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
24 de ani, conduc A4 (B7) 3.0tdi fara modificari (niste jante bbs de 18 sunt singurul lucru adus de mine).
Vorbesc de mustang in cunostinta de cauza (si despre masinile americane).
Am un prieten care a dat foarte multi bani pe un Corvette Z06 cumparat de nou (la banii aia isi lua porsche 911 gt2). Am mers cu multe masini americane, incluzand si Ford GT al managerului de la BDT (aia da masina).
Nu imi plac interioarele masinilor americane, nu stiu ce au, dar eu nu m-am simtit confortabil in niciuna. Nu imi sariti in cap pt ca am zis ca M3 e mai bun decat shelby 500. Asta e parerea mea, fiecare poate sa aiba parerea lui si sa cheltuiasca banii cum vrea. Eu unul nu as da banii pe o masina americana.
|
|
|
24-01-11, 18:16
|
#14
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of: [Moderators] [AfterDark Racing] [DAEWOO] [FORD] [BMW]
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
Quote:
Originally Posted by didier_021
24 de ani, conduc A4 (B7) 3.0tdi fara modificari (niste jante bbs de 18 sunt singurul lucru adus de mine).
|
Sa o stapanesti sanatos!
Quote:
|
Vorbesc de mustang in cunostinta de cauza (si despre masinile americane).Am un prieten care a dat foarte multi bani pe un Corvette Z06 cumparat de nou (la banii aia isi lua porsche 911 gt2). Am mers cu multe masini americane, incluzand si Ford GT al managerului de la BDT (aia da masina).
|
Hmmm, GTul rosu, o masina care nu prea iese pe strazi din vario motive ...
Ai incercat si Shelbyul rosu (ulterior ajuns la carlex) daca tot aveai cunostinte la BDT???
Corvette Z06 si GT2 ....nu prea cred ca sunt la aceeasi bani .... nici de jumate nu se prea apropiau  (chiar si GT sh .... si tot nu sunt aceeasi liga)
Quote:
|
Nu imi plac interioarele masinilor americane, nu stiu ce au, dar eu nu m-am simtit confortabil in niciuna.
|
Nu prea vad o corelare ... sunt masini facute in US care sunt foarte ok, finisari, materiale, etc.
Quote:
|
Nu imi sariti in cap pt ca am zis ca M3 e mai bun decat shelby 500. Asta e parerea mea, fiecare poate sa aiba parerea lui si sa cheltuiasca banii cum vrea. Eu unul nu as da banii pe o masina americana.
|
De asta am facut un versus ... sa vedem o lupta  iar gusturile nu se discuta  .
|
|
|
24-01-11, 18:32
|
#15
|
Stock
Join Date: Jan 2011
Posts: 7
|
Re: Ford Mustang Shelby GT500 vs BMW M3 (e46, e92 etc)
merci de urare.
de GT ala nu stiu nimic, acum vreo 2 ani cred ca a fost intalnirea. tot prin prietenul meu am vazut masina atunci.
vette'ul a fost 135000euro. gt2 costa cam 150 de mii din ce imi aduc aminte. e treaba de acum 3 ani asta.
in mom de fata 997 gt3 cu 1700km la bord, scaune carbon si alte nebunii costa 120 000 euro. (fabr 2010)
|
|
|
|
|