Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-06, 03:02   #1
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Totul Despre Ford Mustang

Find in cautare de un nou proiect pentru o masina sport in Romania, ma-m inclinat mult spre un Mustang Cobra intre 01-03 cu minim 500 cai. Am gasit cateva deja modificate calumea si mai multe stock.

Am deschis acest topic pentru pasionati de Mustanguri sau nu sa putem discuta totul ce cuprinde aceasta masina clasica americana....

Idei? Daca aduc un in tara un mustang modificat credeti ca gasesc un mechanic care ar avea cunostinta si experienta de a umbla la un astfel de masina modificata ca exemplu supercharger, motor, transmisie?
__________________
Anonymous
_________motorsport
DAFTEK is offline   Reply With Quote
Old 13-08-06, 04:19   #2
RAZvan15
4Rally

Stage 5
 
RAZvan15's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Member of:
[4Rally]
Default Re: Totul Despre Ford Mustang

depinde si la ce srvice te duci ... baietzi de la reprezentantza Ford trebuie sa stie.. dar iti dai seama cat te costa sa-si bage cineva nasu' prin ea... totusi e o bijuterie.. ai grija.. bafta..
__________________
RAZvan15 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 12:47   #3
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default Re: Totul Despre Ford Mustang

stiu si eu cate ceva despre mustanguri daca aveti intrebari legate de aceasta masina ma puteti intreba mustang 69'
dereck is offline   Reply With Quote
Old 16-09-06, 07:38   #4
svt_cobra

Stage 1
 
svt_cobra's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 15
Default Re: Totul Despre Ford Mustang

Sunt posesorul unui mustang(cobra) din 2004 si tin sa te anunt ca e o masina foarte puternica care poate fi modificata foarte usor,din cauza ca are un motor foarte compatibil.....acum ideea e ca trebuie sa te hotarasti exact din ce an ai vrea sa-ti cumperi una.Dupa cum spuneai ca ai vrea una din 01 -03 trebuie sa te gandesti pt ca e o diferenta majora intre ele.....modelele din 01 nu vin cu supercharger din fabrica,iar cele din 2003 vin .Cobra din 2003 sau 2004 este singura cu supercharger ce are 400 de cai stock.Cobra din 2001 vina fara supercharger(doar daca vrei sa-i pui tu unul)si are 320 de cai stock.
Si alta diferenta e ca cutia la 03-04 e in 6 trepte iar la 99-00-01 e doar in 5 si sunt rapoarte diferite.Crede-ma ca stiu foarte multe despre masina asta si se poate modifica foarte usor,numai ca problema e ca eu nu stiu daca in Romania gasesti pe cineva.......
Daca te mai pot ajuta cu raspunsuri despre mustang iti sunt alaturi
svt_cobra is offline   Reply With Quote
Old 16-09-06, 16:12   #5
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Totul Despre Ford Mustang

svt_cobra mersi mult, Stiam ca sint diferente intre terminator si restu cobrelor dar e si diferenta de bani si din cauza asta ma gandesc ca poate la una mai ieftina din 2001 pot sa o fac la fel ca un terminator cu un KB si cateva alte piese.. dar in final am ajuns la concluzia ca terminator is the only choice dupa ce am condus unu. E fantastica masina, pur si simplu ramai surprins la forta pe care o are. In romania am gasit un singur shop unde potr sa spun ca mechanici "Nicku" si "Ion" erau foarte documentati despre Expedition-ul meu cand am intrat la ei in atelier, dar "Ion" ma lasat surprins la cat cunostea despre masinile americane si cat de frumos lucra. Am schimbat toata directia la masina si stiam ca e un job de 2 zile lejer la mine, "Ion" a muncit pina la 10 seara si am putut sa plec. Atelieru se numeste "PitStop" si este propietar venit din NYC. Daca ajung sa cumpar una am sa te contactez
DAFTEK is offline   Reply With Quote
Old 17-09-06, 07:59   #6
svt_cobra

Stage 1
 
svt_cobra's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 15
Default Re: Totul Despre Ford Mustang

uite acelasi sentiment am trait si eu cand am condus prima data masina asta.....dar crede-ma ca o cobra din 01 nu o aduci usor la nivelul unui terminator......si banii pe care o sa-i investesti in una din 01 o sa te ajunga la acelasi pret cu una din 03-04.
ce pot sa-ti mai spun eu e faptul ca si motoarele au putina diferenta intre ele prin faptul ca terminator are chiulase diferite deoarece motorul asta lucreaza la temperaturi mai mari decat un motor de pe una din 01 si e putina diferenta in sistemul de racire.....
un alt sfat foarte important e ca atunci cand te hotarasti sa-ti cumperi una sa nu iti cumperi una din primul an....de ex un terminator sa incerci sa-l cumperi din 2004 pt ca cele din 2003 au avut mici probleme care nu au mai aparut in modelul de 2004.
oricum iti urez bafta si crede-ma ca nu o sa regreti(eu unul nu regret nici o secunda,ma ales cand apas pe gaz)
svt_cobra is offline   Reply With Quote
Old 17-09-06, 14:50   #7
DAFTEK

Stage 5
 
DAFTEK's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 520
Default Re: Totul Despre Ford Mustang

Pai cele din 03 ce probleme au avut fata de 04?
DAFTEK is offline   Reply With Quote
Old 01-10-06, 10:13   #8
svt_cobra

Stage 1
 
svt_cobra's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 15
Default Re: Totul Despre Ford Mustang

pai mai aveau ceva probleme la sistemul de racire......mai bine zis se supra incalzeau multe din ele.....problema care s-a rezolvat in 2004....si altele ar fi fost pe la transmisie dar nu grave ......
svt_cobra is offline   Reply With Quote
Old 02-10-06, 13:36   #9
somebudyy2002
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 2
 
somebudyy2002's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 42
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Totul Despre Ford Mustang

Frumoase masini....puternice si capabile dar....inca ne accesibile pt mine....imi doresc una dar....mai am de asteptat....totusi ca propietar de ford e de retinut service-ul....rar gasesti mecanici documentati si care chiar stiu ce fac ...
somebudyy2002 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 10:14   #10
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default Re: Totul Despre Ford Mustang

exact la noi in romania exista vrun service auto Ford ?
dereck is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 17:30   #11
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Totul Despre Ford Mustang

Sigur k exista service-uri ford la noi in tara,numai ca nu in dorohoi sau magurele nu-i asa.Toate orasele mari au service-uri ford.
HOT is offline   Reply With Quote
Old 08-10-06, 17:36   #12
somebudyy2002
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 2
 
somebudyy2002's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 42
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Thumbs up Re: Totul Despre Ford Mustang

Quote:
Originally Posted by cojocariu cezar View Post
Sigur k exista service-uri ford la noi in tara,numai ca nu in dorohoi sau magurele nu-i asa.Toate orasele mari au service-uri ford.
Stiu ca exista service-uri ford in toate orasele mari dar am intrebat de mecanici priceputi ... nu de service....
somebudyy2002 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 18:44   #13
Flamer

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 44
Default Re: Totul Despre Ford Mustang

Eu am un Saleen Mustang din '98 , o masina foarte frmoasa si puternica dar cand am discutat cu firme de tunning sai punem 4 turbine sau un compresor, nimeni n-a auzit de Saleen si imi puneau diferite intrebari cum ar fi ,,Cum ziceai ca se numeste?'' , ,,Din ce tara este?" , dar desi e mult efort merita, iar daca vreti sa vedeti ce se poate realiza intrati pe
www.adelin600.piczo.com , acolo am vazt un mustang care atingea 300 de km/h in 6 sau 7 sec.
Flamer is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 02:54   #14
svt_cobra

Stage 1
 
svt_cobra's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 15
Default Re: Totul Despre Ford Mustang

Saleen!Ce fel de Saleen?S281?Sunt masini tari si din cauza ca sunt rare nu sunt cunoscute in RO dar stai linistit ca e o masina respectata chiar daca e din 98.
svt_cobra is offline   Reply With Quote
Old 27-03-07, 18:41   #15
Flamer

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 44
Default Re: Totul Despre Ford Mustang

Quote:
Originally Posted by svt_cobra View Post
Saleen!Ce fel de Saleen?S281?Sunt masini tari si din cauza ca sunt rare nu sunt cunoscute in RO dar stai linistit ca e o masina respectata chiar daca e din 98.
Da este Saleen S281 dar incep sa am suspiciuni in legatura cu puterea motorului asa ca tu fiind in America poti sa-mi spui cati cai are ? si apropo este doar una din cele 35 de Saleen-uri bazate pe SVT Mustang Cobra.

Last edited by Flamer; 27-03-07 at 18:43.
Flamer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -