Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

View Poll Results: CEA MAI BUNA MOTORINA PT FORD?
Petrom/OMV 5 38.46%
MOL 3 23.08%
Rompetrol 3 23.08%
LukOil 0 0%
Agip 2 15.38%
Voters: 13. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-09, 09:15   #1
MRKXMI

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 407
Member of:
[FORD]
Exclamation POLL Motorina

Ola!

Revin cu o veche discutie despre motorina din Romania.
Am folosit motorina de la LukOil de cand am cumparat masina (2007) si in ultimele 4 luni a aparut un trepidat la 1000-1100 rpm si am trecut pe Rompetrol, trepidatul disparand total.

Din ce stiu Petrom nu respecta normele de producere a motorinei.
De asemenea tranzactioneaza motorina catre Lukoil, iar cand ramane fara motorina o cumpara inapoi de la acestia.

Incendiul de la Arpechim se pare ca are legatura cu nerespectarea normelor si retehnologizarea liniei de productie, astfel Petrom din cate stiu in curand s-ar putea sa nici nu mai produca motorina in Romania.

Cine are informatii despre teste de carburanti poate posta aici pentru a ne ajuta sa alegem un combustibil de calitate.

Multumesc frumos!
MRKXMI is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 17:29   #2
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default re: POLL Motorina

Bun thread ...... sa speram ca se va dezvolta o discutie interesanta

PS: cred ca ne-am intalnit in trafic recent ..... cu "tractorasele"
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 09-12-09, 17:34   #3
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default re: POLL Motorina

mrkxmi, chiar mi se pare o idee buna acest poll!!! aflam cei mai bun! dar ai putea sa faci si un poll cu cea mai buna benzina! (era o idee numa)bafta!
__________________
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 23:32   #4
MRKXMI

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 407
Member of:
[FORD]
Default Re: POLL Motorina

mi se pare ca motorina de la Rompetrol se consuma un pic mai repede...

saptamana aceasta un prieten mi-a spus ca o ruda a sa este inspector de calitate la Rompetrol Downstream (retail) si combustibilul de la Rompetrol urmat indeaproape de Mol ar fi cel mai bun

Ecto de la LuKoil este aceeasi marie cu o alta palarie, fiind folosit ca baza combustibilul normal la care se adauga aditivi de import, nu respecta standardele EN 590!

De asemenea nici combustibilii Petrom nu respecta aceste norme, ei nefiind amendati deoarece statul si SIF-urile detin actiuni la firma ce-si va schimba numele in Petrom OMV in curand.

apropos stiati ca in Romania este obligatoriu (conform normelor europene) sa se foloseasca 5% combustibili bio?

combustibilii bio sunt in general autorii infundarii injectoarelor, acestia fiind mai protectivi cu turbina din cauza vascozitatii si capacitatii de lubrifiere, dar mai nocivi pentru injectoare datorita capacitatii crescute de coagulare

acum ma gandesc cine foloseste mai mult biocarburanti in reteta in Romania, pentru ca nu mi-as dori sa alimentez de la ei...

P.S.: o fi castigat Prigoana proiectul pentru fabrica de bio?

sa curga motorina de calitate!!!

@NWZeu
apropos de tractor , masinile din germania nu suna asa tare ca cele din romania, diferentele de calitate dintre combustibilii de acolo si de aici sunt notabile

Last edited by MRKXMI; 10-12-09 at 23:50.
MRKXMI is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 13:02   #5
Khristy
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Khristy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 911
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: POLL Motorina

Dupa parerea mea este o diferenta enorma intre Petrom(simplu, nu petromV) si Omv , vorbind aici strict pe calitatea motorinei ... Eu pun in ford focus 1.8tddi Sprint diesel de la omv si sunt extrem de multumit , motorul se aude frumos !! Am pus de cateva ori de la Petrom si parca nu era aceiasi masina , se tura greu , fugea ingrozitor de prost si facea foarte multa galagie . Am mai pus o perioada de la lukoil si am renuntat din aceleasi motive !!!
__________________
Khristy is offline   Reply With Quote
Old 11-12-09, 19:40   #6
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: POLL Motorina

Stiam de biocombustibil, nu numai la masini se aplica, ci si in alte domenii unde sunt folositi carburanti, este impusa de UE si de acordul de la Kyoto pentru scaderea emisiilor.

Eu, Fordul il am benzinar insa cealalta masina e diesel, alimentez de la MOL, si uneori cu benzina 99 de la PetromV despre care citisem niste chestii interesante la un test al celor de la Honda.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -