Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 05-03-08, 17:50   #1
bogdangepeto

Stage 4
 
bogdangepeto's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 232
Member of:
[FORD]
Post Otetul curata sistemul de racire?

Am citit pe alte forumuri ca otetul curata foarte bine sistemul de racire(((((Frati ladisti,am curatat circuitul de racire cu otet,asa cum imi propusesem.....mamaaaaa.......stiti cum a iesit??????? INCREDIBIL.......
asa ce s-a putut vedea pe tevi.....
Am demontat tot........furtune,radiator,daca tot schimbasem simeringul buclucas,si i-am turnat aproape 9 litri de otet nediluat.....asa cum se gaseste.....l-am lasat vreo patru zile si apoi am spalat cu jet puternic de apa bloc,radiator,si stiti cum a iesit????? mamaaaaa.....nou
A dizolvat otetul ala toate depunerile de vedea cuprul ala rosu perfect (la radiator),vreau sa va spun ca ce a iesit cand am bagat apa aia cu presiune.........nu imi venea sa cred.....noroi de-a dreptul,credetu-ma ca nu infloresc cu nimic........acum l-am lasat doua zile fara nimic,pt ca nu am mai ajuns la ea,dar in weekend ii pun vreo doi litri de antigel si completez cu apa distilata,si merg un pic asa sa se curete bine dupa care ii aplic iarasi o spalatura cu furtunul si.......gata.......damblaua a fost facuta.... inainte de otet am pus in instalatie si ceva din comert albastru care cica ar curata sist fara demontare ,nu e prea scump,60 mii,se gaseste la bricostore,dar otetul a fost mama pietrificarii........gaurile de la pompa de apa le-am astupat cu dopuri de damigeana ....... biggrin.gif asa ca nu le aruncati........)))).Dar eu intreb daca nu arde garniturile de cauciuc,nu strica semeringul d ela pompa de apa?Poti merge 1 zi cu otet in loc de apa,ca s se curete bine?Sunt mai bune solutile din comert?Cu ce altceva as putea curata sistemul de racire?
bogdangepeto is offline   Reply With Quote
Old 06-03-08, 14:03   #2
bogdangepeto

Stage 4
 
bogdangepeto's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 232
Member of:
[FORD]
Smile Re: Otetul curata sistemul de racire?

Nu a incercat nimeni metoda asta ?vreau si eu s fac la fel dar astept si sfaturi,s nu stric ceva.
bogdangepeto is offline   Reply With Quote
Old 06-03-08, 21:56   #3
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Otetul curata sistemul de racire?

Este prima oara cand aud asa ceva ...... sincer.
Solutia cea mai buna (si normala) curatat old-school: demontat tot, curatat interior / exterior (radiator), verificat furtune (eventual schimbate cele cu probleme), verificat pompa, termostate etc ..... si daca totul e ok remontat si completat cu lichide noi.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 15-03-08, 15:37   #4
cosmineloo

Stage 5
 
cosmineloo's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 502
Default Re: Otetul curata sistemul de racire?

asta e cea mai "old school" varianta! daca vrei sa verifici rezistentza pieselor cauciucate la otzet nu trebuie decat sa bagi un simering uzat sau cum il ai prin pod sau balcon, si o bucata de furtun. lasa-le cateva zile si studiaza-le. si dupa aia spune-ne si noua.
__________________
celica t23 in parcare
capri 2.8 de vanzare
0744.319.383
cosmineloo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -