Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-08, 10:31   #1
mihai_emy

Stage 2
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 35
Default Problema la aprindere/bujii la un RS turbo din 90

are scanteie, are benzina, e trasa la punct dar merge in 2 pistoane, adica pistoanele 1 si 3 afuma bujiile chiar daca le vine scanteie,i-am facut si chiulasa ieri dar tot asa merge! ce sa-i mai fac, ca de 5 zile mi-a inencat sufletul din mine!! va rog ajutati-ma cu sfaturi, cu ceva! mersi

Last edited by NWZeu; 28-02-08 at 13:59.
mihai_emy is offline   Reply With Quote
Old 08-02-08, 11:35   #2
bogdangepeto

Stage 4
 
bogdangepeto's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 232
Member of:
[FORD]
Default Re: ajutor la un rs turbo din 90!!!

Quote:
Originally Posted by mihai_emy View Post
are scenteie,are benzina,e trasa la punct dar merge in 2 pistoane,adica pistoanele 1 si 3 afuma bujiile chiar daca le vine

Este posibil sa fie si de la fise, bujii, aprindere, sunt multe cauze trebuie sa le iei pe rand si ar fii bine sa ai un inlocuitor, poate un prieten cu o alta masina si sa pui fiecare piesa'' fise bla bla ''si sa vezi ca nu merge bine. asa aici pe forum nu poate nimeni sa iti spuna ce are, trebuie sa vezi in fata motorul si sa umblii in el. imi pare rau ca nu te pot ajuta cu ceva si eu am intrebat un lucru legat de motor si nu a raspuns nimeni, mai bine asa decat sa iti dea un raspuns prost.Nu stii nu te bagi, eu asa sunt. BAFTA

Last edited by NWZeu; 28-02-08 at 14:02.
bogdangepeto is offline   Reply With Quote
Old 17-02-08, 16:52   #3
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: ajutor la un rs turbo din 90!!!

afuma sau ancraseaza? sa nu fie ulei ala care depune pe pe bujii? nu stiu ce sa zic, nu am avut ford, da' asa, ca si chestie generala, nu cred ca ar afuma doar doua bujii..schimba bujiile si daca tot asa face, verifica injectoarele la pistonele respective. Uita-te sa fie benzina nearsa pe bujiile alea, sa nu fie ulei. Daca e ulei, ar putea fi segmentii. succes
__________________
From WTF to DIY to OMG

Last edited by NWZeu; 17-02-08 at 18:57.
mistreku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -