Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 12-10-07, 22:20   #1
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default Probleme motor

Salut tuturor! am un Ford Ka motor 1.3 44kw(60 CP) fab 2001 si de cateva zile motorul a inceput sa traga foarte greu mai ales in trepte 3-4, iari de curand chiar sa dea si rateuri ; am fost cu masina la Ford iar dupa ce mi-au pus-o pe tester au ajuns la concluzia ca trebuie schimbata bobina de inductie si bujiile ?! tot in ziua respectiva am si cumparat una nou + bujii dar rezultatul este acelasi ! motorul merge la fel de prost ; pe acea foaie care a listat-o testerul erau enumerate mai multe posibile cauze ale functionarii anormale a motorului, printre care era enumerat si filtrul de benzina , care ar putea fi murdar ; rog pe cei in masura sa ma jute cu niste sfaturi pentru ca nu mai stiu ce sa fac ! multumesc anticipat !
__________________
Dresaj Caini Ploiesti
catarsis is offline   Reply With Quote
Old 21-10-07, 21:52   #2
primejdie_06

Stage 2
 
primejdie_06's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 62
Default Re: Probleme motor

nu este nici o eroare pe bord? in vitezele inferioare face la fel?

filtru de carburant trebuie schimbat la un maxim de 20k recomandat 15k... la fel si filtru de aer... schimba-le si mai vorbim dupa... take care
__________________
'02 citroen xsara coupe 1.9 D
'78 ford granada 2.0 V6 (intrat in reparatie capitala)

zambeste maine va fi mai rau...
primejdie_06 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-07, 21:56   #3
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default Re: Probleme motor

am schimbat si filtrul de benzina si bujiile si bobina de inductie ;masina mergea la fel ;dupa cateva zile si-a revenit;apoi iar a mers prost;in ultimele zile insa iar merge bine;
catarsis is offline   Reply With Quote
Old 27-10-07, 20:25   #4
Baddboy

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 67
Default Re: Probleme motor

poate fi si de la senzorul de la clapeta de acceleratie...TPS...
Baddboy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -