Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 15-08-08, 08:46   #1
mihai_marian
Ford Driver

Stage 3
 
mihai_marian's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
Member of:
[FORD]
[Xtreme Club Emotion]
Default Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv

Acum 3 luni a trebuit sa imi schimb placutele fata, si am pus unele noi, am schimbat si garnitura din etrierul de pe stanga fata pt ca trebuia schimbata (am facut comanda dar era prea mare, asa ca am pus una care se potrivea, dar nu era de ford )....de atunci tot imi incalzeau doar rotile fata, sapt trecuta am facut din nou comanda de garnitura pt roata stanga, deoarece credeam ca din acea cauza imi incalzesc rotile ...ieri am schimbat garnitura, am aerisit toate rotile (prima roata dr spate, apoi stg spate, dr fata si stg fata)...iar cand am facut o tura, surpriza tot imi incalzeau rotile fata, parca mai tare ca innainte...ieri cand aeriseam am opservat ca la rotile din spate cand dadeam drumul la aerisitor abea iesea lichid de frana, pe cand la cele din fata lichidul iesea cu o presiune de il arunca la vreo jumate de metru...e din cauza ca sunt placutele noi??? NISTE SFATURI!!!!

PS: masina e un fiesta din 95
__________________

Last edited by NWZeu; 15-08-08 at 12:20.
mihai_marian is offline   Reply With Quote
Old 15-08-08, 09:44   #2
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: imi incalzesc rotile de pe fata!!!

Quote:
Originally Posted by mihai_marian View Post
acum 3 luni a trebuit sa imi schimb placutele fata, si am pus unele noi, am schimbat si garnitura din etrierul de pe stanga fata pt ca trebuia schimbata (am facut comanda dar era prea mare, asa ca am pus una care se potrivea, dar nu era de ford )....de atunci tot imi incalzeau doar rotile fata, sapt trecuta am facut din nou comanda de garnitura pt roata stanga, deoarece credeam ca din acea cauza imi incalzesc rotile ...ieri am schimbat garnitura, am aerisit toate rotile (prima roata dr spate, apoi stg spate, dr fata si stg fata)...iar cand am facut o tura, surpriza tot imi incalzeau rotile fata, parca mai tare ca innainte...ieri cand aeriseam am opservat ca la rotile din spate cand dadeam drumul la aerisitor abea iesea lichid de frana, pe cand la cele din fata lichidul iesea cu o presiune de il arunca la vreo jumate de metru...e din cauza ca sunt placutele noi??? NISTE SFATURI!!!!
este posibil sa ai mizerie,rugina in etrier respectiv pe cilindrul din interiorul lui, in cazul asta trebuie demontat si curatat,dar in acelasi timp daca este foarte uzat trebuie inlocuit etrierul..acelasi lucru si pentru cilindrii receptori pe spate verifica si repartitorul..DAT FIIND FAPTUL CA ESTE VORBA DE SIST DE FRANARE ITI RECOMAND CALDUROS SA MERGI TOTUSI LA UN SERVICE
78KLM is offline   Reply With Quote
Old 15-08-08, 11:36   #3
mihai_marian
Ford Driver

Stage 3
 
mihai_marian's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
Member of:
[FORD]
[Xtreme Club Emotion]
Default Re: imi incalzesc rotile de pe fata!!!

Am dat jos vechea garnitura, am curatat etrierul bine, am curatat si pistonul...am pust totul curat inapoi...iar pistonul a intrat usor inapoi...

Last edited by NWZeu; 15-08-08 at 12:20.
mihai_marian is offline   Reply With Quote
Old 18-08-08, 01:24   #4
thehuhu

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 201
Member of:
[RENAULT]
Default Re: imi incalzesc rotile de pe fata!!!

Daca ti se incalzesc in oras un posibil motiv ar fi ca ai pus placute de frana "care duc 3 discuri" adica material prost
thehuhu is offline   Reply With Quote
Old 18-08-08, 15:27   #5
Shade

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 88
Member of:
[FORD]
Default Re: Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv

pai daca ai aerisit bine as zice sa verifici etrierele. daca nici alea nu sunt problema, verifica placutele, poate sunt naspa. cea mai nasoala situatie ar fii sa se fii deformat discul. asta se intampla cand discul e incins (de exemplu dupa ce cobori un deal doar pe frane, eventual combinat cu placute noi, care strang un pic pana isi fac uzura) si iei o balta. e destul de nasoala treaba ca trebuie schimbat discul cu totul.
__________________
Sure I can drive safe, but then... where would the fun be? ('03 Ka)
Shade is offline   Reply With Quote
Old 20-08-08, 10:24   #6
mihai_marian
Ford Driver

Stage 3
 
mihai_marian's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
Member of:
[FORD]
[Xtreme Club Emotion]
Default Re: Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv

o sa incerc sa mai aerisesc inca o data sa vad daca mai incalzesc....daca nu, o sa ma mai uit un pic si pe la etriere, sa le dau jos din nou sa ma uit!!!!
mihai_marian is offline   Reply With Quote
Old 22-08-08, 13:56   #7
flocea_ro_ab
Dacia Driver

Stage 5
 
flocea_ro_ab's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 706
Member of:
[DACIA]
Default Re: Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv

da jos etrietul
curata`l si schimba garniturile.
cand pui pistonasu-l incearca sa il pui cu umpic de ulei pe el si cat merge cu mana apoi cu o presa.
daca tot se incaleste inseama ca ai probleme cu supapa din pompa de frana. succes.
flocea_ro_ab is offline   Reply With Quote
Old 22-08-08, 14:09   #8
mihai_marian
Ford Driver

Stage 3
 
mihai_marian's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
Member of:
[FORD]
[Xtreme Club Emotion]
Default Re: Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv

am facut si ce ai spus tu flocea_ro_ab...pistonul a intrat foarte usor...eventual o sa ma uit un pic si la pompa de frana...
mihai_marian is offline   Reply With Quote
Old 22-08-08, 14:14   #9
flocea_ro_ab
Dacia Driver

Stage 5
 
flocea_ro_ab's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 706
Member of:
[DACIA]
Default Re: Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv

incearca sa schimbi si garniturile din pompa de frana si sa o amorseszi inainte sa o pui pe masina. daca nu stii sa o amorsezi du-te la un service
flocea_ro_ab is offline   Reply With Quote
Old 22-08-08, 14:20   #10
mihai_marian
Ford Driver

Stage 3
 
mihai_marian's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
Member of:
[FORD]
[Xtreme Club Emotion]
Default Re: Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv

pprobabil ca asta o sa si fac in zilele urmatoare....caci la etriere chiar nu mai am ce sa le fac...o sa merg la un mecanic sa se uite la pompa...mersi mult
mihai_marian is offline   Reply With Quote
Old 24-08-08, 22:16   #11
meca_boy

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 58
Member of:
[FORD]
Default Re: Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv

Pe spate ai presiune mai mica datorita repartitorului.
meca_boy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -