Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Ford (https://forum.4tuning.ro/324-zona-tehnica-ford.html)
-   -   Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv (https://forum.4tuning.ro/324-zona-tehnica-ford/87547-probleme-sistem-franare-incalzesc-rotile-excesiv.html)

mihai_marian 15-08-08 08:46

Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv
 
Acum 3 luni a trebuit sa imi schimb placutele fata, si am pus unele noi, am schimbat si garnitura din etrierul de pe stanga fata pt ca trebuia schimbata (am facut comanda dar era prea mare, asa ca am pus una care se potrivea, dar nu era de ford )....de atunci tot imi incalzeau doar rotile fata, sapt trecuta am facut din nou comanda de garnitura pt roata stanga, deoarece credeam ca din acea cauza imi incalzesc rotile ...ieri am schimbat garnitura, am aerisit toate rotile (prima roata dr spate, apoi stg spate, dr fata si stg fata)...iar cand am facut o tura, surpriza tot imi incalzeau rotile fata, parca mai tare ca innainte...ieri cand aeriseam am opservat ca la rotile din spate cand dadeam drumul la aerisitor abea iesea lichid de frana, pe cand la cele din fata lichidul iesea cu o presiune de il arunca la vreo jumate de metru...e din cauza ca sunt placutele noi??? NISTE SFATURI!!!!:!::!:

PS: masina e un fiesta din 95

78KLM 15-08-08 09:44

Re: imi incalzesc rotile de pe fata!!!
 
Quote:

Originally Posted by mihai_marian (Post 1697197)
acum 3 luni a trebuit sa imi schimb placutele fata, si am pus unele noi, am schimbat si garnitura din etrierul de pe stanga fata pt ca trebuia schimbata (am facut comanda dar era prea mare, asa ca am pus una care se potrivea, dar nu era de ford )....de atunci tot imi incalzeau doar rotile fata, sapt trecuta am facut din nou comanda de garnitura pt roata stanga, deoarece credeam ca din acea cauza imi incalzesc rotile ...ieri am schimbat garnitura, am aerisit toate rotile (prima roata dr spate, apoi stg spate, dr fata si stg fata)...iar cand am facut o tura, surpriza tot imi incalzeau rotile fata, parca mai tare ca innainte...ieri cand aeriseam am opservat ca la rotile din spate cand dadeam drumul la aerisitor abea iesea lichid de frana, pe cand la cele din fata lichidul iesea cu o presiune de il arunca la vreo jumate de metru...e din cauza ca sunt placutele noi??? NISTE SFATURI!!!!:!::!:

este posibil sa ai mizerie,rugina in etrier respectiv pe cilindrul din interiorul lui, in cazul asta trebuie demontat si curatat,dar in acelasi timp daca este foarte uzat trebuie inlocuit etrierul..acelasi lucru si pentru cilindrii receptori pe spate verifica si repartitorul..DAT FIIND FAPTUL CA ESTE VORBA DE SIST DE FRANARE ITI RECOMAND CALDUROS SA MERGI TOTUSI LA UN SERVICE:mrgreen:

mihai_marian 15-08-08 11:36

Re: imi incalzesc rotile de pe fata!!!
 
Am dat jos vechea garnitura, am curatat etrierul bine, am curatat si pistonul...am pust totul curat inapoi...iar pistonul a intrat usor inapoi...

thehuhu 18-08-08 01:24

Re: imi incalzesc rotile de pe fata!!!
 
Daca ti se incalzesc in oras un posibil motiv ar fi ca ai pus placute de frana "care duc 3 discuri" adica material prost

Shade 18-08-08 15:27

Re: Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv
 
pai daca ai aerisit bine as zice sa verifici etrierele. daca nici alea nu sunt problema, verifica placutele, poate sunt naspa. cea mai nasoala situatie ar fii sa se fii deformat discul. asta se intampla cand discul e incins (de exemplu dupa ce cobori un deal doar pe frane, eventual combinat cu placute noi, care strang un pic pana isi fac uzura) si iei o balta. e destul de nasoala treaba ca trebuie schimbat discul cu totul.

mihai_marian 20-08-08 10:24

Re: Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv
 
o sa incerc sa mai aerisesc inca o data sa vad daca mai incalzesc....daca nu, o sa ma mai uit un pic si pe la etriere, sa le dau jos din nou sa ma uit!!!!

flocea_ro_ab 22-08-08 13:56

Re: Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv
 
da jos etrietul
curata`l si schimba garniturile.
cand pui pistonasu-l incearca sa il pui cu umpic de ulei pe el si cat merge cu mana apoi cu o presa.
daca tot se incaleste inseama ca ai probleme cu supapa din pompa de frana. succes.

mihai_marian 22-08-08 14:09

Re: Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv
 
am facut si ce ai spus tu flocea_ro_ab...pistonul a intrat foarte usor...eventual o sa ma uit un pic si la pompa de frana...

flocea_ro_ab 22-08-08 14:14

Re: Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv
 
incearca sa schimbi si garniturile din pompa de frana si sa o amorseszi inainte sa o pui pe masina. daca nu stii sa o amorsezi du-te la un service

mihai_marian 22-08-08 14:20

Re: Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv
 
pprobabil ca asta o sa si fac in zilele urmatoare....caci la etriere chiar nu mai am ce sa le fac...o sa merg la un mecanic sa se uite la pompa...mersi mult

meca_boy 24-08-08 22:16

Re: Probleme sistem de franare - se incalzesc rotile excesiv
 
Pe spate ai presiune mai mica datorita repartitorului.


All times are GMT +2. The time now is 23:02.

- Copyright 2026 4Tuning