Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-15, 20:37   #1
iulian8

Stage 1
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 10
Default ford focus

buna am un ford focus Tdci 16 2006 109ps...nu demult am schimbat filtrul de particule,normal ca nu mi-am permis unul nou am cumparat unul reconditionat,dupa 1000km mi sa dus turbo ieri am reusit sa desfac turbo si am ramas cumva surprins....paleti nu sunt distrusi in partea de la admisie ci in partea de la evacuare....si nu arata distrusi ca urmare al unui contact cu un corp strain.....axul de la turbo era indoit iar paleti sau distrus in pereti turbo-lui...practic is indoiti...ma poate lamuri si pe mine cinava va rog....de ce pe evacuare????????de ce sa strambat axul................aaaaa ca sa nu uit inainte ca sa schimb filtrul de particule am rulat in jur de vreo 3000km fara el,Anulat si imi tot dadea pe tester turbo suprasolicitata...????????va multumesc!!!!!
iulian8 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-15, 19:47   #2
clonatu

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3
Default Re: ford focus

Salut,

Si eu detin un astfel de model din vara si am fost sfatuit de un amic care este mecanic sa scot sita de pe conducta care alimenteaza cu ulei axul turbinei. Aceasta se imbacseste si turbina nu mai are ungere, este o probleme frecventa la motoarele acestea. Masina mea are 230000 km reali si nu am avut nici o problema, merge impecabil motorul. Referitor la filtrul de particule nu am avut probleme dar am inteles ca trebuie sa completez cu cerina cand se goleste rezervorul. O problema pe care am depistat-o recent, am gasit apa in partea dreapta la pasager sub pres. Urmeaza sa caut problema. Din ce am cautat pe alte forumuri ar fi de la evacuarea condesului AC, sau de la grila de sub stergatoare sa fie infundata.

Oricum daca schimbi turbina neaparat sa scoti sita altfel turbina va ceda in scurt timp din nou. Am citit pe un forum cum un propeietar a schimbat vreo 4-5 turbine din cauza asta.
clonatu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -