Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-14, 23:29   #1
cata2o06

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 4
Default ford focus 1.8i an 2002 probleme acceleratie

salut! Am si eu o problema cu fordul meu. Acum cateva zile am schimbat uleiul la cutia de viteze dupa care am plecat cu ea la o tura sa vad cum se misca. ajungand intr-o intersecti si schimband sa revin in treapta intai am observat sa motorul a inceput sa se tureze excesiv (3-4 mii de ture). M-am intors la sercice-ul auto unde l-am spus la bieti si le-am aratat simptomele masinii.Mi-au spus ca ar fi problema de la senzorulce vine la clapeta de la acceleratie. am cumparat sistemul cu tot cu senzor si clapeta de accelerati dupa care am montat-o si am celeasi simtome( pe liber se accelereaza pana la 3000 de ture dupa care scade si ramane la 2000 de ture, in mers cand calc ambreiajul cresc turatiile cu inca 1000 de ture peste, masina merge fara a folosii pedala de acceleratie, se tureaza singura) am fost la toti mecanicii din zona in care locuiesc si nimeni nu are idde despre ce e vorba. daca ati avut asemenea probleme sau ati auzit m-ar interesa foarte mult niste sfaturi.
cata2o06 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-14, 23:52   #2
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: ford focus 1.8i an 2002 probleme acceleratie

vezi pe unde trage aer fals..
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 05-07-14, 09:58   #3
cata2o06

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 4
Default Re: ford focus 1.8i an 2002 probleme acceleratie, se tureaza singura

Am fost la mai multi mecanici si au verificat toate furtunele, au pus-o pe tester , unul a zis ca nu poate, nu comunica testerul cu computerul masinii la al doilea tester mecanicul s-a facut ca umbla pe acolo si pana la urma a zis ca e supapa IAC infundata sau ceva de genu.Am vorbit cu alt mecanic si asta mi-a zis ca s-ar putea sa fie de vina socul electronic. m-au bagat in ceata dar credca mai in ceata sunt mecanicii astia ))
cata2o06 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-14, 13:14   #4
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: ford focus 1.8i an 2002 probleme acceleratie

intra pe clubford
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 07-07-14, 13:37   #5
cata2o06

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 4
Default Re: ford focus 1.8i an 2002 probleme acceleratie

Am rezilvat problema. Am desfacut filtrul de aer si am gasit in capatul furtunului de aduce gazele din motor in filtru un burete care era inbacsit cu mizerie. L-am curatat si masina merge excelent deci pana la urma dupa ce am cheltuit bani la mecanici am rezolvat eu problema.
cata2o06 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -