Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 28-05-14, 19:59   #1
bennq17

Stock
 
Join Date: May 2014
Posts: 2
Default Ford Focus 1.6 2002 problema radio 4000 RDS

Să trăiţi! După cum scrie şi īn titlu, am o problemă cu radio-ul Fordului pe care l-am cumpărat recent(Ford Focus Combi). Īn ce constă problema? Păi să vă explic. Deci: Dacă bag o casetă, casetofonul merge perfect! Īn schimb, dacă īl trec pe radio nu prinde decāt un singur post doar pe căutare manuală (87.şi acela auzindu-se foarte īncet la volum maxim (30).Pe căutare automată nu prinde nimic. Am īncercat toate butoanele de acolo, am īncercat pe AM, dar nu...merge doar pe FM1 şi pe FM2.(doar pe 87. Sper că aveţi rezolvarea pentru mine pentru că maşină fără muzică nu prea merge.
Mulţumesc!
bennq17 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-14, 06:52   #2
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Focus 1.6 2002 problema radio 4000 RDS

Posibila cauza,poate fi de la antena/cablul de la antena.
Sunt 3 verificari de facut.
Prima ar fi sa scoti cablul de antena din unitate si sa masori rezistenta dintre camasa exterioara si impamantare...daca este mai < de 1 ohms urmeaza sa masori rezistenta dintre conductorul central al cablului antenei si terminatia filetata de la suportul de pe plafon al antenei...daca si aceasta este mai < de 1 ohms,se masoara rezistenta la mufa de intrare a antenei in unitate,in scurt...ar trebui sa fie mai mare de 10,000 ohms.
Tot ca o recomandare,trebuie verificata si masa dintre acumulator si caroserie.
Las si 3 imagini mai jos,spre edificare.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cablu antena focus.JPG
Views:	381
Size:	102.7 KB
ID:	2990881   Click image for larger version

Name:	cablu antena focus - 2.JPG
Views:	305
Size:	137.4 KB
ID:	2990882   Click image for larger version

Name:	cablu antena focus - 3.JPG
Views:	250
Size:	135.2 KB
ID:	2990883  

valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-14, 13:19   #3
bennq17

Stock
 
Join Date: May 2014
Posts: 2
Default Re: Ford Focus 1.6 2002 problema radio 4000 RDS

Quote:
Originally Posted by valentin16 View Post
Posibila cauza,poate fi de la antena/cablul de la antena.
Sunt 3 verificari de facut.
Prima ar fi sa scoti cablul de antena din unitate si sa masori rezistenta dintre camasa exterioara si impamantare...daca este mai < de 1 ohms urmeaza sa masori rezistenta dintre conductorul central al cablului antenei si terminatia filetata de la suportul de pe plafon al antenei...daca si aceasta este mai < de 1 ohms,se masoara rezistenta la mufa de intrare a antenei in unitate,in scurt...ar trebui sa fie mai mare de 10,000 ohms.
Tot ca o recomandare,trebuie verificata si masa dintre acumulator si caroserie.
Las si 3 imagini mai jos,spre edificare.
Nu mă pricep la aşa ceva. Mă aşteptam totuşi la ceva mai simplu. ) O voi duce la un service sāmbătă să văd ce rezolv cu ea. Mulţumesc oricum!
bennq17 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-14, 17:46   #4
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Focus 1.6 2002 problema radio 4000 RDS

Pai daca nu te pricepi, de ce mai intrebi ??? Valentin ti-a dat pas cu pas ce ai de facut cu lux de amanunte !!!
PS: ceva mai simplu implica un ciocan ...... restul e can-can !!!
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -