Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 07-05-13, 16:12   #1
Gabi Petric

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 7
Default Ford Focus

Salut tuturor.M-am inscris recent pe forum si m-as bucura daca mi-ati raspunde la o intrebare.Am un ford focus 18 TDCI din 2004,dupa ce se incalzeste motorul,in timpul mersului nu mai trage motorul si scoate un fum negru si ultima data cand a mai facut asa sa aprins becul de la buji.Iam facut un test si am avut o eroare:P0251 Control debit combustibil pompa A.Oare trebuie sa ma astept sa schimb pompa de motorina?
Gabi Petric is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 10:13   #2
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Focus

Fumul ala negru de care spui este motorina nearsa, adica ai un amestec foarte bogata cu motorina. Raportul este facut si corelat cu aerul, ce poti verifica:
-debitmetrul de aer
-conform erorii - pompa sau vreun injector buclucas
Stiu ca cele enumerate mai sus vor costa ca test insa empiric pe forum sa zici "am problema X" si sa primesti raspunsul exact este mai dificil.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 14:38   #3
Gabi Petric

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 7
Default Re: Ford Focus

O sa incerc sa scot debitmetrul de aer si o sal curat cu sprei de contact.Multumesc de sfat
Gabi Petric is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 15:31   #4
florin_costinel

Stock
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 2
Default Re: Ford Focus

Salut.
Am si eu un ford focus din 2005 1,6 cdti 90 cp, si de cv vreme imi face figuri inchiderea centralizata, se inchuie/descuie singura in mers/stationat ce pot face sa nu mai faca asa cv ?.
florin_costinel is offline   Reply With Quote
Old 15-07-13, 14:56   #5
Gabi Petric

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 7
Default Re: Ford Focus

Buna tuturor,am descoperit problema cu fumul nugru,nu mi-a functionat deloc turbo pentru ca a fost infundat vacumul principal,insa problema cu becul la bujie nu sa schimbat,masina trage acuma mai bine insa la turatie de peste 2200 pica in nas si palpaie becul la bujie.Am fost la reprezentanta la ford si au facut un test la motor si au zis ca imi pierd presiune injectoarele la retur si mi-au recomandat pe firma Carlex din prahova pentu ca ei lucreaza numai cu DELPHI.Ati auzit de Carlex?nu stiti cum lucreaza?Ca eu sunt din Seini si am ceva de mers pana acolo si in plus ma coasta cam 2800 de RON.Vas ruga daca ati auzid de Carlex sa imi raspundeti
Gabi Petric is offline   Reply With Quote
Old 18-07-13, 06:54   #6
Vuc Daniel

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 4
Default

Buna ziua! Am si eu un ford focus cu motor de 1.8 TDI 90 CP an 2000 si am probleme la cutia de viteze.Am plecat de pe loc cu viteza 1 urcand o panta iar dupa ce am ajuns acasa am constatat ca in viteza a 3a parca agata ceva.Iar acum cand bag a 3a face urat(caraie) am desfacut cutia dar nu am vazut nimic deosebit in ea sunt toate la locul lor.Ce ar putea sa fie?

ea intra in a treia dar caraind ,si tot timpu cand schimb de la mare la mic caraie dar cand schimb de la mic la mare nu caraie tot timpu.

Last edited by NWZeu; 19-07-13 at 19:16.
Vuc Daniel is offline   Reply With Quote
Old 18-07-13, 20:18   #7
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Focus

E posibil sa fii "rezolvat" un sincron !
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 19-07-13, 14:07   #8
Vuc Daniel

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 4
Default Re: Ford Focus

Am aflat problema este sincronu la viteza a 3a dar acum acesta este foarte scump este in jur de vreo 250 de euro si imi pica mai bine o cutie cu tot.Va rog sa ma contactati la adresa de email dani_200822@yahoo.com daca aflati de vreo cutie de ford focus break 1.8 TDI anul 2000 90 CP
Vuc Daniel is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 23:45   #9
Vuc Daniel

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 4
Default Re: Ford Focus

Am schimbat cutia de viteze la un ford focus break motor de 1.8 90 CP an 2000 dar nu mai trage cum tragea cu,cutia veche .Am schimbat tot kitu de ambreaj dar nu trage cum tragea inainte. Ce ar putea sa aibe?
Vuc Daniel is offline   Reply With Quote
Old 23-07-13, 23:48   #10
Vuc Daniel

Stock
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 4
Default Re: Ford Focus

Ar putea fi cutia de viteze?
Vuc Daniel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -