Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 05-09-11, 08:25   #1
Daria

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3
Default Ford KA 1.3i se incalzeste excesiv

Stie cineva de ce se incalzesc excesiv toate componentele de sub capota?
De la ultima revizie, am facut doar drumuri scurte, asa ca nu imi dau seamana de cand au inceput problemele.
Cert este ca acum cateva zile, am facut un drum de aproximativ 30 km si la destinatie am constatat ca iese fum de sub capota. Cand am ridicat-o, totul era foarte fierbinte, mai era putin si lua foc. Pierduse si un pic de ulei, printr-un furtun ce intra in baie si care era crapat pana la jumatate (?).
Am apelat tel. la mecanicul de la Ford, nu a stiut ce sa-mi spuna in afara de faptul ca ar trebui sa ma tracteze cineva si sa o aduc la atelier (intamplarea a fost sambata iar atelierul se deschide azi, luni).
Fratele meu (are un Ford Fiesta) a zis ca s-a incalzit din cauza furtunului crapat, asa ca a scos "capatul" problema si... m-am intors acasa. Acasa, la fel: totul sub capota incins, furtunul crapat din nou. Acum ar trebui sa ma duc la reprezentanta Ford, cea care mi-a asigurat toate reviziile si interventiile, dar imi este frica sa ma urc la volan.
Ce sa se fi intamplat? Cum sa procedez in continuare?
Daria is offline   Reply With Quote
Old 06-09-11, 14:14   #2
Radu.Dobromirescu
Ford Driver

Stage 5
 
Radu.Dobromirescu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 561
Member of:
[Oltcit]
[FORD]
[4Tuning International]
Default Re: Ford KA 1.3i se incalzeste excesiv

Apa in radiator mai ai?...tare mi-e frica ca ai mers fara apa pune-i apa sau ai circuitul de racire blocat....
Radu.Dobromirescu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -