Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-10, 23:32   #1
21drk

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 13
Default ce se intampla?

am un mondeo '96, l-am luat de curand...
1. problema pe care o am apare atunci cand virez maxim stanga sau dreapta.. parca rotile nu mai merg rotund.. simt ca se misca un pic ciudat masina.. parca ar avea rotile ovale cauciucurile sunt bune.. poate sa fie din cauza unghiului de fuga?... daca schimb capetele de bara de bieleta si fac unghiul oare se rezolva?... daca are cineva idee despre ce ar putea fi .. macar sa stiu de unde sa incep cu ea.
2. pe loc daca misc de volan scurt stanga dreapta se aude un sunet parca ar fi o bucsa terminata pe acolo... un troncanit....

multumesc!

Last edited by 21drk; 03-03-10 at 23:36.
21drk is offline   Reply With Quote
Old 11-03-10, 21:58   #2
dcornel107

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 39
Default Re: ce se intampla?

Quote:
Originally Posted by 21drk View Post
am un mondeo '96, l-am luat de curand...
1. problema pe care o am apare atunci cand virez maxim stanga sau dreapta.. parca rotile nu mai merg rotund.. simt ca se misca un pic ciudat masina.. parca ar avea rotile ovale cauciucurile sunt bune.. poate sa fie din cauza unghiului de fuga?... daca schimb capetele de bara de bieleta si fac unghiul oare se rezolva?... daca are cineva idee despre ce ar putea fi .. macar sa stiu de unde sa incep cu ea.
2. pe loc daca misc de volan scurt stanga dreapta se aude un sunet parca ar fi o bucsa terminata pe acolo... un troncanit....

multumesc!
verifica caseta de directie daca pierde lichid
dcornel107 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-10, 22:05   #3
21drk

Stage 1
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 13
Default Re: ce se intampla?

am verificat caseta.. nu pierde lichid.. dar am fost la un mecanic si am verificat mai amanuntit.. am gasit o urma de accident pe acolo prin fatza si mi-a zis ca are si caseta ceva problema.. dar cel mai probabil nu mai e caderea buna a rotilor..
ms oricum pt sugestie
21drk is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -