Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-10-07, 13:03   #1
Cipin

Stock
 
Cipin's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2
Exclamation Tuning VW Golf V 2.0 SDI

Salut! Stie cineva vreo firma de tuning in Galati unde pot sa imi pun la un Golf V turbina?
El are motor de 2000,dar e SDI si as vrea sa il fac totusi TDI...
Se simte oricum diferenta de la Dacia Logan de 1.4 MPI la Golf V 2.0 SDI...dar nu e turbo...
Daca ma poate ajuta cineva, va rog dati-mi niste informatii!
Multumesc!
Cipin is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 13:13   #2
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Tuning VW Golf V 2.0 SDI

sa pui turbo la masina nu se face asa..in orice garaj.
in primul rand nu prea merita. sunt destule diferente intre motorul de 2000 sdi si alal cu tbro. nu numai turbina. mai bine vinde-o si ia alta turbo.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 13:31   #3
Cipin

Stock
 
Cipin's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2
Default Re: Tuning VW Golf V 2.0 SDI

Eu nu vreau sa o fac in garaj, ci la un service specializat.Ma poate ajuta cineva? Bogdan...esti din Galati cumva si ai o Honda...? Visinie...?
Cipin is offline   Reply With Quote
Old 03-10-07, 13:58   #4
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Tuning VW Golf V 2.0 SDI

nu sunt din GL. si am un audi S3.
asa ceva e greu de facut si in RO. d-apai in GL.

nu s eface asa ceva ca nu merita nici dpdv al costului, nici al manoperei, nici al risuclui, si mai tre si cinvea sa iti modifice parametrii ECUlui.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 04-10-07, 03:09   #5
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Tuning VW Golf V 2.0 SDI

este cam greu sa pui un turbo pe masina in primul rand costa enorm si in al doilea rand mai bine o vinzi cum ti sa spus mai sus si cumperi una cu turbo tot de 2 litri si ala este beton
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 09-10-07, 18:38   #6
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Tuning VW Golf V 2.0 SDI

...dc nu teai gandit d cand ai facut alegerea ca SDI NU SE COMPARA CU TDI...???...o turbina costa prea mult si nu se merita,cel mai bn ar fi sa o vinzi cum ti sa spus si mai sus si sati iei un 2.0 tdi,dar si ajea iesi in pierdere mult pt ca sigur din vanzarea ei o sa ai o pierdere d ceva euroi,iar 2.0 tdi costa destul...si varianta in care ai incerca sa faci schimbul la vw,dandule sdi ca titlu d avans iar nu este profitabila pt ca tio vor subevalua...din cate stiu eu sdi are 85 cp,ai putea sa o ridici cat d cat in putere,dar banuiesc ca asta nu t satisface...sper sa faci alegerea corecta si favorabila pt tine...bafta
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 17:52   #7
gbrgeorge

Stage 2
 
gbrgeorge's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 50
Default Re: Tuning VW Golf V 2.0 SDI

Quote:
Originally Posted by Cipin View Post
Salut! Stie cineva vreo firma de tuning in Galati unde pot sa imi pun la un Golf V turbina?
El are motor de 2000,dar e SDI si as vrea sa il fac totusi TDI...
Se simte oricum diferenta de la Dacia Logan de 1.4 MPI la Golf V 2.0 SDI...dar nu e turbo...
Daca ma poate ajuta cineva, va rog dati-mi niste informatii!
Multumesc!
salut, eu am avut un golf 5 1.4 75 de cai. Am vrut si eu mult sa o tunez, dupa ce am personalizat-o in fel si chip si dupa ce am vorbit cu cei de la vw m-au sfatuit sa o dau pe aia si sa imi iau motor mai mare. Turbina nu se pune pe asa ceva si plus de asta costa bani turbina aia, exact banii ce ii dai la un schimb pe internet cauta asa, crede-ma stiu ce simti...ai sa vezi apoi
gbrgeorge is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 18:00   #8
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Tuning VW Golf V 2.0 SDI

Quote:
Originally Posted by robertinho View Post
...dc nu teai gandit d cand ai facut alegerea ca SDI NU SE COMPARA CU TDI...???...o turbina costa prea mult si nu se merita,cel mai bn ar fi sa o vinzi cum ti sa spus si mai sus si sati iei un 2.0 tdi,dar si ajea iesi in pierdere mult pt ca sigur din vanzarea ei o sa ai o pierdere d ceva euroi,iar 2.0 tdi costa destul...si varianta in care ai incerca sa faci schimbul la vw,dandule sdi ca titlu d avans iar nu este profitabila pt ca tio vor subevalua...din cate stiu eu sdi are 85 cp,ai putea sa o ridici cat d cat in putere,dar banuiesc ca asta nu t satisface...sper sa faci alegerea corecta si favorabila pt tine...bafta
pai iti spun eu de ce ! .. pentru ca poate omul se numara printre mii de romani care gandesc in felul urmator ! " de ce sa cumpar un 2.0 TDI de 140 cp cu toate dotarile cu 1500 euro mai mult, cand pot sa cumpar un SDI mai ieftin si de restu de bani mi-l fac de 140 cp " ( si nu radeti am avut astfel de clienti ). Intrebarea mea e.. ce rost mai are bataia de cap?! pentru ce? cand puteai sa iti iei direct motorul mai bun si mai puternic! pentru 1000 de euro mai putin ... sa iti iei o masina care abia se misca de pe loc ?

ontopic: asa cum au zis baietii..vinde-o si ia-ti golful cu 140 sau 170 cp ! sau daca nu iti permiti asa ceva, macar fa-ti un chip.. o sa iti duca motorul undeva la 85-90 cp.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 18:22   #9
gbrgeorge

Stage 2
 
gbrgeorge's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 50
Default Re: Tuning VW Golf V 2.0 SDI

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pai iti spun eu de ce ! .. pentru ca poate omul se numara printre mii de romani care gandesc in felul urmator ! " de ce sa cumpar un 2.0 TDI de 140 cp cu toate dotarile cu 1500 euro mai mult, cand pot sa cumpar un SDI mai ieftin si de restu de bani mi-l fac de 140 cp " ( si nu radeti am avut astfel de clienti ). Intrebarea mea e.. ce rost mai are bataia de cap?! pentru ce? cand puteai sa iti iei direct motorul mai bun si mai puternic! pentru 1000 de euro mai putin ... sa iti iei o masina care abia se misca de pe loc ?

ontopic: asa cum au zis baietii..vinde-o si ia-ti golful cu 140 sau 170 cp ! sau daca nu iti permiti asa ceva, macar fa-ti un chip.. o sa iti duca motorul undeva la 85-90 cp.
asa am gandit si eu..la fel la fel...am avut prima masina de 75 de cai un g5 si ziceam....mama il fac gti...dar....am facut calcule si am dat-o la schimb si....am doar 170 de cai
gbrgeorge is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 18:37   #10
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Tuning VW Golf V 2.0 SDI

ai facut o alegere buna(A DOUA OARA)...ai 1.4 170 cai sau 2.0 170 cai?...si e g5 normal sau gt sport ceva?
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 18:39   #11
gbrgeorge

Stage 2
 
gbrgeorge's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 50
Default Re: Tuning VW Golf V 2.0 SDI

Quote:
Originally Posted by robertinho View Post
ai facut o alegere buna(A DOUA OARA)...ai 1.4 170 cai sau 2.0 170 cai?...si e g5 normal sau gt sport ceva?
golf 5 2l 170 de cai, cipuit...e pe motorina, cutie dsg, bixenon...clima bizonala...acum trebuie doar sa ii fac exteriorul...fusta spate, evacuare, masca fata....sunt innebunit...bani sa fie =))
gbrgeorge is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 18:44   #12
gbrgeorge

Stage 2
 
gbrgeorge's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 50
Default Re: Tuning VW Golf V 2.0 SDI

Quote:
Originally Posted by gbrgeorge View Post
golf 5 2l 170 de cai, cipuit...e pe motorina, cutie dsg, bixenon...clima bizonala...acum trebuie doar sa ii fac exteriorul...fusta spate, evacuare, masca fata....sunt innebunit...bani sa fie =))
tu ce ai ?
gbrgeorge is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 18:55   #13
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Tuning VW Golf V 2.0 SDI

...eu am tot golf 5,dar gt sport(adica cu tot kitul sport de pe gt-ul vechi),motorizare 1,9 tdi 4 motion,initial 105 cai(dar e in lucru si in primavara spre vara anului viitor voi face publice modificarile si rezultatul si poate chiar ma voi prezenta pe la legale),deocamdata nu fac nici o dezvaluire,e strict secret
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 18:56   #14
gbrgeorge

Stage 2
 
gbrgeorge's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 50
Default Re: Tuning VW Golf V 2.0 SDI

Quote:
Originally Posted by robertinho View Post
...eu am tot golf 5,dar gt sport(adica cu tot kitul sport de pe gt-ul vechi),motorizare 1,9 tdi 4 motion,initial 105 cai(dar e in lucru si in primavara spre vara anului viitor voi face publice modificarile si rezultatul si poate chiar ma voi prezenta pe la legale),deocamdata nu fac nici o dezvaluire,e strict secret
urmatoarea mea masina va fi 4motion sigur...asta cand ii dau pe S imi fuge tare de fund....azi era sa ma lovesc cu ea...
gbrgeorge is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -