Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 21-06-12, 22:44   #1
apocalipsaa

Stage 1
 
Join Date: May 2012
Posts: 12
Default Crestere putere polo 9n3

Salutare,detin un polo 9n3 motor 1.2 HTP 70 cai si nu pot sa imi scot din minte cum ar merge daca as avea cu 10-15-20 de cai in plus.{cel mai mult m-ar interesa un cuplu mai jos}
-Modificarile la care m-am gandit pana acum: filtru sport + un sistem de turbo electric facut de mn in forma de Y.[adica pe conducta de admisie undeva sa se faca un Y unde sa fie montat un motoras electric care sa bage aer +filtru si pe cealalata ramificatie sa fie doar filtru,in felu asta se evita gatuirea admisie din cauza motorului la peste 5000rmp]astept pareri cu privire daca tr resoftat,se duce maf,va fi amestecul prea uscat,va creste consum etc.
-m-am mai gandit la un cut out electric gen https://www.youtube.com/watch?v=2IVca...eature=related care sa fie pus inainte de catalizator,tr sa ma uit sa vad sonda lambada,doar ca nu stiu cum se va comporta pe motorul meu[mai multi cai din cauza unei evacuari mai rapide sau mai putini din cauza lipsei de back pressure]
-un kit de HHO [care e inca la stadiul de schita )]
-cand o sa desfac motorul[lucru putin probabil,avand doar 20.000} poate o sa maresc putin gurile de evacuare si de admisie
-si in ultimul rand o resoftare.
Astept pareri de la voi in legatura cu modificarile si cam care credeti ca ar ajuta cel mai mult acest motor micut.
ps:ce ulei recomandati pt motor[ca tot tr sa ma duc sa il schimb)]

Last edited by apocalipsaa; 21-06-12 at 22:47.
apocalipsaa is offline   Reply With Quote
Old 22-06-12, 19:55   #2
tzunny
Honda Driver

Stage 5
 
tzunny's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 760
Member of:
[Honda]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Default Re: Crestere putere polo 9n3

Ai postat unde trebuie... Vor veni si raspunsurile imediat..
tzunny is offline   Reply With Quote
Old 29-06-12, 20:22   #3
FXA-

Stage 5
 
FXA-'s Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 301
Default Re: Crestere putere polo 9n3

Cele mai bune modificari ar fi: alt motor sau alta masina. Nu te supara, doar la divertisment ai postat
FXA- is offline   Reply With Quote
Old 04-07-12, 19:40   #4
HoricutzWSR
Virtual Tuner

Stage 5
 
HoricutzWSR's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 2,851
Member of:
[Design Team]
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Crestere putere polo 9n3

daca ai cat de cat cunostinte de mecanica, ti-ai da seama ca un turbo electric e laba trista si mai si dauneaza grav motorului...cel mai bun si mai simplu lucru pe care il poti face, ii sa pui mana pe un motor 1.8 turbo care e in jur de 1000 de euro cu tot cu cutie, te mai costa 1000 sa-l montezi pe masina si ai 150 de cai...apoi daca tot nu iti ajung, cu modificari minore si remapari ieftine se castiga cel putin 30 de cai dintr-un motor de genu...
__________________
Vand Honda CRX Del Sol 1.6 VTEC, 125cp :

https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post5624650
HoricutzWSR is offline   Reply With Quote
Old 04-07-12, 19:51   #5
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Crestere putere polo 9n3

Masina mica.Se preteza numai bine un motor de Busa(hayabusa) montat pe spate.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 12:13   #6
XAVIER

Stage 5
 
XAVIER's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 630
Default Re: Crestere putere polo 9n3

Quote:
Originally Posted by apocalipsaa View Post
Salutare,detin un polo 9n3 motor 1.2 HTP 70 cai si nu pot sa imi scot din minte cum ar merge daca as avea cu 10-15-20 de cai in plus.{cel mai mult m-ar interesa un cuplu mai jos}
-Modificarile la care m-am gandit pana acum: filtru sport + un sistem de turbo electric facut de mn in forma de Y.[adica pe conducta de admisie undeva sa se faca un Y unde sa fie montat un motoras electric care sa bage aer +filtru si pe cealalata ramificatie sa fie doar filtru,in felu asta se evita gatuirea admisie din cauza motorului la peste 5000rmp]astept pareri cu privire daca tr resoftat,se duce maf,va fi amestecul prea uscat,va creste consum etc.
-m-am mai gandit la un cut out electric gen https://www.youtube.com/watch?v=2IVca...eature=related care sa fie pus inainte de catalizator,tr sa ma uit sa vad sonda lambada,doar ca nu stiu cum se va comporta pe motorul meu[mai multi cai din cauza unei evacuari mai rapide sau mai putini din cauza lipsei de back pressure]
-un kit de HHO [care e inca la stadiul de schita )]
-cand o sa desfac motorul[lucru putin probabil,avand doar 20.000} poate o sa maresc putin gurile de evacuare si de admisie
-si in ultimul rand o resoftare.
Astept pareri de la voi in legatura cu modificarile si cam care credeti ca ar ajuta cel mai mult acest motor micut.
ps:ce ulei recomandati pt motor[ca tot tr sa ma duc sa il schimb)]

In primu' rand ai putea folosi ulei de masline extra virgin exact ca tine....
Iti recomand o admisie in forma de R, iar pe piciorul R-ului poti monta o hota pt. un boost corect din ture mici, astfel n-o sa ai lag....
Pt. kit-ul de h2o iti recomand cu incredere Biborteni in amestec cu putina vodca Saniuta, am inteles ca aceasta combinatie fantastica este cu cateva clase peste nos....
Totodata trage un furtun de la toba de esapament pana-n admisie pt a beneficia de aporturile uluitoare de putere date de acest EGR home made...
Gandeste-te totusi ca ai nevoie de frane pe masura pt modificarile facute de aceea iti recomand o ancora.
Nu in ultimul rand o resoftare, ceva actual, minim Andorid ICS...
__________________
XAVIER is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -