05.1974 –Prezentarea GOLF.Modelul de baza si varianta L cu motor de 1100 cm³ si 50CP, iar varianta S si LS cu motor de 1500 cm³ si 70 CP.
08.1976 – Modelul GTI si noul motor de1600 cm³ cu injectie de benzina de 110 CP
09.1976 – Pe GOLF se amplaseaza motorul diesel de1500 cmc si 50 CP.
08.1980 – Modificare de caroserie cu lampi spate mari si motor diesel de 1600 cmc si 54CP.
03.1982 – Apare motorul GTD turbodiesel de 70 CP.
08.1982 - Apare motorul GTI de 1,8l si 112 CP
10.1983 – Se sisteaza productia GOLF I, inlocuit cu GOLFUL II.
06.1988 – Toate motoarele sunt prevazute cu catalizator.
02.1990 – Apare motorul G 60 de 160 CP.
08.1991 – Se sisteaza productia GOLF II inlocuit cu GOLF III.
04.1993 – Apare GOLF GTI 16V cu motor de 150CP
06.1996 – Motorul diesel cu injectie directa de 110 CP.
09.1997 – Aparitia GOLF IV pe planseul lui AUDI A 3.
Will be continued
Nu stiu daca stiati dar exista si o versiune off-road a golfului 2.Tractiune 4x4,bara de protectie,roata de rezerva montata in exterior,placa de protectie motor,motor 114 cp 1,8 8v si in numar mai mic 75 cp 1,6 GTD turbo diesel
am vazu si eu o varianta off road in cj la golf 2.....eee sincer credeam ca i sa pus omului o pata si sa apucat de lucru, zis si facut....dar se pare ca aflu lucruri noi.......
poate clujenii stiu despre ce vb......este unul verde.....are bullbar
a fost si o editie"chrom edition" de la golf country cu interior piele crem de innebunesti,jante cromate,bari cromate,mai pe scurt totul cromat...poate ma ajuta cineva cu niste poze ale acestui model ca eu nu le mai gasesc...visez de mult la masina asta!!!cand eram mic erau vreo 3 modele in bv dar de atunci nu am mai vazut niciunul in afara de cel care e de vanzare in buc si costa in jur de 5700 euro