Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-08, 17:43   #1
claudiu.nita

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1
Default posibil sonda lambda?

Azi dimineata s-a aprins becul la bord numarul 21 conform manualului, cred ca este sonda lambda. Am fost la vag-com si a iesit ca sonda lambda este moarta , a fost resetata erarea astfel incit sa nu mai apara pe bord martorul contra sumei de 25 ron. Intrebarea mea este oare se va mai aprinde si cum de functioneaza masina chiar daca sonda este defecta. Este vb se sonda nr. 1 , asta pe unde se afla? , am inteles ca sunt 2.
claudiu.nita is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 16:40   #2
Syc@

Stage 5
 
Syc@'s Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,162
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: posibil sonda lambda?

Sal are importanta dak functioneaza sau nu sonda. Da cateva detalii referitor la masina, an model, motorizare.
Syc@ is offline   Reply With Quote
Old 08-03-08, 12:49   #3
fusli_dcc

Stock
 
fusli_dcc's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3
Default Re: posibil sonda lambda?

si eu a aceeasi problema.prima sonda se afla pe motor in fata si a doua pe toba sub masina.eu am wv 1.4 benzina.mi se aprinde mi se stinge .benzina proasta sau motorina .astea sunt sfaturiile mecanicului.
fusli_dcc is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 20:58   #4
zozopark

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 64
Default Re: posibil sonda lambda?

eu am la toledo din 2006,1.6 benz aceeasi treaba ,becul de chek ala galben,am inteles ca din cauza benzinei proaste,tre schimbat.Oare u se poate pacali cumva?
zozopark is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 19:16   #5
jazz4ever

Stock
 
jazz4ever's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1
Default Re: posibil sonda lambda?

baieti, sonda lambda este importanta pentru poluare si nu numai, ea sesizeaza prezenta oxigenului in gazele de ardere (adica ardere imperfecta), sau altfel spus "raportul stoechiometric", adica 1l benzina consuma, pt.ardere, 16kg aer si asta = 1 (ca de aia e raport). Daca sunt doua, prima verifica si a doua confirma (inainte si dupa catalizator).
Acum, daca la diag. iese sonda, nu e neaparat def., poate fi combustibilul !

Imi place cum gandesc romanii (si eu sunt.) ..."cum se poate fenta" ... chiar daca uneori fentarea ne costa mai mult decat repararea problemei.

Bafta.
jazz4ever is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 23:00   #6
zozopark

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 64
Default Re: posibil sonda lambda?

am luat jos borna....am puso la loc no mai aparut la bord martorul.Am mers ce am mers si iar o aparut.PLM.Incerc sa fac 200 km cu benzina de 100 si un aditiv.Revin cu detalii...
zozopark is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 20:22   #7
bora_bora

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 78
Default Re: posibil sonda lambda?

ai ars circuitul de īncălzire al sondei.Dacă stergi defectul din memorie cu testerul, cu motorul cald, fără să-l opreşti, după aceea poţi să mergi toată ziua cu orice benzină, īn orice regim de turaţie, şi becul nu se va mai aprinde.atīta timp cīt nu opreşti motorul.testează şi spune-mi rezultatul.
bora_bora is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 22:18   #8
zozopark

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 64
Default Re: posibil sonda lambda?

da ,asa e.Nu apare pana nu opresti motorul.Dar pot opri si porni motorul de cateva ori...cam 2-3 ore.atat.carei smecheria?
zozopark is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 22:23   #9
bora_bora

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 78
Default Re: posibil sonda lambda?

ai ars circuitul de īncălzire al sondei.Pīnă se īncălzeşte motorul sonda nu īţi face corecţia īn parametrii şi īţi aprinde şi becul.Ajunsă la o anumită temperatură, sonda lucrează īn parametri dar defectul rămīne stocat īn memoria ecu.
bora_bora is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 22:24   #10
zozopark

Stage 2
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 64
Default Re: posibil sonda lambda?

remediere?inafara de schimbare ma refer
zozopark is offline   Reply With Quote
Old 26-01-09, 22:34   #11
bora_bora

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 78
Default Re: posibil sonda lambda?

poţi să mergi şi aşa īn condiţiile īn care nu te deranjează becul.Modificări sesizabile la mers nu prea sunt.
bora_bora is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -