| Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW |
08-01-08, 17:43
|
#1
|
Stock
Join Date: Dec 2007
Posts: 1
|
posibil sonda lambda?
Azi dimineata s-a aprins becul la bord numarul 21 conform manualului, cred ca este sonda lambda. Am fost la vag-com si a iesit ca sonda lambda este moarta , a fost resetata erarea astfel incit sa nu mai apara pe bord martorul contra sumei de 25 ron. Intrebarea mea este oare se va mai aprinde si cum de functioneaza masina chiar daca sonda este defecta. Este vb se sonda nr. 1 , asta pe unde se afla? , am inteles ca sunt 2.
|
|
|
10-01-08, 16:40
|
#2
|
 Stage 5
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,162
Member of: [PARTICIPANT CURSE] [VW]
|
Re: posibil sonda lambda?
Sal are importanta dak functioneaza sau nu sonda. Da cateva detalii referitor la masina, an model, motorizare.
|
|
|
08-03-08, 12:49
|
#3
|
Stock
Join Date: Mar 2008
Posts: 3
|
Re: posibil sonda lambda?
si eu a aceeasi problema.prima sonda se afla pe motor in fata si a doua pe toba sub masina.eu am wv 1.4 benzina.mi se aprinde mi se stinge .benzina proasta sau motorina .astea sunt sfaturiile mecanicului.
|
|
|
13-01-09, 20:58
|
#4
|
Stage 2
Join Date: Sep 2007
Posts: 64
|
Re: posibil sonda lambda?
eu am la toledo din 2006,1.6 benz aceeasi treaba ,becul de chek ala galben,am inteles ca din cauza benzinei proaste,tre schimbat.Oare u se poate pacali cumva?
|
|
|
16-01-09, 19:16
|
#5
|
Stock
Join Date: Jan 2009
Posts: 1
|
Re: posibil sonda lambda?
baieti, sonda lambda este importanta pentru poluare si nu numai, ea sesizeaza prezenta oxigenului in gazele de ardere (adica ardere imperfecta), sau altfel spus "raportul stoechiometric", adica 1l benzina consuma, pt.ardere, 16kg aer si asta = 1 (ca de aia e raport). Daca sunt doua, prima verifica si a doua confirma (inainte si dupa catalizator).
Acum, daca la diag. iese sonda, nu e neaparat def., poate fi combustibilul !
Imi place cum gandesc romanii (si eu sunt.) ..."cum se poate fenta" ... chiar daca uneori fentarea ne costa mai mult decat repararea problemei.
Bafta.
|
|
|
16-01-09, 23:00
|
#6
|
Stage 2
Join Date: Sep 2007
Posts: 64
|
Re: posibil sonda lambda?
am luat jos borna....am puso la loc no mai aparut la bord martorul.Am mers ce am mers si iar o aparut.PLM.Incerc sa fac 200 km cu benzina de 100 si un aditiv.Revin cu detalii...
|
|
|
26-01-09, 20:22
|
#7
|
Stage 3
Join Date: Jan 2009
Posts: 78
|
Re: posibil sonda lambda?
ai ars circuitul de īncălzire al sondei.Dacă stergi defectul din memorie cu testerul, cu motorul cald, fără să-l opreşti, după aceea poţi să mergi toată ziua cu orice benzină, īn orice regim de turaţie, şi becul nu se va mai aprinde.atīta timp cīt nu opreşti motorul.testează şi spune-mi rezultatul.
|
|
|
26-01-09, 22:18
|
#8
|
Stage 2
Join Date: Sep 2007
Posts: 64
|
Re: posibil sonda lambda?
da ,asa e.Nu apare pana nu opresti motorul.Dar pot opri si porni motorul de cateva ori...cam 2-3 ore.atat.carei smecheria?
|
|
|
26-01-09, 22:23
|
#9
|
Stage 3
Join Date: Jan 2009
Posts: 78
|
Re: posibil sonda lambda?
ai ars circuitul de īncălzire al sondei.Pīnă se īncălzeşte motorul sonda nu īţi face corecţia īn parametrii şi īţi aprinde şi becul.Ajunsă la o anumită temperatură, sonda lucrează īn parametri dar defectul rămīne stocat īn memoria ecu.
|
|
|
26-01-09, 22:24
|
#10
|
Stage 2
Join Date: Sep 2007
Posts: 64
|
Re: posibil sonda lambda?
remediere?inafara de schimbare ma refer
|
|
|
26-01-09, 22:34
|
#11
|
Stage 3
Join Date: Jan 2009
Posts: 78
|
Re: posibil sonda lambda?
poţi să mergi şi aşa īn condiţiile īn care nu te deranjează becul.Modificări sesizabile la mers nu prea sunt.
|
|
|
|
|