Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-08, 18:12   #16
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

n-au nici o legatura pleoapele! dar am vazut multe phillips-uri care ma orbeau pur si simplu chiar daca farurile era orientate corect!

pt masina ta: faza scurta h7, faza lunga h7, proiectoare h3 !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 18:15   #17
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

faza lunga e H1 la Golf 4
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 20:24   #18
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

http://bluexenon.ro/mmasini/wolkswagen.html
dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 20:40   #19
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

nu mai inteleg nimic pana la urma H1 sau H7 ? oricum cred k am sa scot un bec sa vad ce scrie pe el, cele vechi care le`am avut pe faza scurta erau H7 originale wv m`am uitat acum pe ele, inca mai sunt functionale.
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 20:46   #20
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

h7 sunt man! nu stiu de unde i-a venit omului de h1 dar in fine.. poate el are altfel de far
dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 23:26   #21
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

Tu pe ce te bazezi cand spui ca e H7? Pe un link pentru xenon? Si pe un emotion la sfarsit de rand, ca aluzie. Crezi ca te crede cineva?
Eu am schimbat un asemenea bec si stiu ce vorbesc. Da, la faruri de Golf 4 cu xenon faza lunga e tot cu H7, insa pentru un Golf 4 din fabrica cu far de serie e H1, sa fie clar. Smenarul are far cu H1 si H7 (proiector nu are). Poate tie ti-a fost lene sa te uiti la pozele din avatarul lui, pentru a afla ce fel de far are (xenon sau serie). Dar din cate se observa nu ai stiut acest lucru, pentru ca vorbesti in contrasens, si ai presupus ca o fi ca la tine.
Daca tu ai Golf 5 nu inseamna ca stii si cum e la Golf 4. La Golf 4 e H1. La Golf 5 e H7. Mai documenteaza-te si dupa aceea sa faci afirmatii.

PS: Pentru cultura ta generala: becurile H7 au o palarie in varf, si in interiorul farului sunt protejate de asemenea de un obiectiv, pentru ca faza scurta sa isi indeplineasca functia, sa nu orbeasca iar fascicolul luminos sa ramana pe carosabil. Becurile H1 nu au nimic in varf, nu au palariuta. Uita-te la un far de Golf 4 sa te convingi. Uita-te in documentul atasat la pagina 21 la inceput de rand si la sfarsit de rand, in dreptul farurilor de Golf 4 (tot pentru cultura ta generala).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	H1 12V 55W.jpg
Views:	157
Size:	5.6 KB
ID:	717161   Click image for larger version

Name:	H7 12V 55W.jpg
Views:	147
Size:	6.1 KB
ID:	717162  
Attached Files
File Type: pdf Golf 4 Halogen & Xenon (page 21 & 24).pdf (4.47 MB, 66 views)

Last edited by iulian2476; 03-12-08 at 01:17.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 15:42   #22
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

Vin si eu cu o intrebare avand in vedere ca vreau si eu sa imi fac niste faruri custom pt ficatul meu...am vazut la farurile alea de bora ca aveau 1 singura lupa...asta inseamna ca avea ambele faze pe lupa aia...intrebarea mea este...CE BECURI AU FOST FOLOSITE??? H4?
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 18:08   #23
Magulax

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 6
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

Cel my probabil
Magulax is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 18:34   #24
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

Da, la Bora ambele faze sunt pe acelas bec (H4, la farul de serie). Dar uita-te in pdf-ul de mai sus si vezi acolo si cum e la xenon, pentru ca nu sunt H4.

Last edited by iulian2476; 08-12-08 at 18:50.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 09:42   #25
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

farurile de bora din poze folosesc becuri Philips 85122+ D2S montate in proiectoare (lupe) Hella E55 bi-xenon OEM
PAK is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 11:41   #26
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

Va intreb si asta...poate o sa puteti sa ma ajutati (ca vad ca unii din voi chiar stiti)...am H4 pe masina STOCK...vreau sa trec de pe oglinda in far pe lupa...si am gasit la cineva...un set de lupe de skoda RS...eu acum am xenon h4..(bixenon)...pot sa pun becul H4 in lupele alea? caci as vrea sa am 1 singura lupa in far...si asa sa imi fie si pentru faza scurta si pt faza lunga...acum persoana respectiva mai are 1 set de lupe...cum is la logan...2 mai micute...asta ar insemna schimbarea instalatiei xenon si cumpararea uneia pe h7 sau nu mai stiu xact cat...si 1 set de halogene...sau 2 xenoane...voi ce spuneti??? cum e mai usor si cum se poate?
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 11:42   #27
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

Quote:
Originally Posted by PAK View Post
farurile de bora din poze folosesc becuri Philips 85122+ D2S montate in proiectoare (lupe) Hella E55 bi-xenon OEM
(lupe) Hella E55 bi-xenon OEM Sa inteleg ca omul are becurile single beam si lupele bi-xenon??? ? lamuritima putin...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 18:44   #28
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

sa lamurim...
PROIECTORUL = lupa + ansamblu + (unde este cazul) solenoid

becurile xenon H4 sunt becuri aftermarket cu 2 faze integrate(scurta+lunga)
becurile xenon D2S/D2R sunt becuri OEM cu o singura faza
aceste 2 becuri au baza/suportul diferite , deci nu poti monta becuri H4 aftermarket pe lupe OEM si invers (exista adaptoare totusi)
diferenta intre cele 2 becuri (H4 si D2S/D2R) este ca becurile H4 au integrate solenoidul care ajuta la schimbarea dintre faza scurta si cea lunga. Becurile D2S/D2R nu au acest solenoid integrat , el gasindu-se pe proiector.
in concluzie , becurile D2S se folosesc atat pe proiectoare single beam cat si pe cele bi-xenon
Sper ca s-a inteles ce am explicat.

bafta
PAK is offline   Reply With Quote
Old 16-12-08, 13:36   #29
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

Quote:
Originally Posted by iulian2476 View Post
Tu pe ce te bazezi cand spui ca e H7? Pe un link pentru xenon? Si pe un emotion la sfarsit de rand, ca aluzie. Crezi ca te crede cineva?
Eu am schimbat un asemenea bec si stiu ce vorbesc. Da, la faruri de Golf 4 cu xenon faza lunga e tot cu H7, insa pentru un Golf 4 din fabrica cu far de serie e H1, sa fie clar. Smenarul are far cu H1 si H7 (proiector nu are). Poate tie ti-a fost lene sa te uiti la pozele din avatarul lui, pentru a afla ce fel de far are (xenon sau serie). Dar din cate se observa nu ai stiut acest lucru, pentru ca vorbesti in contrasens, si ai presupus ca o fi ca la tine.
Daca tu ai Golf 5 nu inseamna ca stii si cum e la Golf 4. La Golf 4 e H1. La Golf 5 e H7. Mai documenteaza-te si dupa aceea sa faci afirmatii.

PS: Pentru cultura ta generala: becurile H7 au o palarie in varf, si in interiorul farului sunt protejate de asemenea de un obiectiv, pentru ca faza scurta sa isi indeplineasca functia, sa nu orbeasca iar fascicolul luminos sa ramana pe carosabil. Becurile H1 nu au nimic in varf, nu au palariuta. Uita-te la un far de Golf 4 sa te convingi. Uita-te in documentul atasat la pagina 21 la inceput de rand si la sfarsit de rand, in dreptul farurilor de Golf 4 (tot pentru cultura ta generala).


deci golf V sigur are H 7? care este diferanta dintre H 7, H 4 si H1? modul de prindere, unele au 2 faze si altele numai o faza?
mersi
ondin is offline   Reply With Quote
Old 16-12-08, 15:30   #30
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Bora chioara! Ajutor ca sunt disperat!

la golf mk5 faza scurta h7 si lunga tot h7
dolb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -