Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-17, 20:25   #1
Darcky

Stock
 
Join Date: Jul 2017
Posts: 2
Default Volkswagen Passat CC consuma ulei

Buna seara 4tuning !
Am cumparat de curand un Volkswagen Passat CC 2008 benzina(1.8 cmc). Inainte de a-l cumpara, prietena mea s-a intalnit cu proprietara alaturi de care au mers la un service pentru a testa masina. Cei de la service au spus ca distributia ar trebui schimbata, acesta fiind singura problema la masina. Crezand ca distributia nu costa mult, am decis sa cumpar masina. Am cumparat-o cu 7800 euro si am dus-o acasa pe platforma de frica sa nu sara distributia. Cand am dus-o la service sa-i schimb distributia baietii de acolo mi-au spus ca nu este nevoie deoarece este pe lant si la 160.000 km nu este nevoie(au desfacut-o si s-au uitat la ea). In schimb, am descis sa-i schimb uleiul si filrele. Cand am inceput sa ma plimb cu ea, a inceput sa-mi apara in bord o eroare : Oil Pressure Engine Off. Nu i-am dat atentie deoarece am crezut ca este doar o eroare ce trebuie stearsa cu testerul, insa, dupa o zi de la schimbarea uleiului masina a inceput sa se incinga foarte tare. Cand am mers cu ea la service, baietii au zis ca era din cauza ca au scos furtunul de la antigel si trebuia doar ceva timp. Am decis sa plec cu la ea drum lung fiind sigur ca nu va avea probleme. Pe drum motorul a inceput sa se incinga iar asa ca am decis sa verific uleiul. Nu mai avea deloc. I-am bagat 1 litru, care a disparut in cam 100km de drum.. i-am bagat iar 2 litri, si acestia au disparut dupa 200 km de mers. Am ajuns cu la ea pana la un reprezentanta in Ploiesti(eu sunt din Vulcan, Hunedoara) cu martorul de la motor aprins in bord. Ei mi-au zis ca este o problema din fabrica a acestor motoare si ca reparatia ma va costa undeva la 12.000 lei(120 milioane) deoarece trebuie schimbati cilindrii si alte parti ale motorului. Intrebarea mea este : nu exista sansa sa o duc la alt service si sa cumpar eu piesele ? pretul unui cilindru este undeva la 500-600 lei(cel mai scump) pentru genul motorului meu.
A mai patit cineva ?
Am incercat sa vorbesc cu proprietarul persoana de la care am cumparat-o dar mi-a spus ca nu ii pasa, si ca, sunt liber sa il dau in judecata daca vreau.
Mi-ar fi de mare ajutor orice fel de sfat, deoarece chiar nu dispun de acea suma considerabila..
Darcky is offline   Reply With Quote
Old 14-08-17, 14:42   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Volkswagen Passat CC consuma ulei

Cauta si alt service.
Poate e doar garnitura de chiulasa ciupita.
In cazul asta e posibil sa ai ulei in antigel.Asta se vede la ochiul liber.
Pe la motor nu ai pe nicaieri pete de ulei?
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 14-08-17, 16:01   #3
Darcky

Stock
 
Join Date: Jul 2017
Posts: 2
Default Re: Volkswagen Passat CC consuma ulei

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Cauta si alt service.
Poate e doar garnitura de chiulasa ciupita.
In cazul asta e posibil sa ai ulei in antigel.Asta se vede la ochiul liber.
Pe la motor nu ai pe nicaieri pete de ulei?
Nicaieri pete de ulei din cate am observat.
Antigelul este roz.
Darcky is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -