Deci la turbina a fost corp strain, nu s-a rupt nimik decat axul...palele s-au frecat de carcasa, dar erau intregi, nu lipseau bucati. Asta s-a intamplat saptamana trecuta. Am mai mers cu masina maxim 500 m pana in fata blocului. Cat despre montatul turbinei, eu am facut-o! Am curatat galeria, furtunele, am scos uleiul, am schimbat filtrul am schimbat uleiul, am curatat intercoolerul, filtrul de aer. Cam tot ce are legatura cu turbina. Ieri dupa ce am montat tot, am pornit-o si totul parea ok. am plecat la drum iar dupa cateva sute de metrii, a inceput sa scoata din nou un nor gros de fum

. Cea mai buna solutie pt mine ar fi, din ce am mai citit pe forumuri, sa fie ulei in toba, si sa-l arda doar cand se incalzeste motorul...de aia e fumul asa gros. Turbina sunt aproape sigur ca merge. Ma gandeam ca poate totusi a mai patit cineva asa ceva, sau se pricepe cineva mai bine. Eu unul nu ma pricep prea bine la motoarele VW, dar in general stiu mecanica, am desfacut destule motoare, de aia am si schimbat singur turbina, pentru ca oricum mare lucru nu e. sper totusi sa nu invat din propiile greseli