Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 07-06-07, 16:29   #1
tony_steaua

Stage 2
 
tony_steaua's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 58
Default Problema urgent golf 4 :(

Acum o saptamana mi s-a dus turbina (corp strain cica...). am cumparat alta noua, am montat-o, am curatat toate furtunele, intercoolerul, tot ce era de curatat. Am pornit-o si totul era ok. Am luat-o la proba si dupa 2-300m a inceput sa scoata un nor gros de fum exact ca atunci cand s-a rupt turbina saptamana trecuta, dar fara nici un zgomot, spre deosebire de atunci. Cred, nu sunt sigur, ca turbina inca se aude ca functioneaza si ca nu s-a dus iar. Care e cauza?? Totusi sper ca nu s-au dus 400 de euro in cateva minute Va rog mult dati-va cu parerea pentru deja sunt disperat
__________________
Forza Steaua
TDI Rulez
tony_steaua is offline  
Old 08-06-07, 08:33   #2
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Problema urgent golf 4 :(

cat ai mers cu turbina cand s-a rupt? de obicei cand se rupe turbina, bucati intra si in motor, si de obicei mai se strica si altceva la motor. s-a uitat mecanicul bine inainte sa puna noua turbina?
acum cat timp a scos fum in spate?
va o diagnoza cu vag comu'. un log in mers...
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline  
Old 08-06-07, 08:56   #3
tony_steaua

Stage 2
 
tony_steaua's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 58
Default Re: Problema urgent golf 4 :(

Deci la turbina a fost corp strain, nu s-a rupt nimik decat axul...palele s-au frecat de carcasa, dar erau intregi, nu lipseau bucati. Asta s-a intamplat saptamana trecuta. Am mai mers cu masina maxim 500 m pana in fata blocului. Cat despre montatul turbinei, eu am facut-o! Am curatat galeria, furtunele, am scos uleiul, am schimbat filtrul am schimbat uleiul, am curatat intercoolerul, filtrul de aer. Cam tot ce are legatura cu turbina. Ieri dupa ce am montat tot, am pornit-o si totul parea ok. am plecat la drum iar dupa cateva sute de metrii, a inceput sa scoata din nou un nor gros de fum . Cea mai buna solutie pt mine ar fi, din ce am mai citit pe forumuri, sa fie ulei in toba, si sa-l arda doar cand se incalzeste motorul...de aia e fumul asa gros. Turbina sunt aproape sigur ca merge. Ma gandeam ca poate totusi a mai patit cineva asa ceva, sau se pricepe cineva mai bine. Eu unul nu ma pricep prea bine la motoarele VW, dar in general stiu mecanica, am desfacut destule motoare, de aia am si schimbat singur turbina, pentru ca oricum mare lucru nu e. sper totusi sa nu invat din propiile greseli
tony_steaua is offline  
Old 14-06-07, 14:48   #4
tony_steaua

Stage 2
 
tony_steaua's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 58
Default Re: Problema urgent golf 4 :(

era uleiul in toba pana la urma ce-a mai buna veste pe anu asta acum merge perfect chiar mai bine ca inainte
tony_steaua is offline  
- Copyright 2026 4Tuning -