![]() |
Problema urgent golf 4 :(
Acum o saptamana mi s-a dus turbina (corp strain cica...). am cumparat alta noua, am montat-o, am curatat toate furtunele, intercoolerul, tot ce era de curatat. Am pornit-o si totul era ok. Am luat-o la proba si dupa 2-300m a inceput sa scoata un nor gros de fum exact ca atunci cand s-a rupt turbina saptamana trecuta, dar fara nici un zgomot, spre deosebire de atunci. Cred, nu sunt sigur, ca turbina inca se aude ca functioneaza si ca nu s-a dus iar. Care e cauza?? Totusi sper ca nu s-au dus 400 de euro in cateva minute :( Va rog mult dati-va cu parerea pentru deja sunt disperat :(
|
Re: Problema urgent golf 4 :(
cat ai mers cu turbina cand s-a rupt? de obicei cand se rupe turbina, bucati intra si in motor, si de obicei mai se strica si altceva la motor. s-a uitat mecanicul bine inainte sa puna noua turbina?
acum cat timp a scos fum in spate? va o diagnoza cu vag comu'. un log in mers... |
Re: Problema urgent golf 4 :(
Deci la turbina a fost corp strain, nu s-a rupt nimik decat axul...palele s-au frecat de carcasa, dar erau intregi, nu lipseau bucati. Asta s-a intamplat saptamana trecuta. Am mai mers cu masina maxim 500 m pana in fata blocului. Cat despre montatul turbinei, eu am facut-o! Am curatat galeria, furtunele, am scos uleiul, am schimbat filtrul am schimbat uleiul, am curatat intercoolerul, filtrul de aer. Cam tot ce are legatura cu turbina. Ieri dupa ce am montat tot, am pornit-o si totul parea ok. am plecat la drum iar dupa cateva sute de metrii, a inceput sa scoata din nou un nor gros de fum :(. Cea mai buna solutie pt mine ar fi, din ce am mai citit pe forumuri, sa fie ulei in toba, si sa-l arda doar cand se incalzeste motorul...de aia e fumul asa gros. Turbina sunt aproape sigur ca merge. Ma gandeam ca poate totusi a mai patit cineva asa ceva, sau se pricepe cineva mai bine. Eu unul nu ma pricep prea bine la motoarele VW, dar in general stiu mecanica, am desfacut destule motoare, de aia am si schimbat singur turbina, pentru ca oricum mare lucru nu e. sper totusi sa nu invat din propiile greseli :|
|
Re: Problema urgent golf 4 :(
era uleiul in toba pana la urma :D ce-a mai buna veste pe anu asta :D acum merge perfect chiar mai bine ca inainte :D
|
| All times are GMT +2. The time now is 22:22. |
- Copyright 2026 4Tuning