Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 08-04-13, 19:06   #1
B777TLB

Stage 4
 
B777TLB's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 214
Member of:
[VW]
Default Turbina Golf 4 TDI Garett sau KKK?

De curand mi s-a stricat Turbina la al meu Golf 4 TDI cod motor AXR

Desi toata lumea imi spunea ca pe masina mea sigur am Turbina Garett mare mi-a fost uimirea sa vad ca am defapt Turbina KKK...Masina a fost cumparata SH din vara trecuta iar mecanicul care m-a ajutat sa o verifice inainte de cumparare mi-a specificat ca turbina este schimbata sau reconditionata.

Acum am tot stat sa caut pe cineva sa reconditioneze turbine.Dupa multe telefoane mi s-au dat mereu preturi semnificativ mai mici pentru turbinele Garett (800-1000 ron) iar pentru turbinele KKK preturi mai mari (1100-1500 lei) Paradoxal toata lumea spune ca Turbinele KKK sunt inferioare Turbinelor Garett

Acum si intrebarile principale pentru acest topic:
1) Sunt mai bune turbinele Garett sau cele KKK?
2) Daca in momentul de fata am turbina KKK o pot schimba cu una Garett? Tin sa va spun ca cineva care reconditioneaza turbine Garett mi-a spus ca imi poate da la 1200 lei o Turbina Garett reconditionata si garantie 1an fara limita de km, fara sa imi ia Turbina mea KKK in schimb!

Astept raspunsuri cat mai concrete, poate cineva a mai patit asa ceva.Multumesc anticipat!!
__________________

EVERY DAY I SEE MY DREAM
B777TLB is offline   Reply With Quote
Old 09-04-13, 09:00   #2
IonutTurbo

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 3
Default Re: Turbina Golf 4 TDI Garett sau KKK?

Salut,
Motoarele ATD ( e3) au turbine Garrett , motoarele AXR (e4) au turbine KKK.
Se poate pune pe AXR turbina Garrett insa necesita anumite modificari. Nu te sfatuiesc sa le faci. Implica multa munca si pot aparea probleme pe viitor.
Nu este nici o diferenta in ceea ce priveste calitatea si fiabilitatea intre cei doi producatori de turbosuflante.
Sfatul meu este sa repari KKK si nu te doare capul.
Stima !
IonutTurbo is offline   Reply With Quote
Old 09-04-13, 09:05   #3
alexaandru15

Stage 5
 
alexaandru15's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 982
Default Re: Turbina Golf 4 TDI Garett sau KKK?

ciudat si eu am sunat si am inteles ca KKK parca nu se pot reconditiona...decat cele garret pot ( nu bag mana in foc ca asa e :P )... acum depinde de finatele tale poti sa iei una sh sau una reconditionata ....daca te intereseaza una sh am eu 650 lei ...eu am trecut la ceva mai mare
__________________
now : Golf 4 1.9 TDI AJM 6 trepte
now : Opel Calibra c20xe....
ex : Kadett E coupe-combi...
alexaandru15 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-13, 09:22   #4
IonutTurbo

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 3
Default Re: Turbina Golf 4 TDI Garett sau KKK?

Ca o gluma ,
Cand ai un echipament ca in poza atasata , poti sa repari orice turbo.
Cand ai doar menghina si ciocan.... nu poti face chiar orice
)))
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_1287.JPG
Views:	247
Size:	3.02 MB
ID:	2744040  
IonutTurbo is offline   Reply With Quote
Old 09-04-13, 10:08   #5
B777TLB

Stage 4
 
B777TLB's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 214
Member of:
[VW]
Default Re: Turbina Golf 4 TDI Garett sau KKK?

Cineva (o firma) m-a informat ca, daca am un anumit fel de prindere la aceasta turbina KKK o pot inlocui foarte usor cu una Garett, acum eu mai astept pareri sunt inca indecis !
B777TLB is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 20:51   #6
atitudine

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 60
Default Re: Turbina Golf 4 TDI Garett sau KKK?

Salut, vad ca esti din Bucuresti...ia legatura cu Cipos si sigur te rezolva ( se ocupa numai cu asa ceva ) e un baiat fff de treaba. Daca nu ai nr lui, til dau eu pe PM.
atitudine is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -