Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 30-03-13, 19:42   #1
Danielo
VW Driver

Stage 4
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 230
Member of:
[VW]
Default Golf 4 arcuri sport masina plina ???

Am o mica dilema si vreau sa intreb pe careva care poate a avut aceiasi nelamurire: am arcuri sport pe un golf 4 cu drop de vreo 40 mm weitiec verzi si pe spate imi intra cam 2 degete sa zic intre cauciuc si aripa, am jante 17" 8j et 35 cu cauciucuri 225/45 si dinstantiere de 20 mm, roata ajungand pana in drept cu aripa sau poate mai afara cu foarte putin.
Intrebarea mea este daca umplu masina cu 4-5 oameni si bagaje oare la hopuri o sa-mi frece pe spate??? Totusi as vrea sa stiu ca sa nu dau degeaba distantierele jos acum si nici sa nu fiu nevoit ca de fiecare data la un drum de genu sa fac asta.
Multumesc anticipat!
Danielo is offline   Reply With Quote
Old 31-03-13, 10:34   #2
Mirel1919

Stage 5
 
Mirel1919's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,739
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 arcuri sport masina plina ???

Quote:
Originally Posted by Danielo View Post
Am o mica dilema si vreau sa intreb pe careva care poate a avut aceiasi nelamurire: am arcuri sport pe un golf 4 cu drop de vreo 40 mm weitiec verzi si pe spate imi intra cam 2 degete sa zic intre cauciuc si aripa, am jante 17" 8j et 35 cu cauciucuri 225/45 si dinstantiere de 20 mm, roata ajungand pana in drept cu aripa sau poate mai afara cu foarte putin.
Intrebarea mea este daca umplu masina cu 4-5 oameni si bagaje oare la hopuri o sa-mi frece pe spate??? Totusi as vrea sa stiu ca sa nu dau degeaba distantierele jos acum si nici sa nu fiu nevoit ca de fiecare data la un drum de genu sa fac asta.
Multumesc anticipat!
Ai toate sansele sa iti frece daca ai doar arcuri sport pt ca telescopu tot moale ramane.
Mirel1919 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-13, 15:53   #3
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Golf 4 arcuri sport masina plina ???

Quote:
Originally Posted by Danielo View Post
Am o mica dilema si vreau sa intreb pe careva care poate a avut aceiasi nelamurire: am arcuri sport pe un golf 4 cu drop de vreo 40 mm weitiec verzi si pe spate imi intra cam 2 degete sa zic intre cauciuc si aripa, am jante 17" 8j et 35 cu cauciucuri 225/45 si dinstantiere de 20 mm, roata ajungand pana in drept cu aripa sau poate mai afara cu foarte putin.
Intrebarea mea este daca umplu masina cu 4-5 oameni si bagaje oare la hopuri o sa-mi frece pe spate??? Totusi as vrea sa stiu ca sa nu dau degeaba distantierele jos acum si nici sa nu fiu nevoit ca de fiecare data la un drum de genu sa fac asta.
Multumesc anticipat!
Si iti era asa greu sa umpli masina cu 4-5 oameni sa afli daca freaca? Trebuia sa deschizi un topic pentru asta?
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-13, 14:38   #4
Danielo
VW Driver

Stage 4
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 230
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 arcuri sport masina plina ???

Nu mai aveam cand pt ca trebuia sa plec in urmatoarea dimineata si am aflat in ultimul moment ca o sa fim mai multi. Nu vad pe cine a deranajt atata de tare ca am facut un topic.oricum se poate inchide!
Multumesc si o zi buna!
Danielo is offline   Reply With Quote
Old 01-05-13, 11:18   #5
Life.browser
VW Driver

Stage 5
 
Life.browser's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 arcuri sport masina plina ???

Dupa parerea ta , atinge? )))
Life.browser is offline   Reply With Quote
Old 02-05-13, 14:06   #6
popasorin

Stage 4
 
popasorin's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 243
Default Re: Golf 4 arcuri sport masina plina ???

deci a atins sau nu?) eu zic ca da
popasorin is offline   Reply With Quote
Old 02-05-13, 14:19   #7
popasorin

Stage 4
 
popasorin's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 243
Default Re: Golf 4 arcuri sport masina plina ???

Quote:
Originally Posted by Mirel1919 View Post
Ai toate sansele sa iti frece daca ai doar arcuri sport pt ca telescopu tot moale ramane.
Ba frate toti meseriasii de duminica au cont pe forumul asta?:O:O:O omule ce treaba au arcurile cu lasatul masinii si frecatul rotii.....poate sa fie arcul sport daca telescopul nu e...daca telescopul nu e sport nu freak.....arcul ajuta doar ca telescopul sa se ridice....)=)).....dati REMOVE la cont...
popasorin is offline   Reply With Quote
Old 02-05-13, 18:07   #8
Danielo
VW Driver

Stage 4
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 230
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 arcuri sport masina plina ???

eu am scris ca se poate inchide, multumesc! si da,ca raspuns dupa ceva vreme de mers asa pot sa-ti zic si tie si la alti ca freaca atata timp cat ai et mic la jante si distantiere de cel putin 20 mm si asta ma refer singur in masina si la hopuri mari cu siguranta o sa dai cu fusta pe jos! cel putin asta am patit eu cu jante 17', 8j et. 35 distantiere de 20 mm pe spate adica ajung undeva la et 5 si anvelope de 225! nici nu vreau sa ma gandesc ce se intample cu vreo 4 in masina o zi buna tuturor!
Danielo is offline   Reply With Quote
Old 03-05-13, 10:27   #9
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 arcuri sport masina plina ???

popasorin tu ai masina sau macar permis?

Normal ca iti freaca iar Danielo a explicat exact de ce !
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 03-05-13, 19:39   #10
popasorin

Stage 4
 
popasorin's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 243
Default Re: Golf 4 arcuri sport masina plina ???

frate va freca,dar eu mam referit la faptul ca tu ai zis ca masina se lasa tare din cauza ca ai arcuri sport...si tiam zis ca masina se alsa datorita telescopului....arcul doar ajuta telescopul sa revina sus
popasorin is offline   Reply With Quote
Old 03-05-13, 19:49   #11
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 arcuri sport masina plina ???

Care e coeficientul de comprimare la un arc stoc şi la unu sport?

Care este diferenta de înălţime între cele două si cu ce afectează comprimarea?
__________________



Pe Umm Design gasiti template-uri pentru WordPress gratuite, tutoriale Photoshop si multe altele ....
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
Old 08-05-13, 23:08   #12
Alex265

Stage 1
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 17
Default Re: Golf 4 arcuri sport masina plina ???

@popasorin In primul rand, gramatica te bate rau de tot.
Nu inteleg de ce vorbesti doar ca sa te afli in treaba. Arcurile dau inaltimea, de asta unii isi pun arcuri sport pe amortizoare normale ca sa isi coboare masina. Telescopul da duritatea si amortizeaza oscilatiile care s-a produce daca masina ar avea doar arcuri. Deci nu telescopul da inaltimea, ci arcurile. Simplu, nu? Ia mai documenteaza-te si vezi cine ar trebui sa-si dea "remove" la cont.
Alex265 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -