Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 26-12-12, 17:40   #1
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default service in 3000 km......

salutare .acum ceva timp am schimbat uleiu castrol 5w40 si toate filtrele,toate bune si frumoase ,dupa vreo aprox 2.500 km ,calculatoru imi arata service in 3.000 km ,m-am dus peste ei la service si m-am luat de ei (credeam ca nu mi-au schimbat uleiu ) si ei mi-au spus daca am resetat calculatoru ,eu bine inteles ca nu il resetasem ,eu stiu de la tata ca el cand schimba uleiu ii arata calcu service in 15.000 km fara sa reseteze nimic ,si acum mi se pare ca merge super prost masina cu acest ulei ,dupa aprox 4.000 km (mai ales cand e rece ,merge parca freaca fier pe fier),data trecuta am avut tot acelasi ulei si mergea super bine si la rece,pe joja imi arata uleiu la nivelul max (nu mi-a mancat ulei niciodata ),intrebarea mea este la passat 3bg 1.6i ,dupa schimbarea uleiului se reseteaza automat calculatoru ? mentionez ca eu nu am maxi-dot si nici mini-dot , imi apare la km parcursi ,salutare
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 14:29   #2
Tudorache$

Stage 4
 
Tudorache$'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 197
Member of:
[VW]
Default Re: service in 3000 km......

Serviceul se reseateaza manual,fie cu testerul,fie din butoanele de la ceasuri,masina nu are de unde stie ca i-ai schimbat uleiu,daca nu ii ''spui tu''
In cazul tau,cred ca nu s-a resetat cum trebuie sau ce trebuie,trebuie pus pe tester si setat sa iti apara service dupa 15000km sau 1 an.
Tudorache$ is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 17:41   #3
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: service in 3000 km......

salut ,ms de raspuns ,eu l-am resetat atunci cu mecanicu ,si akm cand tin apasat scrie service si nimic ,numai scrie si nr km,credeam ca nu mi-au schimbat uleiu ,dar oricum tot facatura e , cand e foarte frig afara ,imi tacane putin cca 1 min tachetii ,si am lasato la reprezentanta ,si ei miau zis ca este din cauza uleiului prost/facatura , o sa il schimb in reprezentanta ca este acelasi pret cu 30 lei parca mai mult si eu cred ca merita diferenta asta ,conteaza mult uleiu ,asa mai am un prieten cu un logan si a facut schimbu de ulei cu 70 ron ,nustiu ce ulei o fi bagat creca olpo,oricum ori de mergi cu caruta ori cu loganu ala e acelasi lucru ,salutare
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 13-01-13, 20:23   #4
SoulTrain

Stage 4
 
SoulTrain's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 266
Default Re: service in 3000 km......

Sfatul meu e ca pe viitor sa stai langa mecanici cand iti umbla la masina, eu asa fac tot timpul, si vezi sigur ce iti face la masina.
SoulTrain is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -