Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-07, 19:13   #1
VL_77_MIS

Stage 2
 
VL_77_MIS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 30
Default filtru motorina Golf4

La schimbarea uleiului si al filtrului de ulei se schimba si filtrul motorina?Recomandari daca se poate...filtru nemtesc(combustibil) 80 ron sau filtru italian 45 ron?
VL_77_MIS is offline   Reply With Quote
Old 03-03-07, 19:59   #2
Mihaitza_tdi

Stage 5
 
Mihaitza_tdi's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,233
Default Re: filtru motorina Golf4

Pai cand schimbi uleiul filtru de ulei schimbi si de motorina si filtru aer! asa se face! filtru nemtesc mai bine!
Mihaitza_tdi is offline   Reply With Quote
Old 04-03-07, 21:01   #3
PiStI

Stage 3
 
PiStI's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 114
Default Re: filtru motorina Golf4

de preferat cel nemtesc. dar oricum ideal ar fi sa le schimbi mai des, ca la motorina din romania............ sa vezi numai cata apa ai in filtru. asha de ruriozitate desfa plasticul de jos, sa vezi cata iese.
PiStI is offline   Reply With Quote
Old 29-12-07, 01:25   #4
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: filtru motorina Golf4

Filtru de combustibil nu se schimba la fiecare schimb de ulei. Ramane la discretia ta la cat timp vrei sa il schimbi, dar se recomanda la cel mult 60000 km sa il schimb o data, asa recomanda producatorul, dar nu e o regula. La Golf 4 dupa anul de productie 2001 se recomanda schimbarea distributiei si a pompei de apa al cel mult 90000 km, dar unii o schimba abia la 115000 km, deci mai tarziu, iar masina merge (nu se stie cat a avut de suferit viata motorului la un astfel de schimb intarziat). Deci schimbati si voi dupa fiecare 60000 km parcursi filtru de combustibil. De exemplu producatorii spuneau inainte sa schimbi uleiul de frana la 4 ani, pe cand acuma fac propaganda sa schimbi uleiul de frana la 2 ani. Astea sunt spuse ca sa mai dai banii aiurea pe consumabile. De ce inspectia tehnica periodica se facea mai demult la 2 sau 3 ani, nu mai stiu exact, iar acuma la fiecare an, tot pentru a taxa proprietarii de masini. Eu am schimbat filtru de ulei, tinand cont de km parcursi la ~ 60000 km. Nu am constatat nici o diferenta, iar mecanicul a spus ca nici apa nu era in filtru, iar eu de alimentat alimentez de la Luk Oil, deci o motorina mai slabuta. Sunt multe lucruri care se bat cap in cap, iar parerile sunt diferite de la un forumist la altul. Eu respect ce e in manual, dar nu sunt convins ca e 100% asa. Producatorii de autoturisme spun multe lucruri pentru a preveni si din dorinta de a exclude orice belea care ar putea pata imaginea emblemei lor.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 00:11   #5
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: filtru motorina Golf4

Scuzati, ma refeream la lichidul de frana, era tarziu, si cred ca mi-era foarte somn, de am zis uleiul de frana.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-08, 18:31   #6
nck_xx
VW Driver

Stage 4
 
nck_xx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 249
Member of:
[VW]
Post Re: filtru motorina Golf4

Filtru nemtesc, eu cred k e mai bine sa il schimbi o data cu uleiul si celelate filtre deoarece eu am patito la passatu meu k am mers cu el cam 25.000km si se km infundase si de la turatii de 1.800 incolo masina incepea sa trepideze puternic, dupa ce a fost schimbat masina mergea super fain si in depasiri nu mai aveam probleme

Last edited by nck_xx; 20-06-08 at 13:31.
nck_xx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -