Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-12, 14:34   #1
91BUM

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 5
Default Jante Mercedes pe golf 3. HELP!

Salutare!
As avea nevoie de putin ajutor, cu privire la potrivirea unor jante.
Avand in vedere ca am un proiect in derulare cu un golf 3, am gasit niste jante rare de mercedes pe care as vrea sa le pun, are gauri 5x112.
Intrebarea mea este urmatoarea: pot da alte gauri in butucii si tamburii de golf, sau e mai bine sa iau tot ce trebuie de gti si sa fac comversie 5x100 si sa pun adaptoare 5x122, sau sa regauresc jantele, ceea ce nu prea as vrea pentru ca sunt jante rare si destul de scumpe, si nici nu cred ca ar merge regaurite pentru ca o gaura ar pica excat pe ghidajul acela mic din interior. Mentionez ca optiunea cu adaptoare 4x100 -> 5x112 nu prea merg pentru ca pica aiurea gaurile. Astept si alte sugestii daca mai sunt si alte optiuni de prindere.

Multumesc.

Edit: Ma puteti ajuta si cu niste poze cu jante 8j ET35 pe golf 3 sa le vad cum ar pica, daca au nevoie sau nu de distantiere.

Last edited by 91BUM; 27-05-12 at 14:37.
91BUM is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 13:05   #2
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: Jante Mercedes pe golf 3. HELP!

Salut
Incerc eu sa te ajut. Exista flanse adaptoare (astfel incat nu tre sa schimbi puntea si nici sa dai gauri in butuci) care te ajuta sa treci de la 4X100 la 5X112.
Totodata, ca si idee de cum arata jante pe golf , poti sa intrii aici:
http://forums.kilometermagazine.com/...s-wheels/page7
__________________

Cineva zicea ca cercul de prieteni nu il faci cu compasul....
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 13:46   #3
91BUM

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 5
Default Re: Jante Mercedes pe golf 3. HELP!

Mersi. Flansele adaptoare cam pica cum am spus mai sus, pentru ca se suprapune o gaura si mai trebie inca o piesa ca un fel de prezon in care intra prezonul care tine in final roata, de aceea nici nu se fac in masa adaptoarele astea, trebuie facute la comanda si costa cam mult.

Era o optiune buna schimbarea la 5x100 cu piesele de pe GTI si dupa aceea sa folosesc flanse adaptoare 5x100 la 5x112, asta ca informatie pentru cine mai vrea sa adapteze jante de genul asta, dar prea multa bataie de cap..si bani..
Am lasat balta jantele astea, sper sa gasesc altele frumoase 4x100

Sunt cateva masini frumose pe site-ul ala
91BUM is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 16:30   #4
SynTheLaZ
VW Driver

Stage 5
 
SynTheLaZ's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,038
Member of:
[VW]
Default Re: Jante Mercedes pe golf 3. HELP!

Nu este bataie chiar asa mare de cap sa stii.

Eu am 5x100, Gti, si am pus jante de bmw pe 17', 5x120, 7,5J fata cu 8,5J spate, et 41 toate 4.

Flansele 5x100>5x120, cu anvelope cu talon mic.

Mai multe poze gasesti al mine pe topic :

https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...-3-simplu.html

Pentru flanse cel mai bine il suni pe yoyo, te ajuta cu placere :

https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...-centrare.html

Repet, suna-l daca vrei sa rezolvi

Legat de costuri, etc daca esti curios iti pot spune in PM cam cat costa toata afacerea.
__________________



Pe Umm Design gasiti template-uri pentru WordPress gratuite, tutoriale Photoshop si multe altele ....
SynTheLaZ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -