Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-12, 23:11   #1
bogdan fcb

Stock
 
bogdan fcb's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 6
Exclamation USA BLOCATA LA GOLF5

Am un Golf 5 si mi s-a blocat usa dreapta fata. Stie cineva cum se deschide si cum se poate repara?

Last edited by bogdan fcb; 27-04-12 at 23:16.
bogdan fcb is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 11:00   #2
bogdan fcb

Stock
 
bogdan fcb's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 6
Default Re: USA BLOCATA LA GOLF5

vreau sa va spun ca am reusit sa o deschid fara sa mai ajung la reprezentanta si sa dau apx 750 ron! pentru cei care mai se "lovesc" de astfel de probleme, va spun sa incercati sa deschideti usa tragand de maner si in acelasi timp apasand apasand pe deschiderea de la telecomanda sau de pe butonul de inchis/deschis de pe usa soferului. tot secretul este ca aceste operatiuni sa se faca foarte repede, gen "iepureste". cei care opteaza pentru reprezentanta, nu ii sfatuiesc deoarece cei de acolo spun din start ca este broasca si iti ia banii fara sa vada daca este sau nu este defecta! un prieten a schimbat-o la reprezentanta iar dupa apx 2 saptamani i s-a blocat iarasi. ce nu inteleg este cauza pentru care se intampla asa ceva!
bogdan fcb is offline   Reply With Quote
Old 05-05-12, 08:59   #3
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: USA BLOCATA LA GOLF5

Am avut si eu problema asta cu primul golf V. Din pacate calitatea materialelor nu mai e ca pe vremuri, sunt niste plastice facute in China marea majoritate a pieselor. Eu tot o deschideam greu si tot se bloca iar. Pana la urma am dat jos fata la usa, am curatat si gresat tot pe acolo (tija la actuator cu o vaselina fina, am pus un pic de ulei in incuietoare), si problema nu a mai revenit. Trebuie insistat cu curatarea si la chestiile alea care inchid usa si care sunt in stalpul masinii. Eu le-am curatat si gresat. de asemenea trebuie gresat opritorul usii
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 08:20   #4
bogdan fcb

Stock
 
bogdan fcb's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 6
Default Re: USA BLOCATA LA GOLF5

Intradevar, chiar daca am reusit sa o deschid pana la urma, tot mi se mai blocheaza dar acum deja am invatat lectia. Acum stau in cumpana: sa ma risc sa cumpar o broasca noua sau sa o desfac si sa vad cam pe unde ar fi problema?!?!?!?! Oricum, am reusit sa o desfac si reusesc in continuare cand mi se mai blocheaza apasand pe butonul de deblocare usi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	422.JPG
Views:	361
Size:	121.4 KB
ID:	2432828  
bogdan fcb is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 20:12   #5
bogdan fcb

Stock
 
bogdan fcb's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 6
Default Re: USA BLOCATA LA GOLF5

Multumesc pentru sfat dar, nu am tinut cont de el atunci cand usa se deschidea si acum este iarasi blocata. Am incercat acum de mii de ori dar nu mai reusesc sa o deschid. Chiar nu mai stiu ce sa mai fac!
bogdan fcb is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 11:18   #6
bogdan fcb

Stock
 
bogdan fcb's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 6
Default USA BLOCATA LA GOLF5

Chiar nu exista nici o posibilitate de a deschide usa?
bogdan fcb is offline   Reply With Quote
Old 02-06-19, 11:26   #7
stalinmih

Stock
 
Join Date: Jun 2019
Posts: 1
Default Re: USA BLOCATA LA GOLF5

pana la urma cum ai rezolvat? mi s-a blocat si mie la o jetta 2007, stiu ca nu s-a mai postat de mult in acest subiect, dar sper sa gasesc o rezolvare
stalinmih is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -