Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 26-03-12, 18:38   #1
ssno0py

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Member of:
[VW]
Exclamation Motor oprit in mers

Salut tuturor. Am o problema cu un golf 4 achizitionat de curand. Timp de o saptamana masina a mers foarte bine, dupa care, in timp ce mergeam mi s-a oprit motorul fara nici o avertizare si mi-a aparut martorul EPC in bord. Chestia interesanta e ca nu face asta decat atunci cand nu se accelereaza deloc, desi sunt la 90km/h in viteza a5a masina se opreste daca iau piciorul de pe acceleratie si pt o secunda. Masina pur si simplu nu mai vrea sa accelereze dupa aceea. Vreun sfat sau ceva?...Daca nu o sa va aduc saptamana asta rezultatele dupa ce merg la service. Doar ca vreau sa stiu ce ma asteapta
ssno0py is offline   Reply With Quote
Old 26-03-12, 21:51   #2
bogdan cristi

Stage 3
 
bogdan cristi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 168
Default Re: Motor oprit in mers

Salut treaba asta mi-sa intamplat si mie anul trecut cu EPC si pe tester iesea pedala de acceleratie implauzible signal si am dus-o la un electrician si mi-a curata calculatoarele si mia mers foarte bine pana anul asta.Dar de o saptamana mi se aprinde si ESP, SONDA AIA GALBENA si EPC cand o acelerez mai tare si sare de 2000-3000rpm mi se aprinde si EPC dar acum imi da Crackshaft Position Malfuntion.Si apelez iar la el sa vada ce este exact pe tester.
bogdan cristi is offline   Reply With Quote
Old 27-03-12, 12:53   #3
ssno0py

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Member of:
[VW]
Default Re: Motor oprit in mers

O sa merg si eu sa vad ce pot face. Sper sa se remedieze usor si la un pret cat mai scazut X_X. Mersi mult. O sa postez rezultatele dupa ce am sa merg saptamana asta.
ssno0py is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 12:52   #4
ssno0py

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Member of:
[VW]
Default Re: Motor oprit in mers

Buna din nou. Am fost la service unde am facut niste schimburi necesare deoarece am achizitionat masina de curand(am schimbat filtrul benzina, de polen si de aer si uleiul). Mi s`au gasit 4 erori dintre care a zis ca cea cauzatoare de probleme poate fi eroarea ce specifica vaporii de benzina sau cea cu senzorul de acceleratie. Oricum luni va trebui sa merg din nou sa imi desfaca EGR(daca stie cineva sa imi spuna ce este as fi foarte recunoscator), sa imi schimb bujiile, cureaua de distributie si sa imi schimb farul din dreapta(am avut un mic accident ieri dimineata). Partea buna e ca de cand am fost la service nu s`a mai oprit motorul. Scz pentru cei care nu aveau nevoie de atatea detalii dar imi place sa scriu amanuntit. Merci.
ssno0py is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 09:14   #5
bogdan cristi

Stage 3
 
bogdan cristi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 168
Default Re: Motor oprit in mers

Vezi ca supapa EGR poate fi si curatata adica se poate umple de funingine si ar trebui masina sa scoata fum negru,nu cred ca se duce asa repede,curat-o cu decarbusol dar sa ii fereti garniturile ca le arde.2 senzorul de vapori nu stiu exact dar ma duce gandul la sonda lambda ea citeste gazele poate fi benzina proasta nu neaparat sonda si daca tot desfaci curatai si clapeta de acceleratie sa fii sigur.Sper sa nu fie ca la mine adica sa fii intrat apa la ECU si sa iti dea si tie cum mia dat si mie toate erorile aiurea si masina nu avea nimic.Doar coroziune la ECU si am dat cu spray de contacte si e ok acum.Verificai si ECU sub stergatoare e calculatorul scoatei mufele si uitete sa nu fie condens sau corodate.
bogdan cristi is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 15:06   #6
ssno0py

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Member of:
[VW]
Default Re: Motor oprit in mers

Merci mult. Zicea ceva de sonda lambda la eroarea cu vaporii. Cat despre clapeta de acceleratie a fost curatata deja . O sa revin in 2 zile cu vesti(bune sper).
ssno0py is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 16:28   #7
bogdan cristi

Stage 3
 
bogdan cristi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 168
Default Re: Motor oprit in mers

Nu ai pentru ce iar de sonda lambda ti se aprinde check engine ala galben dar cum ti-am zis aia e de la benzina nu cred ca ti-a cazut sonda aia in cateva zile se reseteaza singura si dispare incearca sa ii bagi putina benzina de 100 2-3 litri.Multi au eroarea asta din cauza benzinei proate de la noi.
bogdan cristi is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 16:36   #8
ssno0py

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Member of:
[VW]
Default Re: Motor oprit in mers

Tot de 98 am bagat. Dar eu am cumparat masina de la cineva care a adus-o din Germania si a mers cu ea prin tara putin...si cine stie ce benzina o fi bagat in ea.
ssno0py is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 16:42   #9
bogdan cristi

Stage 3
 
bogdan cristi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 168
Default Re: Motor oprit in mers

de obicei se baga ce zice fabricantul la golful meu bag de 95 ca asa scrie pe capac dar mai bag de 100 nu foarte multa ti-am zis 2-3 litrii sa mai curete catalizatorul si sonda nici prea multa nu e buna ca poti strica garniturile pe la motor dar daca la tine scrie si 98 atunci poti baga fara grija.Bafta
bogdan cristi is offline   Reply With Quote
Old 01-04-12, 16:50   #10
ssno0py

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Member of:
[VW]
Default Re: Motor oprit in mers

Ok ms mult . O sa vin cu detalii in 2 zile .
ssno0py is offline   Reply With Quote
Old 05-04-12, 08:33   #11
ssno0py

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Member of:
[VW]
Default Re: Motor oprit in mers

Buna din nou. Am fost sa-mi curat si EGR si sa imi schimb si bujiile. Masina merge foarte bine, nu am mai avut nici o problema.Totusi o sa schimb si distributia pt ca nu stiu cand a fost schimbata ultima data. Si nu as vrea sa se int ceva . Nu stiu sa va spun sigur care a fost problema, dar mai am o nelamurire. Nu gasesc nicicum check-ul la masina(in bord). O fi becul ars, nu stiu. Am sa o duc la un electrician . Oricum problema principala a fost rezolvata.
ssno0py is offline   Reply With Quote
Old 05-04-12, 15:36   #12
bogdan cristi

Stage 3
 
bogdan cristi's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 168
Default Re: Motor oprit in mers

chekul e sonda aia galbena ca o vana si aprinde cand ai probleme cu sonda si se mai leaga si de alte erori.
bogdan cristi is offline   Reply With Quote
Old 06-04-12, 19:48   #13
ssno0py

Stage 1
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 24
Member of:
[VW]
Default Re: Motor oprit in mers

da stiu mi-a zis mecanicul. Am vorbit deja cu un electrician si mi-a zis ca ori e ars becul din bord, ori cineva s-a prins acolo ...om vedea. Sper sa fie bine. O sa se uite la ea saptamana viitoare cred.
ssno0py is offline   Reply With Quote
Old 09-07-17, 14:45   #14
vlad.rad82

Stock
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 9
Default Re: Motor oprit in mers

Si mie mi se opreste in mers... cat este in viteza si trage nu se opreste...doar cand scot pe liber in intersectie, semafor etc... vreo idee de ajutor?!

1.8 benzina golf 3
vlad.rad82 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -