Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-11, 19:46   #1
cipri_jurmoni

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 11
Default trepidatii la franare golf 3

Buna seara!
Am si eu o problema si as dori un sfat sau o solutie de la cineva care s-a ''lovit'' de problema aceasta.

Golf 3 din '96 fara ABS. Am pus discuri si placute de frana noi.Dupa vreo 5000 km de rulaj au aparut trepidatii in volan, de fapt in toata masina in momentul in care franam la viteza mai mare de 80 km/h.Am mai rulat asa inca vreo 5000 pana cand am avut impresia ca imi sare volanul din mana la franare.
Am schimbat discul de frana fata stanga cu unul nou Brembo(nu stiu cat de original este) fara sa schimb si placutele de frana. Disparusera toate vibratiile si trepidatiile si frana perfect la orice viteza, ca sa apara acum iar dupa nici 2000 km de rulaj cu noul disc, dar nu de intensitate mare ca inainte dar este in crestere.
Sa fie acum problema la discul dreapta fata?
Jantele sunt echilibrate, curate in interior, nu este depus noroi inghetat sau ceva de genul.
Eu ma gandesc la chestia aia metalica de care este prins etrierul si pe care stau placutele de frana sa nu fie stramba cumva si aia sa imi strambe discul in timp din cauza ca poate nu calca placutele cum ar trebuie pe disc, desi uzura discului pare uniforma, vizibil cu ochiul liber.

Daca ati avut careva probleme de genul v-as ruga un sfat cum sa o rezolv.

Multumesc!
cipri_jurmoni is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 12:18   #2
cipri_jurmoni

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 11
Default Re: trepidatii la franare golf 3

Am schimbat astazi etrierul cu tot cu suport cu altul cumparat de la un depozit de second si mai am trepidatii doar intre 70 - 90 km/h. Daca franez de ex. de la 110km/h pana la 90km/h nu trepideaza, dar incepe de la 90 pana pe la 70 si apoi dispar.

Chiar nu a avut nimeni probleme de genul acesta sa dea un sfat?!

O zi buna!
cipri_jurmoni is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 08:59   #3
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: trepidatii la franare golf 3

Si mie imi face figuri din astea cu trepidatul (la mine stiu ca e din discuri). Vezi ca e posibil acum sa iti intre in vibratie datorita jantelor, care pot fi dezechilibrate sau strambe. Fa-i o echilibrare ca nu costa o avere si repeta figura cu frana de la 90 km/h.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 18:00   #4
cipri_jurmoni

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 11
Default Re: trepidatii la franare golf 3

Vad ca nu are nimeni nici un raspuns la problema mea.

As vrea sa intreb, daca stie cineva, ce trebuie schimbat la sistemul de franare daca vreau sa ii pun discuri ceva mai mari in diametru fata de cele existente si sa fie si ventilate.
Pe langa etrier mai trebuie schimbat si suportul sau? Daca da se va mai potrivi noul suport in cele doua gauri pt suruburi sau trebuie schimbat si butucul?

Pompa de frana va fi destul de puternica pt etrierii noi?

Multumesc!
cipri_jurmoni is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 19:35   #5
marius1984

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 266
Default Re: trepidatii la franare golf 3

sal...aceeasi problema o am si eu la un golf 4....la viteze mari de peste 120 km/h cand franez imi trepideaza volanul....am fost la mecanicul meu...care se ocupa de masina si mi-a zis ca s-au ovalizat discurile fata...si trebuie schimbate atat discurile cat si placutele de frana(nu doar discurile) ...explicatia a fost destul de simpla:dupa o distanta mai lunga parcursa in iarna am mers cu masina direct la spalatorie,dicurile au fost calde iar in contact cu apa rece s-au ovalizat...si eu am incercat mai multe variante:sa-mi echilibrez rotile(am fost la mai multe service-uri),am curatat jantele,am schimbat jantele de pe fata cu cele de pe spate,am fost chiar sa-mi reglez unghiul de fuga,am verificat sa nu fie ceva de la directie....si in final concluzia:discurile+placutele de frana...probabil aceeasi problema e si la tine...parerea mea:ar trebuii schimbate si placutele de frana ca probabil s-au deformat si acelea dupa discuri,si consider ca ar fi bine ca ambele discuri+placute sa fie schimbate in acelasi timp si sa fie de aceeasi marca
marius1984 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 20:53   #6
cipri_jurmoni

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 11
Default Re: trepidatii la franare golf 3

Eu nu stiu ce sa mai cred cu discurile astea...
Am pus rotile de vara sa vad daca mai trepideaza si au mai scazut trepidatiile ca si intensitate, pe urma am pus inapoi rotile de iarna, dar cele de pe spate le-am pus pe fata...rezultatul aceleasi trepidatii...nu am mai facut nimic si le-am lasat asha pana o sa se rupa ceva si am plecat cu masina in Germania asha la risc. Dar faza e ca acum nu mai trepideaza de fiecare data cand franez ca si pana acum ci doar din cand in cand. Daca nu o sa dispara o sa imi cumpar de aici discuri de la mama lor si daca si atunci mai vibreaza direct la targ si s-a rezolvat.
cipri_jurmoni is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 21:50   #7
charger.

Stage 4
 
charger.'s Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 199
Default Re: trepidatii la franare golf 3

haide Cipri, acum nu trebuie sa ti vinzi masina fiindca nu i gasesti provenienta trepidatiilor

trepidatiile tale la franare nu pot veni decat din cateva locuri, cum ar fi:

A. discuri dupa cum si tu ai spus, dupa un timp dupa ce ai montat discurile cele noi au aparut trepidatiile; ai schimbat unul dintre discuri au mai disparut din trepidatii.

acum trebuie sa te gandesti ce a dus la ovalizarea discurilor:
- etrierul nu are de a face cu trepidatiile la franare, el se echilibreaza automat si singur la franare.
- rulmentul trebuie verificat si el, nu trebuie sa huruie.
- piulita planetarei piulita planetarei are un rol foarte important, respectiv, daca ea se desface, deterioreaza discul, rulmentul si directia oscileaza in mers.

B.jante si anvelope trepideaza doar pana la cca 60-70km/h, dupa aceasta viteza dispare trepidatia.
__________________
[Intervention Crew]'the machinist'
charger. is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 22:07   #8
cipri_jurmoni

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 11
Default Re: trepidatii la franare golf 3

Acum mai trepideaza doar cateodata ... nu disper si nu o s-o vand din cauza aia..ziceam doar...dar am sa ii pun discuri de VR6 daca se potrivesc ca eu conduc si cam sportiv si astea neventilate se incing repede. Rulmentii sunt schimbati la ambele roti, dar la piulita de la planetara nu m-am gandit...trebuie sa o verific ca am schimbat si planetarele cand am schimbat discurile si poate nu a strans-o mecanicul bine.

Mersi de sfat!
cipri_jurmoni is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 08:51   #9
desktopor

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 225
Default Re: trepidatii la franare golf 3

io am avut trepidatii cand franam de la 120 km la 80 km dar era din cauza ca era o janta ovalizata.Am fost si mi-am facuto si totul este ok.Daca pui discuri de VR6 te rog posteaza si aici ca is curios.Ca si eu vreau sa imi pun dinalea mari de passat.
desktopor is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -