Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 20-07-10, 17:47   #1
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Cutie viteze Golf III GT 1.6

Mi-a crapat pinionul la marsarier (a zburat un dinte din el) si trebuie sa-l comand, dar nu sunt sigur ca e ca cel original pus pe cutia de 1.6 101cp. M-ar interesa codul cutiei de viteze cu care vine echipat Golf 3 1.6 101 cp (cod motor AKS, daca ajuta cu ceva), deoarece cu vreo 2 zile inainte sa cumpar masina (prin 2008 ) s-a umblat in cutie si ma gandesc sa nu fi fost chiar schimbata cutia cu totul. Fostul proprietar mi-a zis atunci ca a schimbat doua sincroane, eu unul nu sunt ferm convins. Mai demult cand am schimbat un burduf dintre cutie si planetara s-a potrivit cel de Golf III motor 1.4 (care avea cam 89 mm diametru), cel care-l comandasem (pentru 1.6 101 cp) fiind mai mare (avea aprox. 94 mm daca retin bine).
As vrea sa stiu daca e posibil sa am alta cutie pe masina (adica sa fie de 1.4, 16 75cp etc.), daca e posibil sa fie totusi cutia ei cu modificari pe la planetare? sunt cam confuz in legatura cu aceasta cutie de viteze.
Daca stie cineva codurile de cutie care vin pe motorizarile pe benzina de la Golf III il rog frumos sa le posteze aici.
Astept informatii si lamuriri de la voi. Multumesc mult.
__________________
Real car guys respect other car guys !

Last edited by AnduGTR; 20-07-10 at 17:52.
AnduGTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -