Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-10, 10:49   #1
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Angry Vitezometrul a luat-o razna - VW Golf III GT

Acul vitezometrului indica bine in timpul accelerarii sau mentinerii constante a vitezei.

Problema apare cand franez, o las pe liber, intru in frana de motor sau dau o treapta inferioara si accelerez (de exemplu la o depasire). In momentele acestea, acul vitezometrului "joaca" intre 0 km/h si viteza care o am, sau scade pana pe la 20-30 km/h revine la viteza care o am, mai sare o data, de 2 ori, dupa care se stabilizeaza. In timpul franarii, cat timp pedala de frana este apasata, parca e viu, face urat de tot.

Ce ar putea cauza chestiile astea? Ce ar trebui sa verific? Astept sfaturile si parerile voastre. Multumesc anticipat.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 01:55   #2
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Thumbs down Re: Vitezometrul a luat-o razna - VW Golf III GT

Chiar nimeni nu imi da si mie un indiciu??? Am scris la thread-ul care trebuie...de ceva timp...nu sunt mecanic, altfel nu ceream sfaturi pe "Zona tehnica VW"...Presupun ca din acest motiv exista acest thread...Ca sa ne mai luminam si noi...vad ca am postat degeaba. Multumesc oricum si imi cer scuze ca am intrebat aici...poate am gresit facand acest lucru.

P.S.: pe VAG-Com nu imi da nici o eroare legata de senzori/electronica ce tine de vitezometru.

Numa` bine!
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 17-03-10, 17:39   #3
rapy

Stage 5
 
rapy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 911
Default Re: Vitezometrul a luat-o razna - VW Golf III GT

incearca sa verifici injectia
rapy is offline   Reply With Quote
Old 19-03-10, 12:41   #4
negru_yo

Stage 2
 
negru_yo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 28
Default Re: Vitezometrul a luat-o razna - VW Golf III GT

Cumpara al ceas de bord,la vw,din cate stiu,sunt electronice,nu pe sufa...cel mai ieftin iesi sa schimbi ceasul, cam 50 lei,mi-am luat eu unul...
negru_yo is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 16:37   #5
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Vitezometrul a luat-o razna - VW Golf III GT

Merci de sfaturi.
Ceasul pt vitezometru e 50 RON nou sau de la dezmembrari?
AnduGTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -