Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 11-10-09, 21:12   #1
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Exclamation Deschidere portbagaj din interior - Golf 3

Am vazut ca se poate face un sistem sa se deschida portbagajul din interiorul masinii (asemanator ca la Tico)...a facut cineva asa ceva, sau exista niste ideii ceva?

astept raspunsurile voastre
__________________
my mk3 BASTurbo?
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 18:36   #2
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Deschidere portbagaj din interior - Golf 3

stiu pe cineva care a luat mecanismul de pe un cielo, o sa intreb sa imi dea ceva detalii despre montat daca si l-a pus singur
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 20:55   #3
Ripperu3001

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 169
Default Re: Deschidere portbagaj din interior - Golf 3

Salut, e foarte usor. Iti trebuie asa : un motoras(alternator) pentru inchidere centralizata, vreo 2 spite de bicicleta scurte, vreo 7-8 metri de cablu si un buton.
Ripperu3001 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 21:43   #4
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: Deschidere portbagaj din interior - Golf 3

care a facut operatiunea il rog si eu sa posteze mai in detaliu, ceva poze daca are ca ma intereseaza si pe mine pt un G4
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 22:12   #5
Ripperu3001

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 169
Default Re: Deschidere portbagaj din interior - Golf 3

Am sa fac poze maine.. totul a durat cam 30-45 de minute de facut impreuna cu un prieten..
Ripperu3001 is offline   Reply With Quote
Old 10-11-09, 00:58   #6
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Deschidere portbagaj din interior - Golf 3

Quote:
Originally Posted by Ripperu3001 View Post
Am sa fac poze maine.. totul a durat cam 30-45 de minute de facut impreuna cu un prieten..
asta voiam sa aud....dar nu vreau neaparat deschiderea din centralizata
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 19:49   #7
Ripperu3001

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 169
Default Re: Deschidere portbagaj din interior - Golf 3

Eu unul mi-am conectat actuatorul la buton in masina, dar se poate monta si la centralizata.. Scuze pentru intarziere, n-am prins un moment sa fac poze pana azi. Dupa cum se vede, e montat actuatorul, de la actuator pana la cutiuta de metal(nu am cum sa-i spun altfel, vine impreuna cu achizitionarea unui actuator)..apoi se prinde in cutiuta si "spitza" de la inchidere pe care o ai deja acolo.. e super usor..uita-te in spate la haion si te prinzi rapid.. trebuie doar sa dai o gaura in tabla sa prinzi actuatorul (noi am reusit doar cu un surub si o surubelnita).
.. si o poza cu butonul din masina
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01524.JPG
Views:	2013
Size:	659.8 KB
ID:	1175971   Click image for larger version

Name:	DSC01525.JPG
Views:	1705
Size:	692.2 KB
ID:	1175972   Click image for larger version

Name:	DSC01135.JPG
Views:	1705
Size:	551.9 KB
ID:	1175974  

Ripperu3001 is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 22:21   #8
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: Deschidere portbagaj din interior - Golf 3

sistemul de pe ce masina este? eu am vazut ca are si cielo si AVEO sau saptamana viitoare o fuga la dezmembrari sa vad ce gasesc:>
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 14-11-09, 22:40   #9
Ripperu3001

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 169
Default Re: Deschidere portbagaj din interior - Golf 3

Pe golf 3 .. de ce sa mergi la dezmembrari?! Actuatori gasesti in bazar sau la magazine de piese auto..10-15 lei..
Ripperu3001 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-09, 19:10   #10
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Deschidere portbagaj din interior - Golf 3

Quote:
Originally Posted by Ripperu3001 View Post
Eu unul mi-am conectat actuatorul la buton in masina, dar se poate monta si la centralizata.. Scuze pentru intarziere, n-am prins un moment sa fac poze pana azi. Dupa cum se vede, e montat actuatorul, de la actuator pana la cutiuta de metal(nu am cum sa-i spun altfel, vine impreuna cu achizitionarea unui actuator)..apoi se prinde in cutiuta si "spitza" de la inchidere pe care o ai deja acolo.. e super usor..uita-te in spate la haion si te prinzi rapid.. trebuie doar sa dai o gaura in tabla sa prinzi actuatorul (noi am reusit doar cu un surub si o surubelnita).
.. si o poza cu butonul din masina
banuiesc ca nu conteaza actuatorul? am gasit de ex si de la usi de Cielo si de la portbagaj tot de Cielo...difera intre ele, mi s`a recomandat cel pt portbagaj...

si ai putea sa ataseszi si tu o poza cu schita cum este legat al tau? ti`as fi recunoscator

ms
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 21-11-09, 20:17   #11
Ripperu3001

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 169
Default Re: Deschidere portbagaj din interior - Golf 3

T1grul, din cate stiu eu..sunt 2 tipuri de actuatoare.. 1 tip caruia i se roteste capul la primirea impulsului electric si 1 tip care are miscarea de dute-vino .. Trebuie al doilea tip pe care l-am enumerat. Imi pare rau dar nu te pot ajuta cu schita, nu`s pro la partea electrica si ma ajutat cineva, teoretic e o treaba usoara..la mine e legat la alimentarea de la bricheta.
Ripperu3001 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-09, 22:53   #12
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: Deschidere portbagaj din interior - Golf 3

eu am fost zilele astea pe la 3 magazine de piese auto si am intrebat de actuatoare si aia de acolo se uitau la mine ca la felul 14 cred ca au lucrat inainte la farmacie, spui ca pentru golf 3 costa 10-20 ron? dar la golf 4 nu se pune acelasi actuator? si plus de asta, acest actuator o sa imi ridice portbagajul in sus? sau doar il deschide iar eu trebuie sa bag labutele printre portbagaj si spoiler sa il deschid?
__________________
Ai grija de masina iar ea va avea grija de tine!!!
Smenarul is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 09:41   #13
Ripperu3001

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 169
Default Re: Deschidere portbagaj din interior - Golf 3

http://www.emiata.com/images/2WireActuator.JPG - asta-i actuatorul. Haionul nu se ridica singur..nu e deloc incomfortabil sa-l deschizi..eu am clean-look la haion si il pot deschide cu usurinta..la apasarea butonul, el se desprinde putin si e foarte usor.. La golf 4 nu stiu cum e sistemul de deschidere... uita-te la sistem si ai sa-ti dai seama repede cum poti monta un actuator sa-ti traga spita existenta deja pentru a-l deschide:P
Ripperu3001 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 10:32   #14
t1grul
VW Driver

Stage 5
 
t1grul's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,197
Member of:
[PEUGEOT]
[VW]
Default Re: Deschidere portbagaj din interior - Golf 3

Quote:
Originally Posted by Ripperu3001 View Post
http://www.emiata.com/images/2WireActuator.JPG - asta-i actuatorul. Haionul nu se ridica singur..nu e deloc incomfortabil sa-l deschizi..eu am clean-look la haion si il pot deschide cu usurinta..la apasarea butonul, el se desprinde putin si e foarte usor.. La golf 4 nu stiu cum e sistemul de deschidere... uita-te la sistem si ai sa-ti dai seama repede cum poti monta un actuator sa-ti traga spita existenta deja pentru a-l deschide:P
asta e acuatorul de la usi, de la cielo, l`am gasit si pe asta dar nu avea mufa la el, am sa va tin la curent, daca rezolv problema...
t1grul is offline   Reply With Quote
Old 22-11-09, 11:10   #15
Smenarul

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 657
Member of:
[VW]
Default Re: Deschidere portbagaj din interior - Golf 3

pai si eu vreau sa fac clean lock la haion si de aceia intreb daca se ridica haionul, am vazut ca si Espero mai are sistemul asta de deschidere din interior doar ca la ei portbagajul se si deschide
Smenarul is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -