Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 21-04-09, 10:35   #16
szrobik

Stage 4
 
szrobik's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 276
Default Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage

mah catalizatorul se strica de la consum excesiv de ulei! Apar depuneri si numai au loc reactiile catalitice din convertorul catalitic. Problema 99% dispare cu inlocuirea sim. de la supape. Poate si asa catalazitarul trebe scimbat...pt. so facut destul de multi km asa.
__________________
szrobik is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 17:40   #17
vladucutz

Stage 5
 
vladucutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,655
Default Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage

catalizatorul a mai fost schimbat.de mancat ulei,mananca cu nemiluita.in 600 km a mancat jumate din uleiul pus cand am facut schimbul.catalizatorul in schimb sigur sapt asta.incerc sa il schimb chiar maine sa vad daca se remediaza problema cu trasul.astept sa vad unde pot schimba semeringurile.e posibil ca puterea slaba sa fie si din cauza semeringurilor de supape?
vladucutz is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 09:08   #18
vdub

Stage 5
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,749
Default Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage

Quote:
Originally Posted by vladucutz View Post
e posibil ca puterea slaba sa fie si din cauza semeringurilor de supape?
DA............

1.fumu e sigur de la faptul ca iti mananca ulei (semeringurile de la supape)
2.slaba putere - da-ti seama unde se duce uleiul ars....
vdub is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 21:04   #19
vladucutz

Stage 5
 
vladucutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,655
Default Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage

am rezolvat problema cu puterea motorului.imediat dupa locul unde se unesc serpisorii de la galerie am gasit un cilindru in care era montat ceva gen catalizator.nestiind ce e l-am spart si acum trege foarte bine.tin sa mentionez ca esapamnetul meu este sudat in 5 locuri ceea ce dovedeste ca cel care si-a bagat nasul nu era prea priceput(se vede si din sudura care a dat-o).
acum ramane problema cu fumul.ok,trebuie schimbate semeringurile...dar cine ma poate ajuta si cat ma costa?
vladucutz is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 13:41   #20
ceoby

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 162
Default Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage

am fost cu masina si i-am schimbat segmentii ,dar dupa un drum de 300 km masina tot a consumat ulei,mult mai putin , in jur de 150-200 grame de ulei ,iar cum fumul treaba sa ameliorat ,dupa parerea mea ar trebui sa schimb si EGR si cred ca problema a fost rezolvata .Masina nu trage dupa parerea mea nici acum asa cum ar trebui dar banuiesc ca dupa ce o sa schimb filtrul de aer(care este plin cu ulei) isi va reveni .Mai am o intrebare ,a prins cineva cu un golf de 1.6 16v mai mult de 190 km/h ?
ceoby is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 16:01   #21
vladucutz

Stage 5
 
vladucutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,655
Default Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage

am schimbat valva EGR si avea aceleasi simptome.in schimb acum trage mult mai bine si urca mult mai bine in ture.se comporta extraordinar.nu am iesit cu ea pe autostrada sa vad cat ia maxim.
pe mine ma nelinisteste insa consumul de ulei care cel mai probabil este de la semeringurile de supape.ma poate ajuta cineva cu niste informatii unde le pot schimba si cam cat ma costa?
vladucutz is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 17:16   #22
ceoby

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 162
Default Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage

eu am cam ajuns la culmea disperarii cu masina asta,i-am schimbat si EGR si tot manaca ulei si scoate fum ,chiar nu mai stiu ce sa mai fac si bineintels daca are rost .Chiar ma surprinde faza ca ma duc cu ea la mecanic si nu stie ce are ...toata lumea zice ca nu e de la motor ca motorul e ok ,dar consuma ulei si socate fum la rece ,si ca s-ai fac segmentarea sa mai bag inca 10 mil in masina chiar nu cred ca imi mai convine .Chiar as vrea sa vad daca lu vladucutz ii se remediaza problema dupa ce schimba si segmetii care pe mine m-au costat cam 1.5 mil segmetii si mi-a luat un mil sa ii puna la mecanic
ceoby is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 18:07   #23
vladucutz

Stage 5
 
vladucutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,655
Default Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage

in aceeasi situatie ma aflu si eu acum.deja nu stiu ce sa ii mai fac.astazi am mers la un mecanic care ma va ajuta sa schimb semeringurile de supape si poate ulterior si segmentii.am inteles ca blocul si chiulasa sunt de aluminiu iar daca incerci sa ii pui alt set se sparg si chestia asta duce la alte necazuri.am auzit 2 posibilitati:
-de la mers indelungat cu turatii mari se duce setul
-ori chiulasa este ovalizata
preturile care mi s-au cerut au fost urmatoarele:
-2 mil pt facere-desfacere chiulasa
-2,2 mil pt a schimba semeringurile de supape..aceste preturi au fst cerute de prima pers cu care am discutat

cea de-a doua a cerut 100 E pt manopera dar nu garanta ca masina nu va mai manca ulei.cica poate garanta doar problema cu fumul gros.el trimite chiulasa la bucuresti unde cineva verifica planeitatea acesteia si verifica supapele si ghidurile acestora.
vladucutz is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 12:02   #24
ceoby

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 162
Default Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage

Eu mai am o cunostinta cu un golf 4 din 2001 motor la fel ca al meu ...dar are 160 de mii ,lui ii consuma destul ulei dar nu chiar cat mie ceva gen 200 de grame la mia de km ,si el merge asa cu ea ,io cu consumu de ulei am ajuns cam pe la 300-400 de grame la mia de km dar problema e fumul,dar daca as rezolva cu fumul o fi bine sa merg cu masina asa cu atat de mare consum de ulei ?
ceoby is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 16:55   #25
laurentiu_tim

Stage 5
 
laurentiu_tim's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,043
Member of:
[SKODA]
Default Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage

semeringuri de supapa ce tot o dati voi in supape egr si bla blauri fumu pe evacuare e din motor!
laurentiu_tim is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 20:24   #26
vladucutz

Stage 5
 
vladucutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,655
Default

eu am programat-o pe a mea pt sapt viit pt a schimba semeringurile de supape si segmentii.cica asta e beleaua.acum asatept sa vad ce se intampla....in caz ca e nevoie se va introduce si niste segmenti...

eu nu inteleg ceva....CEOBY zici ca ai facut segmentare dar in post-ul de mai sus zici ca nu vrei sa ii faci segmentare...nu mai inteleg....cumva ai schimbat semeringurile de supape sau ce?
din cate am discutat cu cel care va face operatia costurile sunt cat de cat maricele...zice ca a mai facut asa ceva pana acum...tipul lucreaza la OPEL la pitesti.in principiu schimba decat semeringurile de supape...chiulasa o va trimite cuiva sa verifice si ghidurile supapelor.masina o va face la mine acasa.dureaza cam 3 zile cu totul.

Last edited by Magos; 22-07-09 at 16:51.
vladucutz is offline   Reply With Quote
Old 04-05-09, 14:51   #27
ceoby

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 162
Default

Da ,io nu am facut segmentarea masinii....nu am schimbat decat semerigurile ..dar dupa cum spuneam nu au avut efect ...astept cu nerabdare sa vad ce faci tu cu a ta ca sa stiu daca ma apuc de segmentare ...io azi ma duc sa o inscriu ca i-au expirat numerele provizorii si dupa aia cu primi bani pe care ii am vreu sa o fac ....si o intrebare ...ce credeti daca o fac io cu tata segmentarea ?tata se pricepe la mencanica dar la masinile mai vechi ...as putea sa fac ceva rau daca o fac eu acasa ?oricum astept sa vad cat te va costa pe tine cu totul

Vroiam sa stiu si io ce ai mai facut cu masina ...Daca mai ai timp mai posteaza te rog daca ai remediat problema

Last edited by Magos; 22-07-09 at 16:51.
ceoby is offline   Reply With Quote
Old 13-05-09, 11:11   #28
vladucutz

Stage 5
 
vladucutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,655
Default Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage

am rezolvat problema.acum merge perfect.s-a facut o segmentare si s-au schimbat si semeringurile de supape.pe langa astea am mai schimbat 8 supape si ghidurile de supape.
vladucutz is offline   Reply With Quote
Old 14-05-09, 09:22   #29
ceoby

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 162
Default Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage

Da ,mersi pentru informatii ,zilele viitoare atunci o sa fac si io segmentarea ,multa bafta cu masina
ceoby is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 00:21   #30
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage

altul cu aceeasi problema...vladucutz, cat te-a costat toata distractia?
Korne is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -