Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica VW (https://forum.4tuning.ro/322-zona-tehnica-vw.html)
-   -   1.6 16V scoate fum si nu trage (https://forum.4tuning.ro/322-zona-tehnica-vw/118852-1-6-16v-scoate-fum-trage.html)

vladucutz 14-04-09 00:32

1.6 16V scoate fum si nu trage
 
am luat de curand un golf IV 1.6 16v si am intampinat niste probleme.
de cand am venit cu el in tara mi s-a aprins becul de nivel de ulei(cel galben).am completat cam 1L si am mers 600-700 km dupa care iar s-a apins becul.am fost la cineva sa vad care e problema.m-am gandit ca este setul distrus.am masurat compresia.12 la toate.am desfacut sonda EGR si am vazut ca ramasese blocata(nu mai retin daca pe inchis sau deschis).cert este ca i-am bagat niste degripant si am pus-o la loc.o alta chestie a fost cand am desfacut filtrul de aer.l-am gasit imbibat de ulei.mi s-a spus ca este de vina epuratorul de gaze.

alta problema este ca masina nu prea trage de 100 cai.parca o tine ceva.pur si simplu nu se tureaza cum trebuie.si asta pana la 3000 RPM.daca ma duc cu 1 si 2-a peste 3000-3200 RPM cand ia a 3-a trage ceva mai bine.

iar in legatura cu fumul care il scoate....la rece fumul scos este mult mai dens si mai poluant ca atunci cand e cald motorul.sa fie cumva evacuare de vina?sa fie catalizatorul?
ma gandesc sa ii dau intermediara si catalizatorul jos si sa ii pun evacuare de inox la PILOT la pitesti.ce parere aveti?multumesc

laurentiu_tim 14-04-09 00:35

Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage
 
semeringurile de supape ;) benzinare trag cel mai bine cand manca ulei :???:

vladucutz 14-04-09 14:23

Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage
 
e posibil sa fie catalizatorul in stare buna si sa nu traga din cauza supapelor?
nu vad legatura.azi am schimbat epuratorul de gaze,uleiul si filtrul de ulei si ramane sa schimb catalizatorul.acum ma lovesc de o alta problema.sa iau un catalizator universal MAGNAFLOW de la Pilot sau sa iau unul second hand cu tot cu suportii de prindere pe galeria de evacuare?din care am impresia,catalizatorul a mai fost schimbat si as vrea daca are cineva o poza cu un catalizator de 1.6 16V.multumesc

laurentiu_tim 14-04-09 14:29

Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage
 
Quote:

Originally Posted by vladucutz (Post 2237489)
e posibil sa fie catalizatorul in stare buna si sa nu traga din cauza supapelor?
nu vad legatura.azi am schimbat epuratorul de gaze,uleiul si filtrul de ulei si ramane sa schimb catalizatorul.acum ma lovesc de o alta problema.sa iau un catalizator universal MAGNAFLOW de la Pilot sau sa iau unul second hand cu tot cu suportii de prindere pe galeria de evacuare?din care am impresia,catalizatorul a mai fost schimbat si as vrea daca are cineva o poza cu un catalizator de 1.6 16V.multumesc

tu ai zis ca masian consuma uleiu da?ce legatura are catalizatoru omu??problema este dintr-o garnitura undeva in motor sau semeringurile de supape acelasi lucru l-am patit eu la un audi,daca tot completezi cu ulei o sa prajesti semeringurile alea de tot si o sa fie mai rau,semeringurile nu sunt scumpe is cam 30 lei bucata,apropo de catalizatoarele universale am auzit ca nu sunt prea bune ca dau valori gresite si o sa ai un consum prost si un amestec si mai prost ;)

vladucutz 14-04-09 15:01

Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage
 
masina a mancat indicat ca nu are suficient ulei cand am adus-o.am completat si am vazut ca iar s-a aprins.mi s-a spus ca ar fi de la epuratorul de gaze.
azi am schimbat epuratorul de gaze,uleiul si filtrul.o sa fac un drum pitesti bucuresti sa vad daca papa ulei iar.ramane sa va anunt.

in legatura cu demarajul puturos care sa fie chestia?in viteza a 3-a creste foarte greu in ture si abia trage.parca ceva o tine.de asta m-am gandit ca e catalizatorul.si fumul prea negru si mult m-a facut sa cred ca este catalizatorul infundat.optiunile erau urmatoarele:
1-tai catalizatorul,sa scot toata ceramica din el si sa il sudez la loc
2-in locul catalizatorului pun teava
3-cumpar un catalizator second hand
4-montez un catalizator nou universal
care credeti ca e cea mai buna solutie?multumesc

laurentiu_tim 14-04-09 22:04

Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage
 
bujii?injectoare?filtrele ?schimbate urcarea in ture ar putea fi si de la pompa/filtru de benzina cel mai bine e sa faci un tester si acol sigur afli,bafta!

szrobik 15-04-09 20:42

Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage
 
simeringurile de la supape. Evetual si alte probeleme la supape... dar nu prea cred, daca compresia e OK. Catalizatorul se poate strica si de la consumul excesiv de ulei.

vladucutz 16-04-09 09:58

Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage
 
si de unde sa incep ca sa vad care este beleaua?cea mai la indemana solutie este sa dau catalizatorul jos si sa schimb valva egr.credeti ca se remediaza cumva problema?

ceoby 16-04-09 11:27

Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage
 
eu am aceeasi problema ..e postata ceva mai jos,am acelasi motor 1.6 16v ,am gasit la fel EGR blocat , si nu e problema de la catalizator ,dupa ce i-am schimbat flitru de aer care era imbibat cu ulei si mersul masinii si-a revenit dar pentru putin timp pt ca filrtrul s-a imbibat iar cu ueli ..masina consumand ulei in prostie ulei (peste 500 de grame la mia de km) .Eu am cumparat deja semerigurile la supape pt a rezolva problema ,masina a fost luata din germania si acolo a stat ,si s-au uscat graniturile si masina tragea ulei in piston si pana cand nu se incalzea motorul scotea fum destul de mult atunci cand era turata 3000+ ture, daca vrei mai asteapta pana marti cand am programare la mecanic si o sa iti spun ce s-a intamplat .Io am 103 mii km dar am auzit ca VW are aceasta buba .

laurentiu_tim 16-04-09 12:24

Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage
 
Quote:

Originally Posted by vladucutz (Post 2243178)
si de unde sa incep ca sa vad care este beleaua?cea mai la indemana solutie este sa dau catalizatorul jos si sa schimb valva egr.credeti ca se remediaza cumva problema?

omu daca masina mananca ulei atunci e clar e din motor si e posibil ca si cat-u sa fie imbacsit tot cu ulei acelasi lucru l-am patit eu la audi unde am schimbat cat-u ca nu mai era bun de nimic si sa cureti si toata evacuarea ca altfel nu iti vei da seama daca mai manca ulei sau nu ca acum sigur are ulei pe evacuare ;)

vladucutz 17-04-09 11:07

Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage
 
dupa ce am facut schimbu de ulei am verificat daca il papa in continuare si am constatat ca nu a scazut nivelul deloc in 300 km.insa problema cu plafonarea la 4200 RPM si 140 KM/H persista.mai mult de aceaste valori nu urca.am inteles ca fumul asta gros mai poate fi cauzat si de nefuntionarea valvei EGR.din cate am vazut a mea a ramas blocata pe inchis.

laurentiu_tim 17-04-09 16:05

Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage
 
Quote:

Originally Posted by vladucutz (Post 2245837)
dupa ce am facut schimbu de ulei am verificat daca il papa in continuare si am constatat ca nu a scazut nivelul deloc in 300 km.insa problema cu plafonarea la 4200 RPM si 140 KM/H persista.mai mult de aceaste valori nu urca.am inteles ca fumul asta gros mai poate fi cauzat si de nefuntionarea valvei EGR.din cate am vazut a mea a ramas blocata pe inchis.

fa consumu de ulei la 1000 nu la 300 km ;)

vladucutz 17-04-09 21:18

Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage
 
si in cazul in care o sa trebuiasca sa schimb semeringurile de supape cam cat m-ar costa?care a fost pretul semeringurilor si care a fost pretul manoperei?
daca se poate sa stiu si eu sa imi fac o idee de costurile investitiei

laurentiu_tim 17-04-09 23:54

Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage
 
Quote:

Originally Posted by vladucutz (Post 2247075)
si in cazul in care o sa trebuiasca sa schimb semeringurile de supape cam cat m-ar costa?care a fost pretul semeringurilor si care a fost pretul manoperei?
daca se poate sa stiu si eu sa imi fac o idee de costurile investitiei

nu mai stiu exact la mine a fost totul cam 5 milioane ;)

vladucutz 19-04-09 10:54

Re: 1.6 16V scoate fum si nu trage
 
hmm...nu ar fi asa scumpa chestia.intai de toate trebuie sa rezolv cu catalizatorul.am schimbat valva EGR si degeaba.trage la fel si iar am aprins acea eroare pe bord.cu valva veche nu statea aprinsa tot timpul.incerc sa ii schimb catalizatorul sa vad daca isi revine.


All times are GMT +2. The time now is 11:39.

- Copyright 2024 4Tuning